Zápal prostaty

0

Zápal prostaty, známy aj pod názvom prostatitída, je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich urologických zápalových ochorení. Za zápal prostaty sa považuje zápalové ochorenie prostaty alebo tkaniva v okolitom prostredí.

Prostatitída môže byť spôsobená viacerými príčinami a viacerými typmi infekcií. Niektorí muži si zápalom prostaty prejdú prakticky bez akýchkoľvek symptómov a komplikácií, zatiaľ čo pre iných môže ísť o veľmi nepríjemnú skúsenosť.

Typy zápalov prostaty

Príčiny, príznaky a liečba zápalu prostaty sa môžu výrazne líšiť v závislosti na tom, o aký typ zápalu prostaty ide. Prostatitída sa rozdeľuje do dvoch základných skupín:

 • Akútny zápal prostaty (akútna prostatitída)
 • Chronický zápal prostaty (chronická prostatitída)

Akútne zápaly prostaty sú charakteristické rýchlym priebehom ochorenia a často sú spojené s výraznejšími komplikáciami a bolesťami. Chronické zápaly prostaty majú pomalší priebeh a trvajú dlhšie. Väčšina prípadov prostatitídy patrí do skupiny chronických zápalov prostaty, zatiaľ čo tie akútne sú zriedkavejšie.

Hranica medzi akútnym a chronickým zápalom nie je presne stanovená, no vo všeobecnosti sa za chronický považuje akýkoľvek zápal prostaty, ktorý trvá viac ako tri mesiace. Chronické zápaly prostaty môžu trvať aj niekoľko rokov.

LIEKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Prostalex
Proerecta PROSTATE
Erexan PROSTATE
Prostanax

Príznaky zápalu prostaty

Zápal prostaty býva sprevádzaný týmito príznakmi:

 • komplikácie pri močení (časté močenie, prerušované močenie, opakované močenie malého množstva moču, nutkavé močenie, bolesť pri močení a ďalšie),
 • horúčka, zimnica, slabosť, nevoľnosť, zvracanie a podobné príznaky horúčkovitých ochorení (najmä pri akútnom zápale prostaty),
 • opakované zápaly dolných močových ciest (pri chronickom zápale prostaty),
 • nepríjemné pocity v oblasti penisu, semenníkov a ďalších častí tela obsahujúcich časti rozmnožovacej a vylučovacej sústavy.
Prostata a problémy so spánkom
Ochorenia prostaty môžu kvôli potrebe chodiť často na záchod narušiť aj kvalitu nočného spánku

Ak pociťujete niektoré z týchto príznakov a máte pocit, že by vaše komplikácie mohli byť spojené práve s prostatou, neodkladne navštívte vášho lekára a nechajte sa dôkladne vyšetriť. Skorá diagnóza môže, ako azda pri každom ochorení, uľahčiť priebeh liečby a zmierniť následky prostatitídy na váš organizmus.

Príčiny zápalu prostaty

Príčiny prostatitídy sa spravidla líšia v závislosti na tom, o aký typ ochorenia ide. Príčiny vzniku chronických zápalov prostaty zatiaľ nie sú známe, no vedci sa domnievajú, že môžu byť nasledovné:

 • Chronický zápal prostaty môže byť spôsobený mikroorganizmami.
 • Imunitný systém môže reagovať na predchádzajúci zápal močových ciest.
 • Imunitný systém môže reagovať na poškodenie nervov v oblasti prostaty.

Pri akútnych zápaloch prostaty je to jednoduchšie. Tie sú totiž spravidla spôsobené baktériami, ktoré sa môžu do prostaty dostať cez močovú trubicu alebo iným spôsobom.

 

Okrem týchto príčin existujú rizikové faktory, ktoré zvyšujú šancu výskytu chronického či akútneho zápalu prostaty, ako napríklad:

 • infekcie v iných častiach organizmu,
 • prekážka vo vylučovacej sústave,
 • pohlavne prenosné choroby,
 • zväčšená prostata.

Ak trpíte niektorým z vyššie uvedených zdravotných problémov, mali by ste si na zápal prostaty dávať obzvlášť pozor, pretože je u vás zvýšená šanca na jeho výskyt.

Vyšetrenie a liečba zápalu prostaty

Pri zápale prostaty je kľúčovou časťou diagnózy vyšetrenie prostaty cez konečník. Pri zápale je prostata zväčšená, bolestivá a citlivá na dotyk, vďaka čomu vie vyšetrujúci lekár prostredníctvom tohto vyšetrenia spoľahlivo určiť, či je prostata zapálená alebo nie. Tento spôsob vyšetrenia je nápomocný najmä pri akútnom zápale.

Zápal prostaty a jej rektálne vyšetrenie
Rektálne vyšetrenie prostaty je jedným z hlavných diagnostických postupov pri problémoch s prostatou

Okrem toho môže byť vykonané laboratórne vyšetrenie moču. Prítomnosť bielych krviniek v moči je signálom, že s prostatou niečo nie je v poriadku a s vysokou pravdepodobnosťou je zapálená.

Ako pri väčšine zápalov, hlavným spôsobom liečby zápalov prostaty (chronických aj akútnych) je liečba antibiotikami, ktorá trvá v porovnaní s menej závažnými a častejšími zápalmi v iných častiach tela dlhšie, spravidla viac ako mesiac.

Pri chronických zápaloch prostaty môže byť mužovi „naordinovaná“ aj dočasná zmena stravovacích návykov a životného štýlu, s účelom minimalizovať negatívny dopad stravy a vykonávaných aktivít (ako napríklad jazda na bicykli) na zdravie prostaty.

Nápomocná môže byť aj pravidelná masáž prostaty, ktorá uľahčuje prienik antibiotík do tkaniva prostaty. Masáž by však nemala byť vykonávaná pri akútnych zápaloch prostaty.

Prírodná a alternatívna liečba

Okrem bežných spôsobov liečby skúšajú mnohí muži trpiaci zápalom prostaty rôzne alternatívne postupy a liečebné metódy, ktoré niektorým výrazne pomáhajú. Medzi alternatívne a prírodné spôsoby liečby prostatitídy patria napríklad tieto:

LIEKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Prostalex
Proerecta PROSTATE
Erexan PROSTATE
Prostanax
 • Kúpele v teplej vode či tepelná terapia,
 • Kegelove cviky,
 • Myofasciálna masáž na uvoľnenie svalov a tkanív v okolí prostaty,
 • Relaxačné cvičenia,
 • Akupunktúra

Okrem toho môžu pomôcť rôzne bylinky, vitamíny a prírodné látky, ktoré sa často spájajú s prostatou a jej zdravím, ako napríklad:

 • Vitamín D
 • Serenoa plazivá (Saw palmetto, Serenoa repens)
 • Voduľka kanadská (Hydrastis canadensis)
 • Quercetín

Okrem toho, samozrejme, vždy pomôže zdravý životný štýl a zdravá strava. Vhodné je aj vyhýbať sa štipľavým jedlám, alkoholu a ďalším látkam, ktoré by vám a vašej prostate mohli uškodiť.

Záver a zhrnutie

Zápal prostaty môže byť nepríjemný, no vo väčšine prípadov nejde o životu nebezpečné ochorenie. Dôležitá je skorá diagnóza a nástup na vhodnú liečbu, ktorá môže pomôcť prostatitídu vyliečiť ešte predtým, ako začne závažným spôsobom znepríjemňovať život pacienta.

Preto by ste mali v prípade akýchkoľvek problémov s prostatou neodkladne navštíviť vášho lekára a nechať sa vyšetriť. Prostata patrí medzi časti mužského tela, s ktorými majú muži najčastejšie problémy, takže je dôležité starať sa o jej zdravie a ideálne tak predísť akýmkoľvek vážnym komplikáciám.

Zdroje:

5/5 - (2 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.