Ako nadmerná teplota zabíja spermie alebo ako ochrániť mužskú plodnosť?

0

Už ste možno počuli o tom, že príliš vysoká teplota je pre spermie škodlivá. Je to naozaj tak. Vysoká teplota spermie zabíja a dokáže negatívne ovplyvniť ich vývoj. Dlhodobé vystavenie semenníkov vysokej teplote môže dokonca spôsobiť úplnú neplodnosť muža.

V tomto článku vám priblížim, prečo je vlastne vysoká teplota pre spermie škodlivá a zistíte, čomu by ste sa mali vyhýbať, aby boli vaše spermie zdravé a funkčné.

Prečo je vysoká teplota pre spermie škodlivá

Škodlivosť vysokej teploty súvisí s vývojom a tvorbou spermií. Tvorba spermií je veľmi citlivý proces, ktorý na správny priebeh potrebuje špecifické podmienky. Jednou z najdôležitejších podmienok je práve teplota.

Spermie potrebujú teplotu, ktorá je o pár stupňov nižšia, ako telesná teplota. Práve kvôli tomu sú semenníky vybavené špeciálnym svalom, ktorý ich priťahuje bližšie k telu, keď si vyžadujú vyššiu teplotu, respektíve uvoľňuje, keď je ich teplota príliš vysoká a potrebujú schladiť.

 

Príliš vysoká teplota spermie zabíja a dokáže značne zhoršiť výsledky spermiogramu. Pri dlhodobom vplyve vysokej teploty sa môže narušiť celý proces tvorby spermií, čo môže spôsobiť neplodnosť muža. Kvôli vysokej teplote sa môže znižovať počet spermií, no zároveň môže klesať ich pohyblivosť a podiel spermií so správnou morfológiou.

spermie
Dôsledkom nadmerného tepla klesá pohyblivosť spermií

Ako ochrániť vaše spermie pred poškodením vysokou teplotou

Semenníky sú zostúpené z tela práve preto, že vyžadujú nižšiu teplotu ako zvyšok tela. Existujú však situácie, pri ktorých sú semenníky napriek tomu vystavené vysokej teplote, čo môže poškodiť spermie a znižovať plodnosť muža. Takýmto situáciám by ste sa mali za každú cenu vyhýbať.

Nenoste príliš tesné oblečenie

Príliš tesné oblečenie môže vašim spermiám uškodiť. Ako som už písal, semenníky sú vybavené svalom, ktorý slúži na ich priťahovanie k telu, respektíve odťahovanie od tela, v závislosti od teploty.

Avšak, keď nosíte príliš tesné oblečenie, je termoregulačná funkcia tohto svalu narušená. Sval sa síce môže pri vysokej teplote uvoľniť, no kvôli tesnému oblečeniu sa semenníky od tela nevzdialia a neklesne tak ich teplota.

Keď hovorím o oblečení, samozrejme tým myslím spodnú bielizeň a nohavice. V dnešnej dobe sú moderné obtiahnuté nohavice a nosia ich aj muži. Tento trend môže byť pre zdravie spermií naozaj škodlivý. Noste voľnejšie spodné prádlo a nohavice a ochráňte tak vaše spermie.

obtiahnuté boxerky
Obtiahnuté spodné prádlo vymeňte za voľnejšie a vzdušnejšie

Nesedávajte na vyhrievaných sedadlách

Vyhrievané sedadlá v automobiloch sú hlavne v zime veľmi príjemné. Môžu však byť aj veľmi škodlivé. Je logické, že keď sedíte priamo na zdroji tepla, bude sa zvyšovať aj teplota semenníkov.

Používajte preto túto funkciu s rozumom, maximálne vtedy, keď nastupujete do veľmi studeného auta. Nezabudnite vyhrievanie sedadiel po chvíli vypnúť, alebo ho nepúšťajte vôbec. Teplota semenníkov sa síce zvyšuje aj pri sedení na klasických sedadlách, no nie až tak výrazne.

 

Nepracujte s notebookom na stehnách

V dnešnej dobe je úplne bežné, že si notebook pri práci, sledovaní filmov či prehliadaní internetu pokladáme na stehná. Práve takáto zvyklosť však môže byť pre zdravie vašich spermií veľmi škodlivá.

Notebooky obsahujú komponenty, ktoré sa pri prevádzke (obzvlášť pri náročnejších činnostiach) značne zahrievajú. Kvôli tomu dosahujú prenosné počítače často teploty až o niekoľko desiatok stupňov vyššie ako je telesná teplota.

Takéto teploty sú v poriadku, keď je notebook položený na stole alebo na akejkoľvek inej ploche. Keď je však umiestnený priamo na stehnách, teda veľmi blízko rozkroku, jeho vysoká teplota zahrieva aj semenníky a ohrozuje tak kvalitu a zdravie spermií.

Okrem toho bolo zistené, že na kvalitu spermií môžu negatívne vplývať aj rôzne bezdrôtové technológie, ktoré sú v počítačoch používané. Takže, počítače by ste do blízkosti semenníkov nemali umiestňovať nie len kvôli teplote, ale aj kvôli potenciálne škodlivému žiareniu.

notebook na kolenách
Negatívny vplyv na plodnosť môžu mať aj bezdrôtové technológie

Nepreháňajte to so saunovaním či pobytom vo vírivke

Vyhnúť by ste sa mali aj nadmernému pobytu v saune či vo vírivke. Tieto zariadenia sú používané na relaxáciu, no kvôli vysokej teplote môžu byť aj škodlivé. Častý či príliš dlhý pobyt v saune či vo vírivke sa môže kvôli vysokej teplote prejaviť zhoršením počtu a kvality spermií.

Teplota vo vírivke či v saune je našťastie natoľko vysoká, že v nich príliš dlho nevydržíme. Kvôli tomu je spravidla poškodenie iba dočasné a po obmedzení týchto aktivít sa vlastnosti vrátia späť do normálu. Aj napriek tomu by ste to však nemali brať na ľahkú váhu.

Pozor na bicykle a motorky

Semenníky sa nadmerne zahrievajú aj pri cyklistike, respektíve počas jazdy na motorke. To, akým spôsobom sa na týchto dopravných prostriedkoch sedí, z nich robí potenciálne škodlivý faktor, ktorý môže negatívne ovplyvniť počet a kvalitu spermií a teda aj plodnosť muža.

Negatívne vplýva aj to, že počas jazdy na bicykli či motorke je často používané veľmi tesné oblečenie, ktoré na škodlivosti iba pridáva. Okrem toho sa počas jazdy na bicykli nohy hýbu, čím vzniká trenie, ktoré môže teplotu ešte zvýšiť.

cyklista
Nosenie priliehavého cyklistického oblečenia taktiež znižuje kvalitu spermií

Ak sa iba sem-tam odveziete na bicykli, nemusíte sa príliš báť. Ohrozené sú najmä spermie vášnivých motorkárov a profesionálnych cyklistov, ktorí na bicykloch (respektíve motorkách) trávia často aj prakticky celé dni.

V prípade problémov navštívte lekára

Ak ste zistili, že vaše spermie nie sú úplne v poriadku (napr. pomocou domáceho testu mužskej plodnosti), môže to byť práve kvôli vysokej teplote. V takomto prípade vám môže pomôcť, ak upravíte vaše zvyklosti a obmedzíte situácie, pri ktorých sú semenníky vystavené príliš vysokej teplote.

V prípade akýchkoľvek dlhodobých problémov by ste však vždy mali navštíviť lekára, ktorý vám pomôže určiť príčinu vašich ťažkostí a navrhne vhodnú liečbu.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.