Zväčšená prostata – všetky podstatné informácie

0

Zväčšená prostata, známa aj ako benígna prostatická hyperplázia (BPH), je jedno z najčastejších ochorení medzi mužmi po päťdesiatke. Ide o nezhubné ochorenie prostaty (predstojnice, predstojnej žľazy), pri ktorom dochádza k zväčšovaniu objemu tejto žľazy s vnútorným vylučovaním.

V dôsledku zväčšeného objemu prostaty dochádza k zvyšovaniu tlaku na močovú trubicu, čo spôsobuje primárne problémy s močením, no ovplyvnený môže byť aj sexuálny život muža a jeho schopnosť dosiahnuť a udržať pevnú erekciu.

Prečítajte si tento článok a zistite o zväčšenej prostate všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste boli schopní toto ochorenie odhaliť a následne vyliečiť, prípadne sa mu vďaka prevencii úplne vyhnúť.

Poznámka: V tomto článku sa budem venovať iba benígnej prostatickej hyperplázii, teda nezhubnému ochoreniu prostaty. K zväčšovaniu prostaty môže dochádzať aj pri rakovine prostaty, ktorá je menej častá, no omnoho závažnejšia. Viac o nej si môžete prečítať v samostatnom článku na tému rakovina prostaty.

Čo to je benígna prostatická hyperplázia?

Benígna prostatická hyperplázia (BPH) je nezhubné ochorenie prostaty, ktoré sa prejavuje jej nadmerným zväčšením, ktoré spravidla spôsobuje viaceré komplikácie ovplyvňujúce bežný život muža. Dotknuté sú spravidla hlavne funkcie priamo súvisiace s prostatou, o ktorých si môžete prečítať viac v samostatnom článku o prostate.

Zväčšená prostata postihuje primárne starších mužov.K drvivej väčšine prípadov dochádza až po dosiahnutí veku 50 rokov, aj keď v relatívne ojedinelých prípadoch sa môže vyskytovať aj u mladších mužov.

Výskyt BPH bol zisťovaný viacerými vedeckými štúdiami, pričom niektoré výsledky naznačujú, že až polovica mužov vo veku nad 60 rokov týmto ochorením trpí. Našťastie, spravidla nejde o život ohrozujúce ochorenie, no zanedbanie liečby môže spôsobiť závažné komplikácie či dokonca až zlyhanie obličiek.

Príznaky BPH

Keďže je prostata úzko prepojená s vylučovacou sústavou, väčšina symptómov benígnej prostatickej hyperplázie súvisí práve s močením, aj keď postihnutá môže byť aj erekcia či ejakulácia, ktorú prostata taktiež ovplyvňuje.

Medzi najčastejšie príznaky zväčšenej prostaty patria tieto:

  • Častá a urgentná potreba močiť
  • Zvýšená frekvencia močenia v noci či aj celkovo
  • Ťažkosti spojené so začatím močenia
  • Slabý prúd moču pri močení
  • Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra či neschopnosť úplne ho vyprázdniť
  • Prerušovaný prúd moču
  • Kvapkanie moču na konci močenia

Poznámka: Je dôležité poznamenať, že vážnosť a rozsah symptómov nemusí priamo súvisieť s tým, ako veľmi sa prostata kvôli ochoreniu zväčšila. Niektorí muži s výrazne zväčšenou prostatou pociťujú iba jemné komplikácie, zatiaľ čo niektorí muži s mierne zväčšenou prostatou majú závažné príznaky.

Zväčšená prostata - benígna prostatická hyperplázia (BPH)
Normálna prostata vs. zväčšená prostata

Okrem týchto príznakov existujú aj menej časté symptómy, ktoré sú však spravidla závažnejšie. Do tejto skupiny patria napríklad tieto:

  • Zápal močových ciest
  • Neschopnosť močiť
  • Prítomnosť krvi v moči
  • Zlyhanie obličiek

Pokiaľ sa u vás niektoré z týchto symptómov vyskytujú, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc a nechať sa vyšetriť. Skorá diagnóza môže, ako pri prakticky každom ochorení, značne uľahčiť priebeh liečby a znížiť možné riziká, takže nie je o čom rozmýšľať.

Príčiny vzniku zväčšenej prostaty

U väčšiny mužov dochádza počas života k postupnému zväčšovaniu prostaty, ktorá sa v pokročilejšom veku často zväčší natoľko, že začne spôsobovať symptómy popísané vyššie, najmä problémy súvisiace s blokovaním toku moču.

Stále nie je úplne jasné, prečo u mužov dochádza k rastu prostaty, no existujú viaceré rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko výskytu benígnej prostatickej hyperplázie:

  • Vysoký vek – Prostata u väčšiny mužov s pribúdajúcim vekom rastie, takže vysoký vek rozhodne patrí medzi rizikové faktory BPH.
  • Životný štýl – Faktory ako konzumácia alkoholu, nadmerný príjem kofeínu či častá konzumácia nadmerne korenených jedál môžu prispievať k vzniku benígnej prostatickej hyperplázie. Na druhej strane sú aktívny životný štýl a cvičenie, ktoré môžu riziko znižovať.
  • Cukrovka a ochorenia srdca – Výsledky štúdií naznačujú, že diabetes a ochorenia srdca, spoločne s užívaním betablokátorov môžu zvyšovať riziko vzniku BPH.
  • História ochorení v rodine – Výskyt problémov s prostatou u ostatných členov rodiny taktiež zvyšuje riziko komplikácií u vás.

Vyššie uvedené rizikové faktory zvyšujú pravdepodobnosť toho, že budete mať zväčšenú prostatu, no samozrejme to nezaručujú. U mnohých mužov sú prítomné viaceré z vyššie uvedených rizikových faktorov, a aj napriek tomu žiadne problémy s prostatou nemajú. Avšak, môže to byť aj naopak.

Ako prebieha vyšetrenie?

Vyšetrenie, teda zistenie toho, či je prostata v poriadku, alebo sú s ňou nejaké komplikácie, môže prebiehať viacerými spôsobmi:

  • Vyšetrenie prostaty cez konečník – Hmatom cez konečník môže lekár jednoduchým spôsobom posúdiť tvar a veľkosť prostaty, vďaka čomu vie veľmi rýchlo získať predstavu o jej stave. Nevýhodou je, že pre mnohých mužov je táto forma vyšetrenia nepríjemná.
  • Laboratórne hodnotenie prietoku moču – Močením do špeciálneho prístroja je zmeraná rýchlosť toku moču. Pri zväčšenej prostate je tok moču často narušený, takže aj táto forma vyšetrenia môže odhaliť toto ochorenie.
  • Vyšetrenie špecifického antigénu PSA – Skratka PSA označuje antigén špecifický pre prostatu, čo je unikátny proteín, ktorý je prostatou spravidla produkovaný vtedy, keď niečo nie je v poriadku. Jeho hladina sa zisťuje z krvi.
  • Cystoskopia– Toto vyšetrenie sa môže používať pri viacerých typoch porúch vylučovacej sústavy. Lekár pri ňom pomocou kamery skúma vnútro močového mechúra a močovej rúry. Pokiaľ zväčšená prostata tlačí na močovú rúru či močový mechúr, často sa to prejaví aj na záberoch z kamery.
  • Ultrazvuk a biopsia prostaty – Pomocou sondy môže lekár cez konečník skontrolovať stav prostaty a v prípade potreby aj odobrať kúsok tkaniva na ďalšie vyšetrenie.
  • Domáci test zdravia prostaty – Možným riešením je aj domáci test prostaty, ktorý funguje, podobne ako jeden z vyššie uvedených typov vyšetrení, na základe merania hladiny PSA v krvi. Kúpou takéhoto testu a jeho vykonaním môžete rýchlo a diskrétne získať prvotnú predstavu o zdraví vašej prostaty. Je ale potrebné myslieť na to, že domáci test nikdy plnohodnotne nenahradí vyšetrenie kvalifikovaným lekárom.
Rektálne vyšetrenie prostaty
Rektálne vyšetrenie prostaty je jedným z hlavných diagnostických postupov pri problémoch s prostatou

Nech už si po dohode s lekárom alebo doma vyberiete ktorúkoľvek možnosť, vždy je lepšie nechať sa v prípade pochybností o zdraví vašej prostaty vyšetriť.

Liečba zväčšenej prostaty

Po odhalení príznakov zväčšenej prostaty a vykonaní vyšetrenia na zistenie jej zdravia môžu byť použité viaceré liečebné postupy, vrátane týchto:

  • Dôkladné sledovanie príznakov – Pri miernych symptómoch zväčšenej prostaty nemusí byť hneď naordinovaná liečba pomocou liekov alebo chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch je lepšie jednoducho sledovať symptómy BPH a zakročiť až vtedy, keď treba.
  • Lieky na predpis – Na liečbu zväčšenej prostaty sa používajú dve hlavné skupiny liekov – alfablokátory a inhibítory 5-alfareduktázy. Ide o konzervatívnejší spôsob liečby bez chirurgického zákroku, ktorý je v mnohých prípadoch najlepšou voľbou.
  • Chirurgický zákrok – Pokiaľ liečba liekmi nie je účinná, je možné vyskúšať aj ďalšiu možnosť v podobe chirurgického zákroku. Počas operácie sa spravidla odstráni celá prostata, alebo aspoň jej časť.
  • Zmena životného štýlu – Už som spomínal, že strava a životný štýl môžu vplývať na vznik BPH. Zmena životného štýlu k lepšiemu môže pomôcť aj pri liečbe zväčšenej prostaty.
  • Voľne dostupné tabletky na zdravie prostaty – Na trhu existujú viaceré voľne dostupné prípravky na prostatu, ktoré vám ju môžu pomôcť udržať v špičkovom stave. Tieto výživové doplnky sú spravidla určené na dlhodobé užívanie a ich priaznivé účinky sa môžu dostaviť až po niekoľkých mesiacoch, takže nie sú najvhodnejšou liečebnou metódou pri akútnych prípadoch.
LIEKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Prostalex
Proerecta PROSTATE
Erexan PROSTATE
Prostanax

Záver

Zväčšená prostata má potenciál byť veľmi nepríjemná, no vo väčšine prípadov toto ochorenie neohrozuje život pacienta. Dôležitá je včasná diagnóza a rýchly nástup liečby, takže v prípade akýchkoľvek pochybností neváhajte navštíviť lekára a nechať si vašu prostatu dôkladne vyšetriť.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.