Prostata – všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Prostata, tiež známa aj ako predstojná žľaza či predstojnica, je mužská žľaza približne o veľkosti vlašského orechu, ktorá sa nachádza na svalovom dne panvy a je úzko prepojená s močovými cestami.

Prostata je jednou z častí ľudského tela, s ktorou mávajú muži veľmi často problémy. V starobe sa u väčšiny mužov zväčšuje, čo spôsobuje nepríjemnosti, ktoré sú najčastejšie spojené s močením, alebo sa nimi aspoň prejavujú.

Prečítajte si tento článok a zistite o prostate všetky dôležité informácie, vrátane toho, aké ochorenia a problémy ju najčastejšie postihujú, ako im zabrániť a ako ich liečiť.

Kde sa prostata nachádza?

Prostata sa najčastejšie svojou veľkosťou prirovnáva k vlašskému orechu, no vo väčšine prípadov je mierne väčšia. Priemerná hmotnosť prostaty u dospelých mužov je približne 11 gramov, no môže byť aj nižšia aj vyššia. Viaceré zdroje uvádzajú bežnú hmotnosť až na úrovni 20 gramov.

Nachádza sa na svalovom dne panvy pod močovým mechúrom a prechádza ňou močová trubica. Práve preto je zväčšená prostata najčastejšie sprevádzaná poruchami močenia. Zväčšenie prostaty totiž tlačí na močový mechúr a obmedzuje prietok močovej trubice.

Prostata je trochu väčšia než vlašský orech

Prostata je trochu väčšia než vlašský orech

Funkcie prostaty

Hlavnou funkciou prostaty je tvorba sekrétu, ktorý je súčasťou ejakulátu (semena) a je potrebný pre správnu výživu a transport spermií. Zo semenníkov putujú cez semenovody do prostaty samostatné spermie, ku ktorým prostata pridáva ďalšie látky. Tie tvoria prevažnú väčšinu objemu výsledného ejakulátu a zvyšujú životaschopnosť spermií.

Hlavnou funkciou dodatočných látok v semene je dodávať spermiám energiu potrebnú na život a pohyb a vytvárať zásadité prostredie, v ktorom sú schopné dlhšie prežiť a dostať sa tak až k vajíčku. Okrem toho prostata už pred vystreknutím samotných spermií zvlhčuje močovú rúru, aby bol ich transport bezproblémový.

Je teda jednoznačné, že prostata je významnou súčasťou rozmnožovacej sústavy muža a zastáva kritickú úlohu pri procese oplodnenia vajíčka, kvôli čomu je jej bezchybné fungovanie veľmi dôležité.

Ochorenia prostaty a ich prejavy

Prostata sa azda najčastejšie spomína v súvislosti s ochoreniami a komplikáciami, s ktorými sa môže muž počas svojho života stretnúť. Ochorenia prostaty sú jedným z najčastejších typov ochorení u mužskej časti populácie.

V tejto časti textu sa budem venovať trom najčastejším komplikáciám súvisiacim s prostatou, konkrétne týmto:

 • zväčšená prostata,
 • rakovina prostaty,
 • zápal prostaty.

Zväčšená prostata

Zväčšená prostata, známa aj ako benígna prostatická hyperplázia(BPH), je jedným z najčastejších ochorení medzi staršou časťou mužskej populácie. Spočíva v raste samotnej prostaty, ktorý spôsobuje viaceré nepríjemnosti, súvisiace najmä s močením, ako napríklad:

 • nutkavé močenie,
 • prerušované močenie,
 • slabý močový prúd,
 • pocity neúplného vymočenia sa,
 • časté močenie.

Vo väčšine prípadov nejde o život ohrozujúce ochorenie, no komplikácie spojené so zväčšenou prostatou môžu značne znepríjemňovať život. Navyše, neliečená zväčšená prostata môže byť pre muža v krajných prípadoch aj naozaj nebezpečná.

Časté močenie je jedným z hlavných príznakov pri problémoch s prostatou.

Časté močenie je jedným z hlavných príznakov pri problémoch s prostatou.

V tomto článku sa nebudem tomuto ochoreniu venovať podrobne. Viac informácií, vrátane symptómov, príčin, liečby a prevencie nájdete v samostatnom článku na tému zväčšená prostata.

Rakovina prostaty

Zatiaľ čo pri BPH ide o nezhubný a nerakovinový rast buniek prostaty, pri rakovine prostaty dochádza k nekontrolovanému rastu nenormálnych buniek, ktoré sa v závažnejších prípadoch môžu šíriť aj do iných častí tela (metastázovať) a spôsobovať tak veľmi závažné zdravotné komplikácie.

Rakovina prostaty je jedným z najčastejších typov rakoviny u mužov. Postihuje prevažne starších mužov nad 60 rokov. U mužov mladších ako 50 rokov sa vyskytuje iba zriedkavo.

Rakovina prostaty sa väčšinou prejavuje symptómami ako:

 • bolesti,
 • ťažkosti pri močení (podobné ako pri BPH),
 • poruchami erekcie a ďalšími problémami pri pohlavnom styku.

Keďže je rakovina prostaty tak rozšírená a ovplyvňuje život mnohých mužov, rozhodol som sa jej taktiež venovať samostatný článok. Prečítajte si viac o rakovine prostaty.

Zápal prostaty

Väčšinou je spojený s poruchami močenia a bolesťou. Komplikácie spojené so zápalom prostaty môžu mať relatívne hladký priebeh, no zároveň môžu byť závažné a spôsobovať vážne zdravotné komplikácie.

Z hľadiska priebehu a trvania sa zápaly prostaty delia na:

 • akútne,
 • chronické.

Rozdelenie na akútne a chronické zápaly nemusí byť vždy úplne jasné, no väčšinou sa používa hranica troch mesiacov. Pokiaľ zápal pretrváva viac ako tri mesiace, považuje sa za chronický. V opačnom prípade je akútny. Viac sa dozviete v mojom článku venovanému konkrétne zápalu prostaty.

Domáci test na overenie zdravia prostaty

Otestovať zdravie vašej prostaty môžete aj doma a bez návštevy lekára, vďaka domácemu testu prostaty. Takýchto testov je na trhu hneď niekoľko. Všetky sú rýchle, diskrétne a spravidla poskytujú spoľahlivé výsledky.

Domáce testy prostaty fungujú na princípe merania množstva prostatického špecifického antigénu (PSA) v krvi. Zdravá prostata produkuje PSA iba v malých množstvách, zatiaľ čo pri väčšine bežných komplikáciách spojených s prostatou sa produkcia tohto antigénu zvyšuje. Na základe toho je domáci test schopný zistiť, či je vaša prostata v poriadku alebo nie.

Samozrejme, takýto domáci test prostaty v žiadnom prípade nenahradí úplné vyšetrenie lekárom. Domáci test dokáže odhaliť iba to, či je prostata v poriadku alebo nie. Na identifikáciu konkrétnej zdravotnej ťažkosti už budete musieť navštíviť lekára.

Voľno-predajné lieky na prostatu

Zvykne sa hovoriť, že najlepšou liečbou je prevencia. Preto vám ako jednu možnú alternatívu prevencie prikladám tabuľku najznámejších voľno-predajných liekov resp. doplnkov stravy na prostatu.

LIEKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Prostalex1. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na prostatuAKCIA -30 %
Prostaxin1. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na prostatuZADARMO
Prostamax1. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na prostatuPREDAJCA
Prostanax3. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na prostatuPREDAJCA
Prostenal FORTE3. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na prostatuPREDAJCA
Prostakan FORTE5. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekciePREDAJCA
Prostamol UNO5. miesto v našom rebríčku výživových doplnkov na podporu erekciePREDAJCA

Tieto výživové doplnky sú vo väčšine prípadov založené na dlhodobom pozitívnom pôsobení na zdravie prostaty. Uspokojujúce výsledky sa môžu dostaviť až po niekoľkých mesiacoch pravidelného užívania.Preto vám odporúčam si zadovážiť viac ako jedno balenie naraz. Vyjde vás to tak lacnejšie. Celková dĺžka liečby je spravidla podmienená pôvodom, priebehom a závažnosťou ochorenia.

Záver

Prostata je dôležitá žľaza v mužskom tele, no zároveň spôsobuje mnohým mužom, najmä staršieho veku, nepríjemnosti a ťažkosti hneď niekoľkými spôsobmi. Preto by mal každý muž dbať na jej zdravie a nechávať si ju pravidelne vyšetriť, a to aj v prípade, že s ňou nemá žiadne problémy.

Nezanedbávajte starostlivosť o vašu prostatu, myslite na prevenciu a v prípade akýchkoľvek problémov sa obráťte na vášho lekára.

Zdroje:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist