Aké choroby môžu prispievať k vzniku impotencie?

Sexuálne zdravie a schopnosť muža dosiahnuť erekciuveľmi úzko spojené s celkovým fyzickým a psychickým zdravím jednotlivca. Erektilná dysfunkcia sa preto spája s mnohými viac či menej závažnými ochoreniami, ktoré ju môžu spôsobovať. Tie najčastejšie z nich nájdete v tomto článku.

Kardiovaskulárne ochorenia

Ochorenia srdca a ciev sú jednými z najčastejších príčin vzniku impotencie. Pre vznik erekcie je totiž nutné, aby do penisu prúdilo dostatočné množstvo krvi. Keď srdcovocievna sústava nie je v poriadku, tento proces môže byť narušený, kvôli čomu nedôjde k vzniku erekcie a ani k jej udržaniu na dostatočne dlhý čas.

Pri ochoreniach srdcovocievnej sústavy je často prítomná ateroskleróza, pri ktorej dochádza k tuhnutiu cievnej steny a k zužovaniu jej priesvitu. Tým sa znižuje množstvo krvi, ktorú sú poškodené cievy schopné prepraviť. Navyše, ako prvé bývajú aterosklerózou postihnuté tenšie cievy, ako napríklad tie v penise.

Diabetes

U mužov s cukrovkou je výskyt erektilnej dysfunkcie v porovnaní s bežnou populáciou niekoľkonásobne vyšší. Vysoký obsah cukru v krvi môže poškodiť cievy a obmedziť tak ich schopnosť prepravovať krv do penisu. Taktiež môže poškodzovať nervovú sústavu, ktorá je potrebná na prenos nervových vzruchov medzi mozgom a penisom.

Diabetes a impotencia

Poruchy erekcie sú medzi mužmi s cukrovkou veľmi časté

Prečítajte si viac o dôvodoch, kvôli ktorým môže diabetes prispievať k vzniku impotencie.

Obezita a vysoký cholesterol

Obezita je taktiež jedným z rizikových faktorov vzniku erektilnej dysfunkcie. Nespôsobuje ju priamo, avšak prispieva k vzniku viacerých ochorení, ktoré zase prispievajú k vzniku porúch erekcie. Obezita zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a ďalších ochorení.

Prečítajte si viac o tom, ako môže stravovanie ovplyvniť sexuálne zdravie muža.

Dýchacie ťažkosti

Impotencia môže veľmi úzko súvisieť aj s dýchacími ťažkosťami. Príkladom je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc, ktorá je považovaná za rizikový faktor vzniku porúch erekcie. Kvalita erekcie môže byť taktiež negatívne ovplyvnená napríklad spánkovým apnoe, kvôli ktorému sa muž nemôže v noci poriadne vyspať a trpí tým aj jeho sexuálny život.

Poruchy nervovej sústavy

Nervová sústava je taktiež pre vznik a udržanie erekcie veľmi dôležitá. Penis a mozog totiž komunikujú prostredníctvom nervových signálov. Muži s neurologickými problémami, ako napríklad mŕtvica, skleróza multiplex, Parkinsonova choroba či mnohé iné, preto môžu pociťovať problémy s kvalitou erekcie.

Poškodenie nervov je taktiež relatívne časté pri fraktúre panvovej kosti či pri prostatektómii.

Psychické problémy

Psychický stav je pre zachovanie kvality sexuálneho života tiež veľmi dôležitý. Psychické problémy ako depresia, úzkosť či nízke sebavedomie môžu prispievať k vzniku sexuálnych porúch ako impotencia, či napríklad aj predčasná ejakulácia.

K sexuálnym poruchám spôsobeným psychickými problémami je vhodné pristupovať inak, ako k tým fyziologického pôvodu. Preto je veľmi prínosné vedieť, čím sú vaše ťažkosti spôsobené.

Vyhľadajte odbornú pomoc

V tomto článku ste našli príklady najčastejších zdravotných ťažkostí, ktoré prispievajú k vzniku erektilnej dysfunkcie. V skutočnosti je ich však omnoho viac.

Poruchy erekcie sú často príznakom toho, že niečo v organizme nie je v poriadku. Preto by ste v prípade ťažkostí mali čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc a nechať si poradiť od lekára. Môže vám to nie len pomôcť zlepšiť váš sexuálny život, ale teoreticky aj odhaliť závažnejšie ochorenia v skoršom štádiu.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist