Bylinky, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť počet spermií

0

Pri snahe o počatie dieťaťa je mužská plodnosť rovnako dôležitá ako plodnosť ženy. Ak je plodnosť muža alebo ženy narušená, pár môže byť neschopný splodiť dieťa. V mnohých prípadoch je našťastie možné problémy s plodnosťou liečiť prírodnou cestou, pričom práve bylinky sú veľmi dôležitou súčasťou prírodnej liečby neplodnosti.

V tomto článku sa budem venovať iba mužskej plodnosti a spermiám. Nižšie nájdete zoznam byliniek s priaznivým účinkom na celkový počet spermií, ich kvalitu, morfológiu, pohyblivosť a ďalšie vlastnosti priamo ovplyvňujúce mužskú plodnosť.

Bylinky na podporu plodnosti muža

Tieto bylinky a iné prírodné zdroje vám môžu pomôcť zvýšiť počet a kvalitu spermií a teda pomáhať pri liečbe mužskej neplodnosti.

Americký ženšen

Americký ženšen (Panax quinquefolius) má hneď viacero vplyvov na sexualitu a plodnosť. Prispieva k udržiavaniu hormonálnej rovnováhy a správneho fungovania imunitného systému, pričom tieto 2 faktory sú pre kvalitu a počet spermií veľmi dôležité.

Americký ženšen sa používa ako podporná liečba pri erektilnej dysfunkcii
Americký ženšen má pozitívny vplyv na imunitný systém a prispieva k zlepšeniu sexuálnej výkonnosti

Okrem toho môže Americký ženšen pomáhať pri liečbe erektilnej dysfunkcie a prispievať k zvyšovaniu sexuálnej výkonnosti mužov. Aj tieto účinky môžu značne pomôcť pri snahe o splodenie dieťaťa.

Ginko dvojlaločné

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) je známe svojim priaznivým vplyvom na správne fungovanie mozgu, no zároveň je používané aj pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Tieto 2 účinky súvisia s tým, že ginko podporuje cirkuláciu krvi v organizme, vďaka čomu sa viac krvi dostane do mozgu, no zároveň aj do penisu.

Okrem toho ginko priamo pôsobí na kvalitu spermií tým, že obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Tie bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu svojim pôsobením poškodzovať spermie a ohrozovať tak plodnosť muža.

Kokorík mnohokvetý

Kokorík mnohokvetý (Polygonatum multiflorum) sa už dlhé roky tradične používa pri liečbe mužskej neplodnosti, konkrétne na zvyšovanie počtu spermií, zvyšovanie pohyblivosti spermií, avšak aj pri liečbe erektilnej dysfunkcie a na zvyšovanie libida.

kvety kokorníka sú podobné zvončekom
Kokorník prispieva k lepšej pohyblivosti spermií

Kotvičník zemný

Výsledky výskumov naznačujú, že Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) napomáha správnej produkcii hormónov vplývajúcich na mužskú sexualitu. Tým môže prispievať k udržiavaniu hormonálnej rovnováhy, ktorá je veľmi dôležitá pre produkciu dostatočného množstva kvalitných a pohyblivých spermií.

Krpčiarka veľkokvetá

Krpčiarka veľkokvetá (Epimedium grandiflorum) je obľúbenou súčasťou záhrad, no táto rastlina je známa aj ako prírodné afrodiziakum. Zvyšuje chuť na sex a sexuálnu výkonnosť. Nepriamo vplýva aj na cirkuláciu krvi v organizme, vďaka čomu môže pomôcť pri liečbe impotencie.

kvety krpčiarky
Krpčiarka zvyšuje nielen sexuálny výkonnosť, ale je účinná aj pri liečbe impotencie

Kvalitu a počet spermií teda krpčiarka neovplyvňuje, no pri prípadoch mužskej neplodnosti spojených so zníženou sexuálnou výkonnosťou môže výrazne pomôcť.

Kustovnica čínska

Názov Kustovnica čínska (Lycium chinense) vám možno známy nie je, no pri slovnom spojení goji berry si už určite na niečo spomeniete. Kustovnica čínska je aj u nás známa skôr pod jej anglickým pomenovaním. Je považovaná za tzv. „super jedlo“ s mnohými priaznivými účinkami na ľudský organizmus.

Kustovnica čínska pôsobí priaznivo aj na mužskú sexualitu a plodnosť, a to hneď viacerými spôsobmi. Ovplyvňuje produkciu hormónov a obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré chránia spermie pred pôsobením voľných radikálov. Okrem toho pomáha chrániť spermie pred poškodením vplyvom zvýšenej teploty semenníkov.

Kustovnica čínska vplýva aj na celkové zdravie a výdrž, čím môže tiež prispievať k zlepšovaniu sexuálneho života a teoreticky aj pomáhať pri liečbe neplodnosti.

Ľanový olej

Ľanový olej môže taktiež pomôcť pri liečbe neplodnosti. Je skvelým zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre počet a kvalitu spermií. Okrem toho pomáha udržiavať dostatočný tok krvi do penisu a zdravie prostaty, ktorá hrá veľmi dôležitú úlohu pri tvorbe ejakulátu.

olej z ľanových semien
Ľanový olej má svoj význam pri tvorbe ejakulátu

Serenoa plazivá

Bobule rastliny Serenoa plazivá (Serenoa repens) sa používajú na podporu správneho fungovania mužskej rozmnožovacej sústavy, no zároveň vplývajú na chuť na sex. Priaznivo pôsobia na zdravie prostaty a používajú sa aj na prírodnú liečbu impotencie.

Schizandra čínska

Schizandra čínska (Schisandra chinensis) je známa svojim priaznivým vplyvom na zdravie a fungovanie pečene. Vďaka tomu môžu bobule tejto rastliny podporovať správne fungovanie imunitného systému, pomáhať udržiavať hormonálnu rovnováhu a vplývať na funkciu nervového systému. Vďaka týmto účinkom pomáha Schizandra čínska aj pri podpore plodnosti.

schizandra má sýto červené plody
Schizandra má viacero pozitívnych účinkov na zdravie, vrátane imunitného systému a hormonálnej rovnováhy

Withania opojná

Withania opojná (Withania somnifera) je známa hneď niekoľkými vplyvmi na mužskú plodnosť. Podporuje funkciu endokrinného systému, vďaka čomu pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu, zvyšuje libido a môže priaznivo pôsobiť aj na počet spermií.

Výsledky jedného výskumu naznačujú, že by Withania opojná mohla pomáhať aj pri mužskej neplodnosti spôsobenej stresom a psychickými problémami.

Yohimbín

Yohimbín je alkaloid, ktorý sa získava z kôry stromu Pausinystalia yohimbe, ktorý je typický pre strednú časť Afriky. Používa sa ako súčasť mnohých prípravkov na prírodnú liečbu erektilnej dysfunkcie a podporu libida. Pomôcť teda môže aj pri liečbe neplodnosti, respektíve podpore mužskej plodnosti.

Zelený čaj

Zelený čaj je bohatý zdroj antioxidantov, vďaka čomu môže pomôcť ochrániť spermie pred vplyvom nebezpečných voľných radikálov.

šálka zeleného čaju
Šálka zeleného čaju je výborným zdrojom antioxidantov

Žerucha peruánska

Žerucha peruánska (Lepidium meyenii) je známa hlavne pod názvom Maca peruánska. Táto koreňová zelenina je známa svojimi úžasnými účinkami na celý organizmus.

Čo sa týka spermií a mužskej plodnosti, Maca pomáha zvyšovať libido a priaznivo pôsobí na spermie. Maca prispieva k zvyšovaniu počtu spermií, ako aj ich pohyblivosti. Ak sa rozhodnete Macu konzumovať, rozhodne sa podeľte aj s vašou partnerkou, pretože táto rastlina má veľmi priaznivé účinky aj na ženskú plodnosť.

Žezlovka čínska

Žezlovka čínska (Cordyceps /Ophiocordyceps/ sinensis) je huba s priaznivým účinkom na mužskú sexualitu a výkonnosť, no zároveň aj na tvorbu spermií a ich pohyblivosť. Používa sa aj ako súčasť prírodnej liečby impotencie.

čaj zo žezlovky
Žezlovka má pozitívny vplyv tak na tvorbu spermií ako i sexuálnu výkonnosť

Nepodceňte liečbu neplodnosti

Vyššie uvedené bylinky a iné prírodné látky vám môžu mnohými spôsobmi pomôcť pri liečbe neplodnosti, respektíve zvyšovaní počtu spermií a iných formách podpory plodnosti. Avšak, ak sa vám už dlho nedarí splodiť dieťa, odporúčam vám aj s partnerkou navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť, aby ste vedeli, ako by ste mali ďalej postupovať. Nič tým nestratíte, práve naopak.

 

Zdroje:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.