Andropauza (mužský prechod) – Ako sa pred ňou brániť?

0

Andropauza, tiež známa aj ako mužský prechod, mužské klimaktérium či latinsky climacterium virile, je niečím, čím si prejde (aspoň do určitej miery) prakticky každý muž v pokročilejšom veku. Počas starnutia totiž dochádza v mužskom tele k poklesu pohlavných hormónov, čo vplýva na viaceré aspekty života starnúceho muža.

Andropauza síce nie je natoľko výrazná ako ženská menopauza, no aj napriek tomu má nedostatok týchto hormónov potenciál spôsobovať mužom vážne problémy a komplikácie, a to nie len v sexuálnej oblasti. Pohlavné hormóny ovplyvňujú takmer všetky oblasti života, kvôli čomu by sa ich hladina v organizme nemala podceňovať.

Prečítajte si tento článok a zistite o mužskom prechode viac. Zameriam sa na všetky dôležité informácie o andropauze, no hlavne sa vám pokúsim poradiť, ako je ju možné vyliečiť, alebo aspoň zmierniť jej dopad na váš život.

Postihuje andropauza každého muža?

Na začiatok by som rád uviedol, že nie všetci muži prechádzajú znižovaním hladiny pohlavných hormónov rovnako. Je pravda, že úbytok týchto hormónov je typickým príznakom starnutia, no existujú aj muži, u ktorých je omnoho výraznejší. Aj keď hladina pohlavných hormónov klesá u každého muža, u niektorých z nich nemusia byť prítomné žiadne pozorovateľné symptómy.

Poznámka: Je relatívne bežné, že muži s výrazne zníženou hladinou testosterónu nepociťujú žiadne príznaky. Zároveň sa stáva, že príznaky andropauzy postihujú mužov, ktorých hladina testosterónu neprešla až tak výrazným poklesom.

Andropauza sa inak označuje aj pojmami ako hypogonadizmus dospelého veku či neskorý hypogonadizmus, z anglického Late-onset hypogonadism. Pojem „andropauza“ môže pôsobiť mierne mätúco, keďže prirovnáva tento mužský stav k ženskej menopauze, ktorá je charakteristická náhlymi zmenami, zatiaľ čo andropauza prebieha postupne. Tento pojem sa však už ustálil a je zaužívaný, preto ho budem v tomto článku používať aj ja.

Príznaky andropauzy

Hlavnou charakteristikou andropauzy je znížená hladina testosterónu. Nízka hladina tohto hormónu môže mať na mužský organizmus široké spektrum dôsledkov. Príznaky andropauzy teda môžu byť rôzne:

Príznaky andropauzy - impotencia
Sexuálne poruchy môžu byť jedným z hlavných príznakov andropauzy.

Okrem vyššie uvedených príznakov mužského prechodu, ktoré sú sexuálneho charakteru, existujú aj príznaky, ktoré so sexualitou nemajú nič spoločné:

 • Úbytok svalovej hmoty
 • Prírastok tuku
 • Rednutie kosti
 • Podráždenosť
 • Nervozita
 • Vzťahovačnosť
 • Depresia a smútok

Kvôli rozsahu týchto prejavov môže byť andropauza nie len fyzicky, ale aj psychicky náročná pre mužov či dokonca ich partnerky. Má potenciál narušiť nie len sexualitu starnúceho muža, ale aj jeho vzťahy, výkonnosť v práci a mnohé ďalšie aspekty jeho života.

Kedy dochádza k prechodu u muža a aké je trvanie andropauzy?

Veľmi častou otázkou je, ako dlho vlastne andropauza trvá a kedy k nej dochádza. Bohužiaľ, pri mužskom prechode to nie je také „jednoduché“, ako pri tom ženskom. Menopauza je typická relatívne jasným časovým vyčlenením, zatiaľ čo andropauza je vlastne neustály proces, ktorý v mužskom tele prebieha od určitého veku až do konca života.

Hladina testosterónu a ďalších mužských pohlavných hormónov sa začína znižovať už v relatívne mladom veku, spravidla už od 30. roku života. Avšak, to, že sa hladina tohto hormónu znižuje, ešte neznamená, že muž prechádza andropauzou. Andropauza u väčšiny mužov začína okolo 50. až 60. roku života.

Samozrejme, samotný pokles testosterónu nemusí ihneď spôsobovať akékoľvek symptómy či komplikácie. Ako som už uviedol, tie sú výrazne individuálne a trápia každého muža rozdielne.

Existuje test na andropauzu?

Ak chcete zistiť, či vás mužský prechod postihuje alebo nie, je dobré sa v prvom rade zamyslieť nad tým, či pociťujete príznaky a prejavy andropauzy, ktoré som vymenoval vyššie. Znižovanie hladiny testosterónu s vekom totiž postihuje každého muža, takže dôležité je hlavne to, či má andropauza dopad na váš život alebo nie.

Poznámka: Mnohé zo symptómov andropauzy môžu súvisieť aj s inými faktormi, ochoreniami či zdravotnými stavmi. Ak máte napríklad problémy s erekciou, nemusí to byť spôsobené zníženou hladinou testosterónu, ale aj mnohými inými faktormi.

Ak na sebe pociťujete príznaky andropauzy a radi by ste vedeli, ako na tom ste, môžete si nechať otestovať hladinu testosterónu vo vašom organizme. Tento test je pri starších mužov považovať aj za akými „test andropauzy“. Pri takomto teste sa skúma:

 • celková hladina testosterónu v krvi,
 • hladina voľného testosterónu v krvi.

Aj po teste však nie je vždy možné jednoznačne povedať, či je vaša hladina testosterónu znížená alebo nie. Hladina tohto hormónu sa totiž u jednotlivých mužov značne líši. Konzultácia s lekárom po vykonaní testu vám však môže pomôcť lepšie pochopiť andropauzu, ako aj váš organizmus a význam testosterónu.

Poznámka: Hladina testosterónu v organizme môže v čase výrazne kolísať, kvôli čomu sa odporúča test vykonať viackrát a uistiť sa tak, že sú výsledky správne.

Andropauzu (a hladinu testosterónu vo vašom organizme) si môžete otestovať aj pomocou viacerých dotazníkov na rôznych internetových stránkach, no výsledky takýchto subjektívnych diagnostických nástrojov nie sú vôbec spoľahlivé.

Liečba andropauzy

Liečba andropauzy vo svojej podstate spočíva vo zvyšovaní hladiny testosterónu v organizme. Zvyšovanie hladiny testosterónu môže byť dosiahnuté mnohými spôsobmi. Najzaujímavejšie z nich vám predstavím v tejto časti textu.

Andropauza
Vaše problémy je vždy vhodné prekonzultovať s lekárom

Tablety na zvýšenie testosterónu

Testosterónové tablety predstavujú veľmi jednoduchý spôsob zvýšenia hladiny tohto pohlavného hormónu v organizme. Pokiaľ nechcete meniť váš životný štýl, môžete nimi bez vynaloženia akéhokoľvek úsilia bojovať proti vplyvu andropauzy na váš organizmus. Avšak, zmena životného štýlu vám určite pri liečbe mužského prechodu pomôže.

V tabuľke nižšie nájdete zopár z najlepších testosterónových tabletiek na trhu. Prečítajte si moje recenzie týchto produktov a vyberte si ten najlepší pre vás.

TOP TESTOSTERÓNOVÉ TABLETY
Zerex
Ultragold
1. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekciePredajca
Primulus1. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekciePredajca
MenActive1. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekcie- 30%
TestoMax6. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekciePredajca
Tribulus
terrestris
6. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekciePredajca
DAA6. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekciePredajca
ProMan
Plus
6. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekcieZadarmo

Zdravá strava a zdravý životný štýl

Práve zdravý životný štýl, ktorý som spomínal aj pri testosterónových tabletkách, môže byť pri snahe o zvýšenie testosterónu vašim veľkým pomocníkom. Pravidelný pohyb, zdravá strava, cvičenie, sex, pitný režim. To všetko vám môže vo vašej snahe pomôcť.

Nižšie nájdete zopár tipov na zvýšenie hladiny testosterónu prírodným spôsobom:

 • Cvičte silovo a obmedzte množstvo vytrvalostných cvikov.
 • Stravujte sa zdravo, no nevyhýbajte sa (zdravým) cukrom a tukom.
 • Doprajte si viac sexu.
 • V noci spite dostatočne dlho a oddýchnite si.
 • Pite dostatočné množstvo vody.
 • Obmedzte pitie alkoholu, užívanie drog a fajčenie.
 • Vyhýbajte sa potravinám zvyšujúcim hladinu estrogénu v tele.
 • Dajte si pozor na prehrievanie vašich semenníkov.
 • Snažte sa udržiavať vašu telesnú hmotnosť na zdravej úrovni.

Viac o prirodzených spôsoboch zvýšenia hladiny testosterónu si môžete prečítať aj v tomto článku.

Testosterónové injekcie

Testosterónové injekcie sú účinným spôsobom zvýšenia hladiny testosterónu v organizme, no spravidla sa používajú iba v extrémnych prípadoch, najmä vtedy, keď organizmus vytvára testosterónu naozaj málo, alebo ho neprodukuje vôbec.

Pokiaľ môžete, vyskúšajte najprv iné možnosti, a na testosterónové injekcie siahnite iba vtedy, keď to už inak nejde. Každopádne sa poraďte s lekárom a preberte všetky možnosti liečby.

Bylinky a bylinné prípravky

Rôzne rastliny, bylinky a bylinné prípravky sa na podporu tvorby testosterónu tradične používajú už dlhé roky. Skvelým príkladom je tzv. Tribulus Terrestris, ktorému sa venujem v samostatnom článku.

Okrem toho vám môžu pomôcť aj ďalšie bylinky ako senovka grécka, maca peruánska, ženšen či mnohé iné.

Nechajte si poradiť od lekára

Pokiaľ vás trápi nízka hladina testosterónu (či už v dôsledku andropauzy alebo čohokoľvek iného), určite neodkladajte návštevu lekára a nechajte si poradiť. Nedostatok testosterónu môže mať aj závažné dôsledky na váš organizmus, a preto by nemal byť braný na ľahkú váhu.

Do určitej miery si viete poradiť aj svojpomocne, no konzultáciu s lekárom nenahradí žiadna domáca liečba.

Zopár slov na záver

Mužské pohlavné hormóny sú, samozrejme, pre život každého muža veľmi dôležité. Ich nedostatok môže mať širokú škálu dôsledkov na organizmus, od mierne nepríjemných až po naozaj závažné.

Pokiaľ sa domnievate, že je hladina testosterónu a ďalších dôležitých hormónov vo vašom tele príliš nízka, začnite konať čo najskôr. Nemáte čo stratiť, môžete si iba pomôcť, a to v súčasnosti, ako aj do budúcna.

Vyskúšajte niektorý zo spôsobov zvýšenia hladiny tohto hormónu, ktoré som odporučil vyššie, alebo sa aspoň dôkladne informujte a poraďte s vašim lekárom. Vaše telo vám poďakuje.

Použité zdroje:

4/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.