10 zaujímavých faktov o spermiách, ktoré ešte nepoznáte

0

Ľudské telo je fascinujúce. Nachádza sa v ňom obrovské množstvo rôznych buniek, tkanív a orgánov, ktoré spoločne pracujú na tom, aby organizmus fungoval tak, ako má. Podobne fascinujúce sú aj spermie. Tieto maličké bunky sú základom mužskej plodnosti a ľudský život by bez nich nemohol vôbec existovať.

V tomto článku nájdete 10 faktov o spermiách, ktoré vás zaručene zaujmú. Možno ste už o niektorých z nich počuli, no určite sa naučíte aj niečo nové.

1. Častá ejakulácia je dôležitá pre kvalitu spermií

Spermie sa vyvíjajú v semenníkoch a ich vývoj trvá približne 2 mesiace. Keď sú spermie plne vyvinuté, presúvajú sa do semenovodu, kde „čakajú“ na ejakuláciu. Keď k ejakulácií dlho nedochádza, spermie musia čakať príliš dlho, čo môže mať negatívny vplyv na ich kvalitu.

Čím dlhšie spermie v tomto štádiu strávia, tým viac sú náchylné na poškodenie rôznymi faktormi, ako napríklad oxidačným stresom, bielymi krvinkami, vysokou teplotou či mnohými ďalšími. Častá ejakulácia je preto veľmi dôležitá pre kvalitu a zdravie spermií. Nepodceňujte ju.

ejakulát so spermiami
Kvalitu spermií ovplyvňuje aj častá ejakulácia

2. Spermie majú rady nižšiu teplotu ako zvyšok ľudského tela

O tomto fakte ste už s najväčšou pravdepodobnosťou počuli, no aj tak som sa ho rozhodol spomenúť, pretože je naozaj veľmi dôležitý.

Príliš vysoká teplota je pre spermie škodlivá a môže ich zabíjať. Práve preto sú semenníky, v ktorých sa mužské pohlavné bunky vyvíjajú, zostúpené zo zvyšku tela. Spermie totiž potrebujú nižšiu teplotu, ako zvyšok tela.

Mužské telo je teda rozdielnym teplotným požiadavkám prispôsobené, no určité nezdravé zvyklosti môžu negatívne pôsobiť na zdravie a kvalitu spermií. Príkladom je napríklad nosenie príliš tesného oblečenia či práca s počítačom položeným na stehnách. Viac sa o tom dozviete v článku  o vplyve teploty na kvalitu spermií.

3. Spermie sú chránené ochranným „štítom“

Imunitný systém človeka je určený na ochranu pred rôznymi škodlivými organizmami. V určitých prípadoch však môže imunita považovať za škodlivé aj spermie a snažiť sa ich zničiť. Reakcia imunitného systému proti spermiám je jednou z možných imunologických príčin neplodnosti.

Našťastie existujú špecializované bunky, ktorých úlohou je ochrana spermií pred protilátkami imunitného systému. Tieto bunky pôsobia ako ochranný štít pre spermie a bránia tak mužskú plodnosť. V niektorých prípadoch však táto ochrana môže zlyhať a spôsobiť tak neplodnosť u mužov.

pohyb spermií
Na ochranu spermií pred škodlivými vplyvmi sú určené špecializované bunky

4. Spermie dokážu po ejakulácii prežiť až niekoľko dní

Ženské telo vytvára podmienky, v ktorých dokážu spermie po ejakulácii prežiť aj niekoľko dní. Typická doba prežitia spermií v ženskom tele je približne 48 hodín, no v ojedinelých prípadoch môžu mužské pohlavné bunky prežiť aj 5 dní.

5. Životný štýl vplýva na kvalitu spermií

Nesprávny životný štýl môže v relatívne veľkom rozsahu negatívne ovplyvniť kvalitu a množstvo spermií. Jednými z najviac negatívnych faktorov sú:

  • Nadmerné pitie alkoholu a užívanie drog
  • Nadmerná telesná hmotnosť a obezita
obézny muž v produktívnom veku
Obezita negatívne ovplyvňuje kvalitu spermií

Muži, ktorých sa tieto faktory týkajú, môžu mať značné problémy s počtom spermií, ako aj ich kvalitou a pohyblivosťou. Takýto muži sú preto náchylnejší na neplodnosť v porovnaní s mužmi, ktorí žijú zdravým spôsobom života.

6. Ženský progesterón dodáva spermiám energiu potrebnú na preniknutie do vajíčka

Je úžasné zamyslieť sa nad tým, ako mužské a ženské telá pracujú na oplodnení vajíčka spolu. Táto zaujímavosť je toho jasným príkladom.

Spermie potrebujú veľké množstvo energie už len na to, aby sa k vajíčku dostali. Vzhľadom na ich malú veľkosť ich po ejakulácií čaká dlhá cesta, počas ktorej využívajú okrem iného aj energiu z fruktózy, ktorá je súčasťou ejakulátu.

Väčšinu tejto energie spermie použijú práve na to, aby sa dostali k vajíčku. Avšak, tam ich cesta nekončí. Aby došlo k oplodneniu, musia spermie preniknúť do vajíčka. A práve s tým im pomôže progesterón vylúčený ženským telom, ktorý im dodá potrebnú energiu.

7. Častý pohlavný styk či častá masturbácia nemajú negatívny vplyv na počet spermií a mužskú plodnosť

Niektorí ľudia sa obávajú, že mužovi po častej ejakulácii neostane dostatočné množstvo spermií na oplodnenie vajíčka. Je to však naozaj tak?

Vo väčšine prípadov nie. Áno, je pravda, že spermie sa v mužskom tele tvoria viac ako 2 mesiace a ich množstvo je teoreticky obmedzené, no častá ejakulácia neplodnosť nespôsobuje.

Po nezvyčajne častom sexe či naozaj frekventovanej masturbácii sa môže znižovať množstvo ejakulátu. Pokiaľ je ale muž plodný a produkuje dostatočné množstvo spermií, nemala by častá ejakulácia jeho plodnosť nijakým spôsobom ovplyvniť. Stále by totiž mal mať dostatok spermií.

PREDAJ MASTURBÁTOROV
RužovýSlon

8. Bezdrôtové technológie môžu negatívne ovplyvniť počet a kvalitu spermií

Už som spomínal to, ako teplota semenníkov môže negatívne pôsobiť na kvalitu a množstvo spermií. Pri tomto fakte som spomenul škodlivosť práce s počítačom položeným na stehnách, ktorá je spôsobená zahrievaním semenníkov.

To však nie je jediný spôsob, ktorým môžu technológie negatívne pôsobiť na mužskú plodnosť. Negatívny vplyv majú aj bezdrôtové technológie, ktorým sme neustále vystavovaní. Preto je často odporúčané neumiestňovať počítač na stehná (do blízkosti semenníkov) a nenosiť mobilný telefón vo vrecku nohavíc.

9. Muži môžu byť plodní aj vo veľmi pokročilom veku

Zatiaľ čo ženská plodnosť je časovo obmedzená, muži sú väčšinou schopní splodiť dieťa aj vo veľmi pokročilom veku. Môže za to skutočnosť, že spermie sú spravidla produkované až do konca života. Naopak, u žien je plodnosť obmedzená produkciou vajíčok, ktoré po určitom veku už tvorené nie sú.

Samozrejme, muži pokročilejšieho veku sú náchylnejší na neplodnosť spôsobenú rôznymi príčinami, či už je to nízka kvalita či množstvo spermií, alebo problémy s erekciou a ejakuláciou. Avšak, zdraví muži pokročilého veku sú naozaj schopní splodiť dieťa.

starší muž
Muži na rozdiel od žien sú schopní splodiť dieťa aj vo vyššom veku

10. Kvalitu spermií si môžete otestovať aj doma

Základným nástrojom kontroly a testovania mužskej plodnosti a kvality spermií je spermiogram. Pri tomto vyšetrení sú skontrolované základné vlastnosti spermií a ejakulátu, ktoré sú potrebné na to, aby spermie fungovali tak, ako majú.

Toto vyšetrenie sa štandardne vykonáva u lekára, ktorý po odovzdaní vzorky ejakulátu skontroluje všetky potrebné parametre spermií a ejakulátu. Avšak, ak chcete, môžete si vyšetrenie spermiogramu urobiť aj doma. Potrebujete na to iba súpravu na domáci test mužskej plodnosti.

 

Tak ako? Dozvedeli ste sa niečo nové? Alebo viete nejaký zaujímavý fakt o spermiách, ktorý som v článku neuviedol? Dajte mi vedieť do komentára pod článkom.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.