Penis – všetko, čo by ste o pohlavnom úde mali vedieť

0

Myslím si, že prakticky každý človek vie, čo to vlastne penis je a na čo slúži. Mužský pohlavný úd však v sebe toho skrýva viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Množstvo ľudí o ňom nepozná všetky dôležité informácie, a to dokonca často ani muži, ktorí ho „nosia“ priamo na svojom tele.

V tomto článku pokryjem všetky podstatné informácie o penise, aby ste vedeli všetko o jeho funkciách, tvare či veľkosti. Takisto zistíte, z čoho sa vlastne skladá, ako dochádza k erekcii a aké poruchy či ochorenia môžu tento mužský pohlavný orgán postihnúť.

Na čo vlastne penis slúži?

Penis v mužskom tele zastáva dve primárne funkcie:

  1. Obsahuje močovú rúru, prostredníctvom ktorej dochádza k vylučovaniu moču von z tela. Moč je spracovaný telom, následne sa ukladá v močovom mechúre, odkiaľ sa dostáva von z organizmu močovou rúrou, ktorá končí v penise. Moč sa von z tela dostáva otvorom na špičke penisu.
  2. Okrem toho penis, samozrejme, zastáva nenahraditeľnú úlohu pri rozmnožovaní. Prostredníctvom penisu dochádza k ejakulácii, teda k výronu semena von z mužského tela, vďaka čomu sa môžu spermie pri pohlavnom styku dostať zo semenníkov až k ženskému vajíčku a oplodniť ho. Okrem toho je semeno cez penis vylučované aj pri masturbácii či polúcii.

Keď penis funguje tak, ako má, a nepostihujú ho žiadne komplikácie, mal by bez problémov napĺňať tieto dve funkcie. Avšak, pokiaľ s ním nie je niečo v poriadku, môže to mať na život muža veľmi nepríjemné následky. Najčastejším poruchám súvisiacim s penisom sa budem venovať neskôr.

Z čoho sa penis skladá a aké má časti?

Penis má spravidla valcovitý tvar a je zakončený tzv. žaluďom, ktorý je kónického tvaru a zhora sploštený. Celý penis je pokrytý tenkou kožou, ktorá je voľne pohyblivá a zo žaluďa je ju možné stiahnuť. Táto koža sa nazýva predkožka. Pri obriezke, ktorá je v niektorých častiach sveta bežne vykonávaná, je kus tejto kože chirurgicky odstránený.

Mužské pohlavné orgány. 1 – močový mechúr; 2 – lonová kosť; 3 – telo penisu; 4 – kavernózne teleso; 5 – žaluď; 6 – predkožka; 7 – močová trubica; 8 – esovitá časť hrubého čreva;; 9 – konečník; 10 – semenné mechúriky; 11 – semenovod; 12 – predstojnica; 13 – Cowperová žľaza; 14 – análny otvor; 15 – semenovod; 16 – nadsemenník; 17 – semenník; 18 – miešok
Jednotlivé časti penisu

Ešte zaujímavejší je pohľad na vnútorné zloženie penisu. Základnou stavebnou súčasťou mužského pohlavného údu je hubovité tkanivo, ktoré v ňom vytvára tri samostatné toporivé telesá – párové dutinkové teleso a nepárové hubovité teleso.

Väzivový obal hrubý asi 2 mm vysiela smerom do vnútra penisu trámčeky. Tým sa vytvárajú drobné väzivové útvary s množstvom dutiniek, do ktorých ústia tenké tepny a z ktorých ústia odvodné žily. Prostredníctvom tepien je do penisu privádzaná krv, ktorá plní dutiny, čím sa penis zväčšuje a tuhne. Práve takto dochádza k erekcii, ktorá je nevyhnutná pre uspokojujúci pohlavný styk.

Aká je veľkosť, tvar a dĺžka penisu?

Veľkosť a dĺžka penisu sú jednými z najdiskutovanejších tém o mužskom pohlavnom úde, a to medzi mužmi aj medzi ženami. Mnohí ľudia totiž zastávajú názor, že väčší penis má pozitívny vplyv na kvalitu sexuálneho života oboch partnerov, no pravdivosť takýchto tvrdení a názorov je neistá a často sa líši od prípadu k prípadu.

PENIS. Záleži na jeho veľkosti?
Záleží na veľkosti penisu? Táto večná otázka trápi mužov odjakživa.

V druhej polovici 20. storočia bolo uskutočnených viacero výskumov, ktoré sa snažili odhaliť (okrem iného) priemernú dĺžku penisu. Uvediem zopár z nich:

  • V roku 1948 bol uskutočnený výskum, podľa ktorého bola priemerná dĺžka penisu v erekcií u dospelých mužov 15,25 cm. V tomto výskume si však penisy merali priamo skúmané osoby, takže výsledky mohli byť skreslené.
  • V roku 1996 bol uskutočnený ďalší výskum, v ktorom už penisy merali vedci a nie samotní skúmaní muži. Priemerná dĺžka penisu bola tak stanovená na 13 cm.
  • Ďalšie dva výskumy robili merania rovnako ako vyššie uvedená štúdia z roku 1996 a oba stanovili priemernú dĺžku na 14,5 cm.

Tieto hodnoty sa relatívne výrazne odlišujú, no je možné povedať, že priemerná dĺžka bude niekde v rozmedzí od 13 do 15 centimetrov. Podľa sexuológov je medzi Európanmi priemerná dĺžka penisu v pokojnom stave od 6 do 10 cm a pri erekcii od 12 do 19 cm.

Samozrejme, existujú výnimky. Niektorí muži majú značne väčšie penisy, zatiaľ čo iní majú penis s dĺžkou iba zopár centimetrov. Penisy, ktoré ani v stoporenom stave nepresahujú dĺžku 7 cm, sa označujú pojmom „mikropenis“.

Poznámka: Veľkosť penisu často trápi mužov, ktorí neboli v tejto oblasti až tak obdarení. Preto sú časté rôzne potraviny, prípravky a nástroje, ktoré sľubujú zväčšenie či predĺženie penisu. Fungovanie takýchto praktík je však prinajmenšom diskutabilné.

 

Medzi najpredávanejšie prípravky na zväčšenie penisu patria tabletky VIMAX.

Okrem dĺžky je dôležité poznamenať aj hrúbku či priemer penisu a jeho zakrivenie. Penisy sa totiž líšia aj týmito vlastnosťami. Každý penis má inú hrúbku a takmer žiadny nie je úplne rovný. Zakrivenie je úplne bežné a spravidla bezproblémové, no pokiaľ je tak výrazné, že obmedzuje vnikanie do pošvy počas pohlavného styku, mala by byť vyhľadaná lekárska pomoc.

Ako a prečo dochádza k erekcii?

Ako som už vyššie uviedol, pri zvýšenom prívode krvi do penisu sa drobné dutinky v ňom napĺňajú krvou, vďaka čomu penis tvrdne a zväčšuje sa. Práve takto nastáva erekcia, teda aspoň v prípade, že muž netrpí erektilnou dysfunkciou alebo nejakou inou formou komplikácie s penisom.

Taktiež je však dôležité zamyslieť sa nad tým, prečo vlastne k erekcii dochádza. Dôvodov môže byť hneď niekoľko:

  • Mechanická stimulácia, ku ktorej dochádza trením či dotykmi. Pri takejto forme erekcie muž vôbec nemusí myslieť na sex ani nič vzrušujúce. Dotyky sa o všetko postarajú.
  • Psychická stimulácia, ku ktorej dochádza myšlienkami na sex, príťažlivú ženu alebo čokoľvek, čo je pre muža vzrušujúce. Pri takejto forme stimulácie zase nie sú potrebné dotyky ani žiadny fyzický kontakt.
  • Kombinácia mechanickej a psychickej stimulácie je často najlepším spôsobom na navodenie erekcie. Dokáže ju vyvolať aj u niektorých z mužov, ktorým čisto mechanická alebo psychická stimulácia nestačí.
  • Mimovoľná erekcia najčastejšie nastáva v noci a je úplne bežná. Nočná erekcia je dokonca náznakom toho, že je všetko v poriadku. Problémy nastávajú skôr vtedy, ak k nočnej erekcii u muža nedochádza.

Erekcia je jedným z predpokladov správneho fungovania penisu. Keď má muž problémy s jej dosiahnutím, nemusí byť schopný oplodniť ženu, kvôli čomu sa nemôže prirodzeným spôsobom rozmnožovať. Erektilnej dysfunkcii, ako aj ďalším poruchám a ochoreniam penisu sa budem venovať v ďalšej časti textu.

Aké poruchy a ochorenia môžu penis postihnúť?

Ak niečo s penisom nie je v poriadku, môže to byť spôsobené priamo nejakou komplikáciou na penise alebo v ňom. Avšak, problémy s penisom môžu byť spôsobené aj závažnejšími ochoreniami, ktoré môžu byť spôsobené aj príčinou „umiestnenou“ mimo samotného pohlavného údu.

Zopár z možných porúch, ochorení či komplikácií uvediem nižšie:

  • Erektilná dysfunkcia je zďaleka najznámejšou poruchou penisu aj keď sa jej príčina nemusí nachádzať priamo v penise. Impotencia sa prejavuje práve tak, že penis nedokáže stvrdnúť a kvôli tomu muž nemôže dosiahnuť dostačujúcu erekciu na uspokojivý pohlavný styk. Ak sa s poruchami erekcie stretávate po prvý krát, prečítajte si tento článok o impotencii.
  • Predčasná ejakulácia tiež úzko súvisí s penisom, aj keď môže byť spôsobená okrem iného aj napríklad psychickými príčinami (ako tomu je aj pri impotencii). Pri predčasnej ejakulácii dochádza k vyvrcholeniu a výronu semena omnoho skôr, ako by si muž prial. Dokonca často ešte pred začiatkom pohlavného styku.
  • Pokožka penisu sa môže dostať do kontaktu s alergénmi, čo môže spustiť alergickú reakciu. Muž môže byť alergický na kondómy, gély, vaginálne tabletky partnerky či na farbivá alebo látky vo vlastnom spodnom prádle. Alergická reakcia sa prejavuje spravidla svrbením či vyrážkami, no tie väčšinou po odstránení príčiny zmiznú.
  • Peyronieho choroba, tiež známa pod názvom „zatvrdnutie penisu“, je ochorenie, pri ktorom na penise vzniká zápalové ložisko. Prvým príznakom je bolesť v miesta zápalu, no ložisko zápalu postupne tvrdne, kvôli čomu môže pri neliečení spôsobiť aj trvalú deformáciu a zakrivenie penisu, poruchy erekcie či celkovú neschopnosť súložiť.
  • Nesmieme zabudnúť na široké spektrum pohlavne prenosných chorôb a infekcií, ktoré môžu byť nepríjemné, no dokonca v niektorých prípadoch aj životu nebezpečné. Kvôli tomu je ochrana naozaj veľmi dôležitá.

Samozrejme, tam ochorenia súvisiace s penisom nekončia. Pokiaľ pociťujete akékoľvek komplikácie s vašim pohlavným údom, určite by ste mali neodkladne navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť. Takáto návšteva lekára môže byť nepríjemná, no určite menej ako ťažkosti, do ktorých sa môžete dostať pri nevyliečení niektorých ochorení. Nepodceňte to a dbajte na vaše zdravie.

Zdroje:

3.3/5 - (3 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.