Kvôli čomu spôsobuje diabetes erektilnú dysfunkciu?

Diabetici majú 4 krát väčšiu šancu na pociťovanie problémov s erekciou ako muži, ktorí diabetes nemajú. Taktiež pri nich porucha erekcie spravidla nastupuje skôr a prejavuje sa vo väčšom meradle.

Prípady erektilnej dysfunkcie spojené s cukrovkou, sú väčšinou spôsobené niektorou z týchto chorôb či stavov:

  • Diabetická neuropatia. Tá sa vyskytuje u približne jednej tretiny diabetikov. Ide o nervové ochorenie, kvôli ktorému sa správa o vzrušení nedostáva z mozgu do penisu. V dôsledku toho nenastáva erekcia.
  • Ateroskleróza. Ide o ochorenie tepien, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, kvôli čomu sa obmedzuje prietok krvi. Kvôli ateroskleróze sa môže znížiť prietok krvi do penisu, kvôli čomu muž nie je schopný dosiahnuť a udržať erekciu.
  • Endotelová dysfunkcia. Endotel je tkanivo, ktoré tvorí vnútornú výstelku ciev a dutých telesných orgánov. Môže byť poškodená kvôli zvýšenej hladine cukru v krvi. V dôsledku poškodenia endotelu je obmedzený prítok krvi do penisu.
  • Neschopnosť ciev udržať krv v penise. Tieto problémy sú často spôsobené problémami s hladkým svalstvom, ktoré sú častejšie u diabetikov. Keď cievy nie sú schopné udržať krv v penise, muž stráca schopnosť udržať svoju erekciu.
  • Nízka hladina testosterónu, ktorá je taktiež veľmi častá u mužov trpiacich cukrovkou. Kvôli nízkej hladine testosterónu je znížená aj mužova sexuálna energia.
Diabetes a impotencia
Diabetes a impotencia

 Poraďte sa s odborníkom

Vhodný spôsob odstraňovania poruchy erekcie závisí na tom, čo konkrétne ju spôsobuje. Poraďte sa s odborníkom a zvoľte správny spôsob liečby. Pri problémoch s erekciou často pomôže zlepšenie životného štýlu, ako napríklad cvičenie či skoncovanie s fajčením. Aj malá zmena dokáže priniesť veľké výsledky.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii