Úvod do problematiky predčasnej ejakulácie

0

Predčasná ejakulácia je jedným z najrozšírenejších sexuálnych problémov na svete, ktorým trpí veľké množstvo mužov všetkých vekových kategórií. Ide dokonca o najčastejšiu sexuálnu poruchu u mužov. Pri predčasnej ejakulácii ja narušená schopnosť muža uspokojiť svoju sexuálnu partnerku, pretože dochádza k jeho vyvrcholeniu pri pohlavnom styku príliš skoro.

Predčasná ejakulácia však nie je iba sexuálny problém. Kvôli neschopnosti uspokojiť partnerku sa mnohí muži, ktorí touto poruchou trpia, cítia menejcenní, prežívajú stres a narušená je aj ich sebadôvera. Aj napriek tomu však ostáva predčasná ejakulácia v pozadí za inými sexuálnymi poruchami a nedostáva sa jej dostatočné množstvo pozornosti od odborníkov.

Trpím predčasnou ejakuláciou?

Odpoveď na túto otázku nie je vôbec jednoduché nájsť. Problém spočíva v tom, že slovo „predčasná“ môže pre každého z nás znamenať niečo úplne iné.

Základné informácie o predčasnej ejakulácii
Predčasná ejakulácia je najčastejšia sexuálna porucha u mužov

Existujú muži, u ktorých dochádza k ejakulácii ešte pred súložou alebo už do pár sekúnd od jej začiatku. Niektorí muži vydržia pred vyvrcholením súložiť jednu minútu, iní päť minút a niektorí sú so sebou nespokojní, ak nevydržia súložiť aspoň 15 minút. Podstata spočíva v tom, že muž dosiahne orgazmus príliš skoro, kvôli čomu nestihne sexuálne uspokojiť svoju sexuálnu partnerku.

Podľa odborníkov v Medzinárodnej spoločnosti sexuálnej medicíny (ISSM) je predčasná ejakulácia mužská sexuálna porucha charakterizovaná:[1]

  • ejakuláciou, ktorá zvyčajne nastáva pred súložou alebo počas jej prvej minúty už od prvého pohlavného styku (celoživotná predčasná ejakulácia), prípadne značným znížením doby potrebnej na dosiahnutie ejakulácie na tri alebo menej minút, ku ktorému dochádza počas života (získaná predčasná ejakulácia);
  • neschopnosťou oddialiť ejakuláciu počas súlože vo všetkých alebo takmer všetkých prípadoch;
  • negatívnymi osobnými dôsledkami ako úzkosť, trápenie, frustrácia či celkové vyhýbanie sa sexuálnej intímnosti.

Vyššie uvedené body je možné považovať za oficiálnu charakteristiku predčasnej ejakulácie. Ak sa s uvedenými symptómami stotožňujete, je vysoko pravdepodobné, že predčasnou ejakuláciou skutočne trpíte.

TIP: Sprav si Test na predčasnú ejakuláciu a zisti ako na tom si.

Je však potrebné myslieť aj na to, že predčasná ejakulácia sa často vyskytuje u mužov, ktorí nemajú dostatok sexuálnych skúseností a ešte za sebou nemajú dostatočné množstvo pohlavných stykov. Častý sex sa dá považovať za určitú formu „tréningu“, vďaka ktorému môže muž získať lepšiu kontrolu nad svojou ejakuláciou.

Typy predčasnej ejakulácie

V definícii od spoločnosti ISSM ste si mohli všimnúť, že existujú dva typy predčasnej ejakulácie. Sú nimi:

  • vrodená predčasná ejakulácia,
  • získaná predčasná ejakulácia.

Vrodená predčasná ejakulácia sa u muža, ktorý ňou trpí, vyskytuje už od prvého pohlavného styku a môže pretrvávať počas celého života.

Získaná predčasná ejakulácia sa vyskytuje u mužov, ktorí najprv viedli normálny sexuálny život, no v určitom veku začali postupne alebo náhle pociťovať problémy spojené s príliš skorým vyvrcholením počas pohlavného styku.

Príčiny predčasnej ejakulácie

Predčasnú ejakuláciu ovplyvňuje množstvo faktorov, ktoré je možné rozdeliť na:

  • psychické,
  • fyziologické.

Psychické príčiny predčasnej ejakulácie majú na svedomí skutočne veľkú časť jej prípadov. Psychika hrá pri pohlavnom styku veľmi dôležitú úlohu a v prípade, že s ňou nie je niečo v poriadku, môže byť sexuálny život vo veľkej miere ovplyvnený. Ak sa muž obáva, že svoju partnerku nedokáže uspokojiť, je dosť možné, že sa mu to naozaj nepodarí. Často sa stáva, že po prvej predčasnej ejakulácii sa muž začína obávať, že sa tento problém bude opakovať; myslí na to pri ďalšom pohlavnom styku a postupne sa dostáva do „začarovaného kruhu“, z ktorého môže byť veľmi náročné sa dostať.

Fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie sa dajú považovať za veľmi široký pojem, ktorý v sebe zahŕňa viaceré typy príčin. Predčasnú ejakuláciu môžu ovplyvňovať vylučované hormóny, rôzne genetické faktory či jednoducho zvýšená citlivosť penisu. Častou príčinou je krátka uzdička, čo je prúžok tkaniva, prepájajúceho žaluď penisu s predkožkou. Obsahuje veľké množstvo nervových zakončení a ide o známu erotogénnu zónu. Jej odstránenie môže zmierniť problémy s nadmernou citlivosťou penisu.

Čo robiť pri predčasnej ejakulácii?

Problémy s predčasnou ejakuláciou je možné riešiť viacerými cestami, ktoré zahŕňajú konzultáciu s lekárom, konverzáciu s partnerkou, použitie rôznych prípravkov a liečiv či dokonca chirurgickou cestou.

Konzultácia s lekárom a komunikácia s partnerkou

Najlepším postupom pri objavení problémov s predčasnou ejakuláciou je zverenie sa lekárovi a vyhľadanie odbornej pomoci. Túto možnosť však stále využíva iba malá časť mužov, pretože dúfajú, že sa ich problém vyrieši sám. Hlavným dôvodom toho, že nevyhľadajú odbornú pomoc, je však ich strach a zahanbenie. Predčasná ejakulácia je veľmi citlivý problém a muži sa o ňom iba neradi s kýmkoľvek rozprávajú. A pritom práve lekári dokážu pomôcť a poradiť.

Podobný účinok môže mať aj úprimné prebranie problému s partnerkou a jeho následné riešenie. Častý pohlavný styk môže v mnohých prípadoch viesť k zlepšeniu situácie či úplnému odstráneniu predčasnej ejakulácie. Navyše, keďže je tento problém z veľkej časti psychický, podpora blízkej osoby dokáže taktiež vo veľkej miere pomôcť.

TIP: Medzi najpopulárnejšie voľnopredajné tabletky na predčasnú ejakuláciu patria tabletky Zerex Extralong a eJoy

Techniky, prípravky a liečivá

Mnoho mužov sa snaží predčasnú ejakuláciu vyriešiť rôznymi technikami, ktorých primárnym cieľom je zlepšenie kontroly nad priebehom ejakulácie. Tieto techniky zahŕňajú masturbáciu či rôzne zmeny v spôsobe vykonávania pohlavného styku. Môžu byť účinné, no ich účinok je vo veľkej časti prípadov iba krátkodobý.

Ďalším typom liečby predčasnej ejakulácie je použitie rôznych farmakologických prípravkov či lokálnych krémov a sprejov. Existujú lieky na predčasnú ejakuláciu, ktoré predpisuje lekár, no zároveň existuje množstvo voľne dostupných prípravkov. Tie sú často zamerané na zníženie citlivosti penisu a dosiahnutie oddialenia ejakulácie týmto spôsobom.

Pamätajte však, že najlepším začiatkom liečby predčasnej ejakulácie je návšteva lekára, ktorý vás povzbudí, podporí a poradí vám, akým spôsobom by ste sa mali vybrať. Pomoc odborníka nenahradia žiadne iné spôsoby liečby predčasnej ejakulácie.

[1] Materiály spoločnosti ISSN o predčasnej ejakulácii, dostupné na adrese http://www.issm.info/images/uploads/PE_Guidelines_v12_-_FEB_2014.pdf

4/5 - (7 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.