Časté močenie. Čím môže byť spôsobené a ako ho odstrániť?

0

Časté močenie je nepríjemnosť, ktorá postihuje veľké množstvo mužov a žien, najmä v pokročilejšom veku. Ide o potrebu močiť v intervaloch častejších, ako obvykle. Potreba močiť môže v pokročilejších prípadoch prichádzať tak často, že negatívne ovplyvní bežný život.

Časté močenie býva navyše často spojené s tzv. urgentným močením, kedy je potreba ísť na toaletu naozaj kritická a naliehavá. Spojenie týchto dvoch komplikácií je nesmierne nepríjemné, pretože človek musí chodiť na záchod veľa krát za deň a navyše okamžite po tom, ako začne pociťovať potrebu močiť.

V čom časté a urgentné močenie spočíva, čím môže byť spôsobené a ako sa ho zbaviť? Prečítajte si tento článok a získajte odpovede na vaše otázky.

Od akej hranice sa časté močenie považuje za problematické?

Každý človek je zvyknutý chodiť na toaletu v rozdielnych intervaloch, ktoré sú ovplyvnené množstvom faktorov, ako napríklad príjem tekutín, životný štýl, zdravotný stav atď. Preto nie je možné jednoducho povedať, pri akom častom močení by mal človek vyhľadať lekársku pomoc.

Najlepšie je v tomto prípade zohľadňovať vašu frekvenciu močenia v minulosti. Pokiaľ pociťujete, že musíte na záchod od určitej doby chodiť výrazne častejšie, ako ste zvykli kedysi, je vysoko pravdepodobné, že niečo vo vašom organizme nie je v poriadku. Samozrejme, nemusí to znamenať, že máte nejaké závažné zdravotné ťažkosti, no určite je najlepšie každopádne vyhľadať lekársku pomoc a zistiť, o čo ide.

LIEKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Prostalex
Proerecta PROSTATE
Erexan PROSTATE
Prostanax

Pokiaľ časté močenie ovplyvňuje váš každodenný život a máte pocit, že sa ani nemôžete vzdialiť od toalety, pretože to na vás môže každú chvíľu prísť, určite by ste sa mali nechať vyšetriť. Časté močenie môže byť spôsobené viac aj menej závažnými ochoreniami či zdravotnými stavmi, takže včasná diagnóza vám môže pomôcť predísť nepríjemným komplikáciám.

Časté močenie
Pri vážnych prípadoch častého močenia musí človek neustále hľadať toaletu

Čím môže byť časté močenie spôsobené?

Ako som už uviedol,časté a urgentné močenie môže byť spôsobené množstvom zdravotných ťažkostí. Niektoré z nich sa vyskytujú u mužov aj žien, zatiaľ čo iné, hlavne tie spojené s prostatou, sú typické výhradne pre mužov.

Príčiny častého močenia u mužov aj u žien

Začnem príčinami častého močenia, ktoré môžu spôsobovať komplikácie spojené s močením u mužov aj u žien. Medzi najčastejšie z nich patria tieto:

  • Pitie príliš veľkého množstva tekutín – Niekedy je časté močenie spôsobené jednoducho tým, že príliš veľa pijete. V tomto prípade je riešenie veľmi jednoduché, stačí obmedziť množstvo prijímaných tekutín. Pokiaľ však nemáte pocit, že pijete priveľa, alebo pokiaľ pociťujete aj iné symptómy, zrejme bude problém v niečom inom.
  • Zápal močových ciest je jednou z najčastejších príčin častého močenia. Pokiaľ je vaše časté močenie spojené s horúčkou, urgentnou potrebou močiť a bolesťou v oblasti brucha, je dosť možné, že ide práve o zápal močových ciest.
  • Diabetes – Časté a nadmerné močenie je typickým príznakom cukrovky typu 1 aj 2. Ide o skorý symptóm týchto ochorení, pri ktorom sa telo snaží zbaviť nadbytočnej a nepoužitej glukózy prostredníctvom moču.
  • Intersticiálna cystitída – Pri tomto ochorení, známom tiež pod názvom syndróm bolestivého mechúra, pociťuje človek bolesti močového mechúra, tlak močového mechúra a niekedy aj panvové bolesti. Ide o chronické ochorenie, ktoré môže spôsobovať mierne až silné bolesti a jedným z jeho symptómov je aj časté močenie.
  • Užívanie diuretík – Lieky známe pod názvom diuretiká sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku a rôznych ďalších ochorení. Navodzujú v organizme zvýšenú mieru zbavovania sa tekutín, čím spôsobujú aj časté močenie.
  • Tehotenstvo – Počas prvých týždňov tehotenstva, ako aj prakticky počas jeho celého trvania, môžu ženy cítiť potrebu chodiť na toaletu častejšie. Rastúca maternica totiž vyvíja tlak na močový mechúr, čím spôsobuje časté močenie.
  • Mŕtvica a ďalšie neurologické ochorenia – Poškodenie nervov môže taktiež spôsobiť časté močenie. Pokiaľ sú poškodené nervy vedúce do močového mechúra, môže byť poškodená jeho funkcia, čím môže byť spôsobená okrem iného aj častá a urgentná potreba močiť.
  • Syndróm nadmerne aktívneho močového mechúra – Pri tomto ochorení pociťujú ľudia mimovoľné kontrakcie močového mechúra, ktoré vedú k častej a často aj urgentnej potrebe močiť. Tento syndróm má potenciál naozaj rozrušiť život človeka, keďže často prichádza potreba močiť aj v noci a rozrušuje tak spánok a odpočinok.
  • Ďalšie ochorenia a komplikácie – Časté močenie môže byť spôsobené naozaj veľkým množstvom iných ochorení, ako napríklad rakovina močového mechúra či dysfunkcia močového mechúra. Príčinou môžu byť taktiež niektoré liečebné postupy, ako napríklad rádioterapia.

Poznámka: Samozrejme, tehotné môžu byť iba ženy, no aj napriek tomu som tehotenstvo zaradil do tejto kategórie možných príčin častého močenia. Je prakticky jedinou príčinou, ktorá sa vyskytuje výhradne u žien, takže som kvôli nej nevytváral samostatnú časť článku.

Časté močenie a tehotenstvo
Časté močenie môže byť spôsobené aj tehotenstvom.

Príčiny častého močenia u mužov – ochorenia prostaty

Druhá skupina možných príčin častého či urgentného močenia sa vyskytuje iba u mužov. Tieto príčiny totiž súvisia s prostatou, ktorá sa v ženskom tele nenachádza. Prostata je úzko previazaná s vylučovacou sústavou a prechádza ňou močová trubica, takže akákoľvek komplikácia spojená s prostatou môže spôsobiť aj problémy s močením, vrátane častého močenia.

Nižšie uvedené zdravotné komplikácie spojené s prostatou sú častými príčinami častého močenia u mužov, hlavne u tých v pokročilejšom veku:

  • Zväčšená prostata (Benígna prostatická hyperplázia, BPH) – Keď s vekom objem prostaty narastie natoľko, že začne tlačiť na močovú trubicu či močový mechúr, môže spôsobiť nepríjemnosti spojené s močením. Prečítajte si viac o zväčšenej prostate.
  • Rakovina prostaty – Objem prostaty sa môže zväčšovať aj v dôsledku rakoviny prostaty, ktorá je, samozrejme, závažnejšia ako vyššie uvedené BPH. Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia u mužov, ktorí by o nej rozhodne mali mať dostatok informácií. Prečítajte si viac o rakovine prostaty.
  • Zápal prostaty – V neposlednom rade môže byť časté močenie spôsobené aj zápalom prostaty. Niektoré prípady zápalu prostaty prebiehajú bez akýchkoľvek symptómov, zatiaľ čo iné môžu spôsobovať širokú škálu príznakov, vrátane častého močenia. Prečítajte si viac o zápaloch prostaty.

Starostlivosť o zdravie prostaty by mala byť jednou z priorít každého muža, najmä tých starších. Obrovská časť mužskej populácie počas svojho života totiž zažije aspoň nejaké komplikácie s touto žľazou s vnútorným vylučovaním, takže je rozhodne dobré dbať na prevenciu. Pomôcť vám v tom môže aj môj článok o prostate, v ktorom sa venujem funkciám prostaty, ako aj jej ochoreniam a ďalším dôležitým veciam.

Rektálne vyšetrenie prostaty
Rektálne vyšetrenie prostaty je jedným z hlavných diagnostických postupov pri problémoch s prostatou

Diagnóza – Ako odhaliť príčinu častého močenia?

Pokiaľ pociťujete príliš častú či urgentnú potrebu močiť, mali by ste prísť na to, čím sú vaše nepríjemnosti spôsobené. Liečebné postupy sa totiž môžu líšiť v závislosti na skutočnej príčine, takže správna diagnóza je naozaj veľmi dôležitá.

Prvým krokom by mala byť návšteva lekára, ktorý vás vyšetrí a pokúsi sa prísť na to, čím by mohlo byť vaše časté močenie spôsobené. Dôležité je aj to, či je časté močenie jedinou komplikáciou, ktorú pociťujete, alebo je spojené s ďalšími symptómami ako horúčka, bolesť na chrbtovej strane tela, zvracanie, nadmerný smäd, zimnica, vyčerpanie, krv v moči, výtok z penisu či vagíny, prípadne s mnohými ďalšími príznakmi, ktoré môžu prezradiť viac o tom, čo vo vašom organizme nie je v poriadku.

LIEKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Prostalex
Proerecta PROSTATE
Erexan PROSTATE
Prostanax

Okrem toho existujú viaceré testy, ktoré môžu pomôcť odhaliť príčinu vašich problémov s močením:

  • Analýza moču – Vzorka moču je preskúmaná pod mikroskopom, čo v kombinácii s ďalšími testami pomôže odhaliť prítomnosť rôznych látok v moči. Prítomnosť týchto látok môže byť kľúčovým faktorom správnej diagnózy.
  • Cystometria – Táto metóda slúži na zistenie toho, koľko moču je močový mechúr schopný v sebe udržať. Cez močovú rúru je do močového mechúra zavedená cievka, pomocou ktorej sa mechúr plní a meria sa tlak v ňom.
  • Cystoskopia – Pri cystoskopii je cez močovú trubicu do organizmu zavedená kamera so svetlom, pomocou ktorej sa lekár môže pozrieť do vnútra močovej rúry a močového mechúra. Pohľad na tieto časti vylučovacej sústavy zvnútra môže pomôcť prísť na to, čo nie je v poriadku.
  • Neurologické testy – Pomocou neurologických testov sa môžu potvrdiť alebo vylúčiť neurologické príčiny častej potreby močiť.
  • Ultrasonografia – Pri ultrasonografii sú použité zvukové vlny na vizualizáciu toho, ako ľudské telo vyzerá zvnútra. Aj takýto pohľad na vylučovaciu sústavu môže pomôcť odhaliť príčinu vašich ťažkostí.
Časté močenie a analýza moču
Pri diagnostikovaní príčiny častého močenia sa analyzuje aj vzorka moču

Liečba častého močenia

Po odhalení príčiny častého močenia nasleduje liečba. Tá môže byť naozaj rôznorodá. Pokiaľ je totiž časté močenie „iba“ symptómom nejakého iného ochorenia, liečba je orientovaná na toto ochorenie a nie na časté močenie.

Avšak, v prípadoch, keď je časté močenie hlavným problémom, ako napríklad pri syndróme nadmerne aktívneho močového mechúra, je liečba zameraná priamo na močový mechúr a iné časti vylučovacej sústavy. Takáto liečba môže zahŕňať trénovanie močového mechúra, zmenu stravovacích návykov, sledovanie príjmu tekutín či Kegelove cviky.

Okrem toho sú dostupné rôzne perorálne lieky, ktoré vám pomôžu znížiť frekvenciu a urgentnosť potreby močiť a zmiernia tak dopad častého močenia na váš každodenný život. Konkrétny liek vám odporučí a predpíše váš lekár.

Po dôkladnom lekárskom vyšetrení bude odhalená príčina vašej častej potreby močiť a bude vám navrhnutý liečebný postup, ktorý vám pomôže zbaviť sa nepríjemnosti spojených s močením.

Záver

Časté močenie môže byť naozaj nepríjemnou záťažou. Má potenciál úplne rozhodiť váš každodenný život, najmä ak je potreba močiť urgentná. Našťastie, moderné diagnostické a liečebné postupy umožňujú vo väčšine prípadov nájsť a odstrániť príčinu častého močenia a zbaviť vás tak týchto nepríjemností.

Pokiaľ máte pocit, že niečo s vašimi návykmi spojenými s močením nie je v poriadku,vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc a nechajte si poradiť a pomôcť.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.