Ako vzniká erekcia

0

Ako dochádza k erekcii?

Pre lepšie pochopenie, čo sa skrýva za chorobou akou je erektilna dysfunkcia/impotencia, je dôležité mať predstavu, čo všetko v tele prebieha počas erekcie. Erekcia je zložitý proces pri ktorom dochádza k súhre cievnych a nervových mechanizmov. Signály, ktoré spôsobujú vznik erekcie, prechádzajú z mozgu do nižších oblastí miechy až do ciev v penise. K poruchám erekcie dochádza, keď sa signál niekde na jeho „ceste“ poruší.

Ako dochádza k erekcii
Priečny rez penisom pred a počas erekcie

 obr. zdroj: www.silamuza.sk

V penise sa nachádzajú dve paralelné kavernózne telesá, ktoré prechádzajú celou jeho dĺžkou. Sú obalené membránou a vyplnené špongiovitým tkanivom. V špongiovitom tkanive sa nachádzajú hladké svaly, vláknité tkanivá, tepny, žily a výplňové priestory. Pod kavernóznymi telesami sa nachádza močová rúra obklopená špongióznym telesom.

Mechanizmus erekcie

Mechanizmus erekcie - ako vzniká erekcia
Mechanizmus erekcie – ako vzniká erekcia

Mechanizmus erekcie spúšťa sexuálne vzrušenie, ktoré nastáva buď psychickou alebo hmatovou stimuláciou, prípadne oboma spôsobmi súčasne. To má za následok relaxáciu hladkej svaloviny stien artérií. Tým sa zvýši prítok krvi do penisu a špongiovité tkanivo v kavernóznych telesách sa začne plniť krvou. Takto naplnené kavernózne telesá mechanicky stláčajú žily odvádzajúce krv, čo má za následok zníženie odtoku krvi. Penis sa naplní krvou, predĺži a stvrdne, dochádza k jeho stoporeniu – erekcii. Membrána pomáha zadržať krv v kavernóznych telesách penisu, čím zabezpečí udržanie erekcie počas pohlavného styku. Erekcia končí po skončení pôsobenia stimulov, ktoré erekciu vyvolali, alebo po sexuálnom vyvrcholení – po výrone semena. Prítok krvi do penisu sa zníži a taktiež aj tlak kavernózneho telesa na žily odvádzajúce krv. Krv z kavernózneho telesa odtečie a penis sa postupne zmenšuje, klesá a mäkne. Dochádza k spätnému chodu mechanizmu erekcie.

V prípade ak u vás mechanizmus stoporenia nefunguje správne tj. máte poruchy erekcie, mali by ste hľadať príčinu tohto stavu. Možno vám pomôže len zmena životného štýlu podporená výživovými doplnkami. Ak by ale v cca najbližšom polroku k zlepšeniu erekcie nedochádzalo, mali by ste ísť za odborníkom.

 

4.2/5 - (5 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.