Testosterón a jeho vplyv na mužskú potenciu

Testosterón

Tento pojem určite nie je nikomu cudzí. Väčšinou si ho ľudia spoja s mužom, ktorý má sexappeal a je veľmi príťažlivý pre ženy. Niekto si naopak vybaví agresívneho násilníka. Áno, to všetko naozaj môžu byť účinky testosterónu.

Testosterón - chemický vzorec

Testosterón – chemický vzorec

Čo je to testosterón ?

Testosterón je mužský pohlavný hormón. Vzniká v semenníkoch, konkrétne v Leydigových bunkách. Najviac ho telo produkuje v puberte, kedy mladým mužom začína rásť ochlpenie, pribúda svalová hmota, zväčšujú sa semenníky, penis a hrtan. Tiež túžba po sexuálnej aktivite s vyššou hladinou testosterónu stúpa. Testosterón má vplyv aj na spermatogenézu. Po ukončení obdobia puberty sa hladina testosterónu ustáli. Spolu s ostatnými androgénmi má vplyv na veľa procesov v tele muža:

  • ovplyvňuje erekciu a jej trvanie
  • má vplyv na libido
  • stimuluje tvorbu spermií
  • je spájaný s dominantnosťou a agresivitou
  • udržuje mužské ochlpenie
  • pomáha predchádzať chorobám srdca a osteoporóze
  • zvyšuje priestorovú orientáciu (áno, muži sa teda naozaj vyznajú v mapách lepšie ako ženy)

Tablety na zvýšenie testosterónu

Úbytok tvorby testosterónu sa pomaly začína po 30. roku života muža. Ale až v období andropauzy (u mužov starších ako 50 rokov) sa objavujú prvé príznaky jeho nedostatku.

Muž, ktorý prechádza andropauzou môže na sebe pozorovať ochabovanie svalstva, spomalený metabolizmus, zníženie sexuálnej aktivity, depresiu, stratu pamäte alebo dokonca vznik niektorých chorôb, akou je osteoporóza (rednutie kostného tkaniva) a choroby srdca. Menej testosterónu tiež znamená menej spermií a môže mať za následok neplodnosť. Tento stav však nie je konečný a s hladinou testosterónu sa dá niečo robiť.

TOP produkt nášho hodnotenia

Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

Existujú rôzne metódy a prípravky, ktoré pomôžu udržať alebo zvýšiť hladinu testosterónu.

Lieky

K dostaniu sú rôzne testosterónové tablety a injekcie. Tablety sú vhodné, ak máte problémy s potenciou spôsobené nedostatkom testosterónu v akomkoľvek veku. Na trhu je ich celý rad a ich cena sa pohybuje v rôznych výškach. Testosterónové injekcie je však možné podávať len mužom, u ktorých sa tvorba testosterónu úplne zastavila, teda až vo vyššom veku. Liečba týmito injekciami je dlhodobá záležitosť.

Vplyvom dnešného uponáhľaného a stresujúceho spôsobu života si málokedy nájdeme čas sa v kľude najesť. Zároveň naša strava je často krát nekvalitná a neobsahuje potrebné minerály a vitamíny, ktoré telo potrebuje. Zerex ultragold svojím komplexným zložením dodáva telu všetko potrebné, aby bránil prirodzenému úbytku testosterónu a zníženiu chuti na milostný život.

Bylinky

Sú však aj spôsoby, ako podporiť prírodný testosterón v tele, bez liekov. Jedným z nich je bylina menom Kotvičník zemný, lat. Tribulus terrestris. Užívanie extraktu z tejto rastliny môže zvýšiť hladinu testosterónu až o 30%.

Viac o Tribulus terrestris sa dočítate v našom článku : Tribulus terrestris a jeho účinky na naše zdravie

Zdravý životný štýl

Ďalším spôsobom, ako podporiť tvorbu testosterónu, je zdravý životný štýl. Ako na to?
Prospešná nie je obezita, ale ani náhle a rýchle chudnutie. Dôležitý je správny jedálniček, to znamená znížiť príjem cukrov, zvýšiť príjem zdravých tukov (napr. avokádo, oriešky a orechový olej, olivový olej, vajcia, ryby) a zaradiť viac zinku (mliečne výrobky, fazuľa, ryby). Je dôležité podporiť rast svalovej hmoty, čo vám zase pomôže navyšovať aj hladinu testosterónu. Veľmi dobré je cvičiť kardio a intervalový tréning, počas ktorých sa zapotíte. Celkovo je dôležitý zdravý životný štýl s minimom stresu a dostatkom spánku a sexu.

3D chemický vzorec testosterónu

3D chemický vzorec testosterónu

Testosterón a ženy

Ženskými pohlavnými hormónmi sú estrogén a progesterón. Avšak aj v tele ženy sa nachádza určité množstvo testosterónu. Vyššia hladina však u žien nie je žiaduca. Táto hormonálna porucha môže spôsobovať mnoho nepríjemností a zdravotných problémov. Od vyššej tvorby akné, nadmerného ochlpenia, cez hrubnutie hlasu, až po neplodnosť či nádorové ochorenia. Paradoxne sa testosterón používa práve ako hormonálna liečba pri karcinóme prsníka.

Niektoré športovkyne užívajú anaboliká s obsahom testosterónu, aby podporili rast svalov a vyššiu výkonnosť. Vplyvom testosterónu dochádza k tomu, že organizmus po tréningu rýchlejšie regeneruje. Teda nielen muži, ale aj ženy občas v športe užívajú tento doping, ktorý je však mnohými športovými asociáciami zakázaný.

Ak chcete vedieť viac o testosteróne, tak si prečítajte aj článok 13 tipov ako si prírodne zvýšiť hladinu testosterónu

obrázky zdroj:  1: https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ATestosterone-from-xtal-3D-balls.png   2:  https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3ATestosterone.PNG

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist