Môže konzumácia sladených nápojov spôsobiť poruchu erekcie?

Kvalita erekcie a jej prípadné poruchy veľmi úzko súvisia s celkovým zdravím ľudského organizmu. Keď niečo nie je v poriadku, môže sa to prejaviť aj problémami v oblasti sexuálneho života. Práve preto môže aj nadmerná konzumácia sladených nápojov prispievať k vzniku erektilnej dysfunkcie a iných sexuálnych porúch.

Sladené nápoje totiž obsahujú obrovské množstvo jednoduchých rafinovaných cukrov. Ich nadmerná konzumácia zhoršuje celkové zdravie organizmu a môže spôsobovať problémy ako obezita, vysoký krvný tlak či vysoká hladina glukózy v krvi. Všetky tieto zdravotné komplikácie môžu viesť k vzniku poruchy erekcie.

Výsledky výskumov v tejto oblasti

V roku 2015 bol publikovaný výskum, podľa ktorého je pri mužoch trpiacich metabolickým syndrómom 2,6-krát vyššia pravdepodobnosť výskytu erektilnej dysfunkcie.

Poznámka: Pojmom metabolický syndróm sa označuje stav, pri ktorom človek trpí aspoň tromi zdravotnými ťažkosťami z tejto množiny: brušná obezita, zvýšený krvný tlak, zvýšená hladina krvného cukru, zvýšená hladina triglyceridov v krvi a nízka hladina HDL cholesterolu.

Veľmi blízky vzťah je taktiež medzi samotnou obezitou a impotenciou. Podľa štúdie z roku 2010 je pri mužoch s obezitou 2,5-krát väčšia pravdepodobnosť výskytu erektilnej dysfunkcie. Podobný vzťah bol zistený aj pri cukrovke. Z výsledkov týchto výskumov je očividné, že tieto ochorenia môžu značne vplývať na vznik impotencie u mužov.

Sladené nápoje

Sladené nápoje na nás číhajú na každom rohu, no rozhodne by sme sa im mali vyhýbať.

Ako môže metabolický syndróm vplývať na erekciu

Keďže metabolický syndróm môže pozostávať z viacerých kombinácií zdravotných ťažkostí, jeho vplyv na kvalitu erekcie môže byť spôsobený viacerými faktormi.

  • Poškodený tok krvi do penisu – Správny tok krvi do penisu je pre erekciu kritický. Ak sa do penisu nedostane dostatok krvi, nemôže v žiadnom prípade nastať erekcia. Viaceré zdravotné ťažkosti, ako napríklad vysoký krvný tlak, môžu poškodiť cievy a zamedziť tak správnemu toku krvi do penisu.
  • Nízka hladina testosterónuTestosterón je jeden z najznámejších a najvýznamnejších mužských hormónov. Pre erekciu, ako aj celkovo pre sexuálnu aktivitu, je nesmierne dôležitý. Pri obezite klesá hladina testosterónu kvôli jeho premene na estrogén, kvôli čomu často trpí aj sexuálny život muža.
  • Poruchy nervového systému – Vysoká hladina krvného cukru môže poškodiť nervový systém, ktorý je okrem iného zodpovedný za prenos signálov medzi mozgom a penisom. Keď je prenos tohto signálu narušený, medzi mozgom a penisom sa nemôže prenášať správa o očakávanej či prebiehajúcej sexuálnej aktivite.

Ako proti tomuto stavu bojovať

Ak trpíte erektilnou dysfunkciou spôsobenou niektorou z vyššie uvedených príčin, nestrácajte nádej. Dobrou správou v tomto prípade je, že odstránenie príčiny impotencie často vedie k jej úplnému vyliečeniu. Okrem toho sa vám tiež podarí niečo urobiť pre vaše celkové zdravie a kvalitu vášho života.

Čo sa týka sladených nápojov, tým je najlepšie sa vždy vyhýbať. Čistá voda je najzdravší nápoj a ak sa vám ňou podarí nahradiť sladené nápoje, zlepšenie vášho zdravotného stavu na seba nenechá dlho čakať.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist