Prostatektómia je jedným z bežných postupov boja proti rakovine prostaty. Ide o chirurgický zákrok, pri ktorom je odstránená celá prostata alebo iba jej časť. Počas tejto procedúry je veľká pravdepodobnosť poškodenia nervov v okolí prostaty. Aj keď chirurgovia pri operácii robia všetko preto, aby tieto nervy ostali nepoškodené, množstvo mužov má po odstránení prostaty problémy s erekciou.

Nervy v okolí prostaty sú totiž nesmierne dôležité pre sexuálnu aktivitu muža. Prenášajú nervové vzruchy medzi penisom a mozgom. Kvôli poškodeným nervom môže byť komunikácia medzi mozgom a penisom narušená, čo spôsobuje problémy s erekciou.

Rehabilitácia penisu

Jedným zo spôsobov obnovy sexuálneho zdravia po prostatektómii je tzv. rehabilitácia penisu. Ide o určitú formu terapie, pri ktorej sú navodzované erekcie, ktorých účelom je „cvičenie“ penisu. Prekrvovanie penisu ho pomáha udržiavať v dobrom stave, zatiaľ čo nervom je umožnené postupne sa zotavovať po náročnej operácii.

Erekcie sú navodzované rôznymi spôsobmi: perorálnymi liekmi, injekciami do penisu či vákuovými zariadeniami. Mužom je taktiež odporúčané často masturbovať a erekcie navodzovať týmto spôsobom.

Cieľom rehabilitácie je úplne obnoviť zdravie penisu a schopnosť muža dosiahnuť erekciu prirodzenou cestou, prípadne aspoň dosiahnuť stav, pri ktorom mužovi pomáhajú perorálne lieky na podporu erekcie.

TIP: Na trhu je dostupných mnoho doplnkov stravy na podporu erekcie. Najpredávanejšie sú tabletky Zerex. Najlacnejšie sú tabletky Erexan a v poslednom roku získali u mužov prudký nárast popularity tabletky eJoy.

Bohužiaľ, nie vždy je to možné. Niektorí odborníci s touto praktikou nesúhlasia a nepovažujú ju za účinnú. Je však potrebné podotknúť, že mnohým mužom už rehabilitácia penisu pomohla obnoviť ich sexuálne zdravie. Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov je často potrebné odhodlanie a dlhodobá snaha, často až po dobu niekoľkých rokov.

Faktory ovplyvňujúce úspešnosť rehabilitácie penisu

Úspešnosť rehabilitácie penisu ovplyvňujú viaceré faktory, kvôli ktorým je možné, že niektorým mužom pomôže, zatiaľ čo iným nie. Medzi hlavné faktory patrí:

  • Poškodenie nervov pri operácii. Všetci chirurgovia sa snažia spôsobiť čo najmenšie poškodenie nervov, no každá operácia je iná. Čím menej boli nervy pri operácii poškodené, tým väčšia je šanca na úspešný priebeh rehabilitácie penisu.
  • Sexuálne zdravie pred operáciou. Ak mal muž problémy s erekciou už pred operáciou, je omnoho menej pravdepodobné, že mu rehabilitácia pomôže. Jeho sexuálne problémy totiž môžu byť spôsobené inými príčinami.
  • Dodržiavanie programu. Pre dosiahnutie účinnosti programu je veľmi dôležité, aby muž dodržiaval všetky inštrukcie ošetrujúceho lekára. Muži, ktorí ich do bodky dodržiavajú, majú väčšiu pravdepodobnosť úspechu.
  • Zdravotný stav a životný štýl. Úspešnosť rehabilitácie ovplyvňuje aj vek pacienta, jeho zdravotný stav, ako aj životný štýl.
  • Iné spôsoby liečby rakoviny. Ak muž podstúpil okrem prostatektómie aj nejaké iné procedúry, alebo napríklad podstúpil aj hormonálnu terapiu, môže to mať vplyv na výsledky rehabilitácie penisu.

Poraďte sa s lekárom

Ak zvažujete rehabilitáciu penisu alebo skúmate možný dopad prostatektómie na váš organizmus, najlepšie urobíte, keď sa obrátite na odborníka v tejto oblasti. Skúsený lekár vám najlepšie vysvetlí možné dopady chirurgického odstránenia prostaty, ako aj možné spôsoby následného udržiavania sexuálneho zdravia.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii