Postihuje erektilná dysfunkcia aj mladých mužov?

Erektilná dysfunkcia je zdravotný problém, ktorý postihuje hlavne starších mužov. Šanca jej výskytu sa so zvyšujúcim sa vekom muža taktiež zvyšuje. To však neznamená, že mladší muži by problémy s erekciou nemali brať vážne. Môžu sa totiž vyskytovať aj u nich.

Impotencia u starších a mladších mužov je často spôsobená rozdielnymi príčinami

U starších mužov sú problémy s erekciou spôsobované prevažne fyziologickými príčinami, ako napríklad:

 • Kardiovaskulárne ochorenia – Pre kvalitu erekcie je nevyhnutné, aby sa do penisu dostalo dostatočné množstvo krvi a následne, aby sa krv v ňom udržala počas celého trvania pohlavného styku. Rôzne kardiovaskulárne ochorenia zabraňujú správnemu prúdeniu krvi do penisu, čím taktiež zabraňujú dosiahnutiu kvalitnej erekcie. Ukážkovým príkladom je ischemická choroba srdca. Prečítajte si viac o jej vplyve na impotenciu.
 • Cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak – Tieto a mnohé ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré sú súčasťou tzv. metabolického syndrómu, taktiež značne zvyšujú pravdepodobnosť výskytu erektilnej dysfunkcie. Prečítajte si viac o vplyve metabolického syndrómu na kvalitu erekcie. Ak vás konkrétne zaujíma cukrovka, prečítajte si, prečo cukrovka spôsobuje impotenciu.
 • Poškodenie nervov – Pre to, aby erekcia vôbec mohla nastať, je nutné, aby mohol penis a mozog správne komunikovať prostredníctvom nervovej sústavy. Keď sa z penisu nedostane do mozgu správa o začiatku sexuálnej aktivity, mozog nemôže telu „nariadiť“, aby urobilo všetko potrebné na vznik erekcie.

Samozrejme, vyššie uvedené zdravotné ťažkosti nie sú jedinými príčinami výskytu impotencie. Existujú okrem nich ďalšie možné fyziologické príčiny, avšak aj mnohé príčiny iného typu.

U mladších mužov prevláda impotencia psychologického pôvodu

Vo všeobecnosti je možné povedať, že telá mladších mužov sú v lepšom stave ako starších. Je preto vysoko pravdepodobné, že ak muž mladšieho veku pociťuje problémy s erekciou, sú spôsobené jeho psychikou.

Človek trápiaci sa impotenciou

Sexuálne problémy mladých mužov sú často spôsobené práve psychikou.

Môže ísť o rôzne psychické problémy, ako napríklad:

 • Problémy vo vzťahu – Keď je emočný aspekt vzťahu narušený, často sa kvôli tomu zhoršuje aj sexuálny vzťah medzi partnermi.
 • Traumatické sexuálne zážitky z minulosti (najmä z detstva)
 • Psychické ťažkosti ako stres, depresia či úzkosť – Pri týchto problémoch je vzťah často obojstranný. Psychické ťažkosti môžu spôsobovať impotenciu, no zároveň impotencia môže mužovi spôsobovať psychické problémy.
 • Strach z neuspokojenia partnerky – Podobne, ako to býva aj pri predčasnej ejakulácii, strach z neuspokojenia partnerky môže spôsobiť rozsiahle ťažkosti.

Okrem toho existujú ďalšie možné príčiny vzniku impotencie, ktoré nie sú závislé na veku a sú časté aj u mladých mužov:

 • Fajčenie – Fajčenie vo veľkej miere ohrozuje kvalitu erekcie, a to najmä u dlhodobých a silných fajčiarov, kvôli viacerým zdravotným ťažkostiam, ktoré spôsobuje. Prečítajte si viac o fajčení a impotencii.
 • Rekreačné užívanie drog – Užívanie mäkších či tvrdších drog je rozhodne častejšie u mladých mužov a taktiež môže vo veľkej miere ovplyvniť kvalitu erekcie.
 • Vedľajšie účinky liekov – Mnohé lieky majú vedľajšie účinky ovplyvňujúce kvalitu sexuálneho života. Je síce pravda, že starší muži vo všeobecnosti užívajú viac liekov, no táto príčina vzniku erektilnej dysfunkcie sa môže týkať aj mladších mužov.
 • Rôzne úrazy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu erekcie. Častým prípadom je fraktúra panvovej kosti, ktorá môže hneď viacerými spôsobmi spôsobiť impotenciu u mužov, bez ohľadu na ich vek.

Pri akýchkoľvek problémoch navštívte lekára

Je pravda, že návšteva lekára kvôli problémom so sexuálnym životom je pre mnohých mužov veľmi nepríjemná skúsenosť. Ak máte akékoľvek problémy s erekciou, mali by ste sa okamžite obrátiť na odborníkov. Nie len že vám môžu pomôcť získať späť normálny sexuálny život, no zároveň môžu odhaliť iné závažnejšie ochorenia, ktoré môže impotencia predznamenávať.

V prípade, že sú vaše problémy s erekciou spôsobené inými ochoreniami, ich vyliečenie môže pozitívne ovplyvniť aj váš sexuálny život. Ak sú spôsobené vedľajšími účinkami liekov, často existujú alternatívne lieky, ktoré vám podobné problémy nebudú spôsobovať. Lekár vám taktiež môže poradiť, ako riešiť psychické problémy, a odporučiť vám odborníka, ktorý vám s nimi pomôže.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist