Obštruktívne spánkové apnoe nastáva vtedy, keď sa počas spánku zužujú dýchacie cesty, kvôli čomu vznikajú prestávky v dýchaní. Prestávky v dýchaní trvajú aspoň 10 sekúnd a vyskytuje sa ich aspoň 10 za hodinu. V dôsledku týchto prestávok je pre ľudí s touto poruchou veľmi náročné poriadne sa v noci vyspať, čo ovplyvňuje viaceré aspekty ich životov.

Obštruktívne spánkové apnoe je jedným z typov Syndrómu spánkového apnoe. Jeho príčina súvisí s hornými dýchacími cestami. Tie sa počas dýchania prepadávajú, pretože svalové napätie svalov v stenách dýchacích ciest je znížené. Kvôli tomu nie sú schopné odolať podtlaku, ktorý pri dýchaní vzniká.

Ďalšími typmi tohto syndrómu je centrálne spánkové apnoe (spôsobené poškodením centrálneho nervového systému) a zmiešané spánkové apnoe. Najčastejšie je však práve obštruktívne spánkové apnoe, ktoré predstavuje drvivú väčšinu všetkých prípadov.

Nedostatok spánku v dôsledku spánkového apnoe

Kvalitný spánok je presne tým, čo ľuďom so spánkovým apnoe chýba.

Ako spánkové apnoe súvisí s erektilnou dysfunkciou?

Erektilná dysfunkcia je medzi mužmi s obštruktívnym spánkovým apnoe veľmi častá, no presná príčina tohto vzťahu nie je istá. Existujú však viaceré teórie, ktoré by ho mohli vysvetliť.

Prvou možnou príčinou častého výskytu porúch erekcie u mužov s obštruktívnym spánkovým apnoe je nedostatok spánku. Ten môže kvalitu erekcie negatívne ovplyvňovať hneď viacerými spôsobmi:

  • Znížená hladina testosterónu. Mužské telo produkuje počas spánku testosterón, ktorý je pre mužskú sexualitu nesmierne dôležitý. Keď však muž dlhodobo trpí zníženou kvalitou spánku, hladina testosterónu v jeho tele sa môže znižovať, čo môže spôsobovať znížené libido a zhoršenú kvalitu erekcie.
  • Únava a malátnosť. Kvôli nedostatku spánku je muž unavený, čo negatívne ovplyvňuje nie len jeho chuť na sex, ale aj mnohé ďalšie aspekty života.
  • Stres a psychická záťaž. Dlhodobé problémy so spaním nepôsobia iba na telo, ale aj na psychiku muža. Mnohé prípady erektilnej dysfunkcie sú spôsobené psychickými problémami a teda aj obštruktívne spánkové apnoe môže takýmto spôsobom nepriamo zhoršiť kvalitu erekcie.

Obštruktívne spánkové apnoe môže kvalitu erekcie ovplyvniť aj kvôli nedostatku kyslíka, ktorý sa do tela počas spánku dostáva. Kyslík je pre kvalitu erekcie veľmi dôležitý a jeho nedostatok sa môže prejaviť aj práve poruchami erekcie.

Ako sa môžu muži so spánkovým apnoe brániť proti impotencii?

Dobrou správou pre mužov so spánkovým apnoe je to, že liečba tejto poruchy často pozitívne ovplyvňuje aj kvalitu erekcie.

Najčastejším spôsobom liečby je tzv. CPAP (z anglického Continuous positive airway pressure therapy). Muž si pred spaním nasadí masku, ktorú na sebe má počas celej noci. Tá je pripojená k prístroju, ktorý v dýchacích cestách udržiava tlak, ktorý zabraňuje prepadnutiu ich stien a pozastaveniu dýchania.

Vďaka tomu sa muž môže kvalitnejšie vyspať, takže je odpočinutejší, má viac energie a zvyšuje sa hladina testosterónu v jeho tele. Odstránenie všetkých týchto negatívnych príznakov obštruktívneho spánkového apnoe prispieva k zlepšeniu kvality erekcie. Táto terapia môže dokonca pomôcť zlepšiť kvalitu erekcie aj u mužov, ktorí predtým netrpeli poruchou erekcie.

Navštívte lekára

Ak máte problémy so spánkom alebo s kvalitou erekcie, určite neodkladajte návštevu lekára. V prípade obštruktívneho spánkového apnoe existujú aj ďalšie spôsoby liečby, ktoré vám môžu pomôcť vylepšiť kvalitu vášho spánku, ako aj sexuálneho života.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii