Pohľad na psychológiu impotencie a jej vplyv na vzťah

0

Psychológia impotencie

Keď sa pozrieme na psychológiu impotencie, môže nám tak trocha pripomínať plavbu Amazonkou počas daždivého počasia. Je to záležitosť plná neznámych vôd a skrytých bočných prúdov.

Niet pochýb, že Viagra, malá modrá tabletka, ktorá priniesla revolúciu v liečbe impotencie mala silný dopad na mužov, ktorí trpeli erektilnou dysfunkciou. Avšak taká jednoduchá a rýchla “náplasť” na impotenciu nerieši ostatné problémy, ktoré boli možno prítomné už pred začatím liečby. Prekonanie impotencie dodáva mužom často nereálne očakávania ohľadom ich schopnosti rovnako okamžite vyriešiť emocionálne problémy ako ich fyzické problémy.

Žiaľ, zdá sa, že pre mnoho mužov je ich schopnosť dosiahnuť erekciu a mať pohlavný styk nevyhnutnou súčasťou ich mužnosti a potencie. Takže nie je žiadne prekvapenie, že napriek tomu, že pôvod impotencie tkvie hlavne vo fyzických príčinách, môže vyvolať aj psychologické problémy, ktoré ďalej ovplyvňujú impotenciu.

Úzkosť je často koreňom impotencie

Úzkosť z výkonu je skôr či neskôr veľmi reálnym problémom pre väčšinu mužov. Strach z neschopnosti dosiahnuť primeraný výkon, nespokojnosť s veľkosťou penisu a ostych k svojmu výzoru môžu viesť k samotnému problému, ktorému by sa väčšina mužov najradšej vyhla – zlyhanie pri dosiahnutí erekcie.

Depresia je častá u mužov, ktorí trpia poruchami erekcie
Depresia je častá u mužov, ktorí trpia poruchami erekcie

Takáto úzkosť býva znásobená, a to najmä v prípade, keď je spojená s vedomím, že muž mal v minulosti občasné poruchy erekcie, alebo keď u neho erektilná dysfunkcia pretrvávala nejaký čas. Zobraté zo striktného psychologického hľadiska, úzkosť môže účinne “chrániť” muža od vzrušenia a dosiahnutia a udržania erekcie.

Stres z výkonu nie je jediným problémom, s ktorým musia muži zápasiť. Kategória mužov s najväčším sklonom k impotencii je nazvaná tzv. „baby-boomers“ – muži narodení v rozmedzí rokov od 1946 – 1964. Väčšina z týchto mužov sú v rokoch svojho vrcholu výkonu týkajúceho sa práce, statusu, rodiny či finančného úspechu. Všetky tieto faktory vedú k nárastu stresu a úzkosti – a to je jeden dôvod navyše pre nábeh impotencie.

Užitie tabletky na potenciu môže dočasne prekonať impotenciu, ale zmiernenie nízkej sebadôvery a psychického stresu, ktoré mohli driemať v úzadí niekoľko rokov, je o niečo ťažšie. Schopnosť opäť dosiahnuť požadovanú kvalitu života obnovením sexuálnej funkcie je považovaná niektorými mužmi takmer za zázrak, iní si ju zase spájajú so strachom a nepokojom.

Je však dôležité si úprimne zhodnotiť, ako sa práve cítite, a porovnať to s pocitmi pred samotným začatím liečby impotencie. Síce sa to ľahšie hovorí ako koná, ale pokiaľ sa na negatívne pocity spojené s impotenciou nebude pozerať objektívne, bude sa to podobať len na príbehy ľudí, ktorí nabrali slušný počet kíl a hovorievajú “Cítim sa ako chudý človek uväznený v tele tučného.” V našom prípade to bude znieť: “Cítim sa ako impotentný muž uväznený v tele, ktoré sexuálne funguje tak ako má.

Psychológia impotencie je o náhľade na nový život – sexuálne funkčný – ako na nový začiatok, a kompletný, so všetkými novými emóciami, ktoré sa dajú zažiť. Nemá teda veľký význam skúšať obnoviť život taký, aký bol pred impotenciou, bez ohľadu na to, či to bolo pred pár mesiacmi alebo mnoho rokov dozadu. Čas sa nezastaví a pokusy žiť svoj život tak, ako som bol kedysi zvyknutý, je 100% garanciou na neúspech.

Ako to ovplyvní váš vzťah

Fakt, že nájdete účinnú liečbu na obnovenie erektilnej funkcie nie je garanciou, že nájdete účinnú liečbu pre váš vzťah, ktorý potrebuje psychologické, fyzické a emocionálne ozdravenie. Vo väčšine situácií to nie je ani recept na intimitu, milostný vzťah a monogamiu.

Obnovenie erektilnej funkcie môže rýchlo a nečakane pozmeniť dynamiku vzťahu, predovšetkým ak impotencia predstavovala už dlhodobý problém. Náhla zmena sexuálnej funkcie u muža nie je maličkosť. No problémy sa zväčša nevyriešia tak rýchlo, ako rýchlo prehltnete tabletku na erekciu. Žijeme v dobe rýchlych riešení a zatiaľ čo je pravdou, že lieky na impotenciu môžu pomôcť rýchlo prekonať fyziologické problémy, vzťahové otázky si musí každý pár vyriešiť sám. A to, samozrejme, vyžaduje odhodlanie, úsilie a čas.

Komunikácia je kľúčom k šťastnému a zdravému partnerskému vzťahu.
Komunikácia je kľúčom k šťastnému a zdravému partnerskému vzťahu.

Mnoho mužov vidí obnovenie svojej sexuálnej funkcie ako príležitosť druhej šance. Neberú uzdravenú erektilnú funkciu ako samozrejmosť a zvyčajne zmenia svoje návyky a životný štýl k lepšiemu, k partnerskému vzťahu pristupujú s novou nádejou a silou.

Bohužiaľ, nie vždy to platí. Veľa mužov, ktorí trpeli impotenciou po dlhšiu dobu zistia, že schopnosť pokračovať v pohlavnom styku nie je riešením na nefunkčný rozpadajúci sa vzťah. Obaja partneri môžu byť zaťažení novým tlakom, čo sa často stáva momentom, kedy potrebujú vážne prehodnotiť zdravie svojho vzťahu. Prehodnotenie svojho vzťahu a sexuálneho života úprimným a objektívnym spôsobom môže zmeniť život vám aj vášmu partnerovi.

Význam sexu vo vašom vzťahu

Nie je žiadnym tajomstvom, že muži a ženy reagujú na sex rozdielne – pred, počas a po ňom. Vzájomne uspokojujúci sex je neoddeliteľnou súčasťou zdravého a dobre sa vyvíjajúceho vzťahu.

Ako súčasť pevných základov medzi dvoma osobami, sex prináša partnerom intimitu, radosť a dôveru. Avšak, v rozkolísanom vzťahu, môže byť aj slabým článkom. Medzi týmito dvoma modelmi sa však nachádza celé univerzum emócií a zážitkov, ktoré sú jedinečné pre každý pár.

TIP: Prečítajte si aj článok Liečba impotencie spoločne ako pár.

Popremýšľajte o týchto pocitoch vo svojom vzťahu:

  • Ste šťastný so svojim partnerom?
  • Ako ste spokojný so svojim sexuálnym životom?
  • Ako je váš partner spokojný s vašim sexuálnym životom?
  • Je váš vzťah založený na kamarátstve, vzájomnom pochopení a dôvere, rodinných zväzkoch alebo sexe?
  • Ako dobre obidvaja vyjadrujete svoje pocity vo všetkých oblastiach vášho vzťahu?

Majte na pamäti, že vzájomne uspokojujúci sexuálny život je nevyhnutnou súčasťou zdravého vzťahu. Keď sú fyzické aspekty vášho vzťahu v poriadku, vytvárate si skúsenosť, ktorá vás oboch presahuje a ktorá obohacuje vašu celkovú mentálnu a fyzickú spokojnosť.

Určenie sexuálnych problémov a úzkostí

Detailné preskúmanie vášho sexuálneho vzťahu s perspektívou riešenia akýchkoľvek iných existujúcich problémov je veľmi chúlostivá záležitosť. Schopnosť otvorene a úprimne vyjadriť veci, ktoré vás znepokojujú, vytvárajú ťažkosti, alebo vám kradnú potešenie si vyžaduje veľkú porciu taktu a diplomacie. Vyjadrenie túžob, momentov, ktoré vám prinášajú radosť a všetkého, čo vám zabezpečí sexuálne naplnenie môže byť rovnako ťažké na vyjadrenie.

Pomoc pri predčasnej ejakulácii

Kvalitná komunikácia je kľúčom k šťastnému a zdravému (sexuálnemu) vzťahu. Schopnosť hovoriť úprimne o tom, čo vás robí šťastným a čo nie, si vyžaduje odvahu a empatiu – schopnosť povedať, ako sa cítite a čo chcete bez toho, aby ste rozhorčili vášho partnera alebo ho zahnali do defenzívy.

Vo veľa prípadoch hľadajú páry, ktoré zažili komunikačné problémy pomoc mediátora alebo sexuológa, aby im pomohol transparentne a objektívne stanoviť ich problém. Mať po ruke tretiu osobu v takejto situácii, môže pomôcť uvoľniť napätie a zjednodušiť problémy partnerov, ktoré môžu mať pri vzájomnej komunikácii svojich pocitov.

Niektoré situácie, v ktorých môže dôjsť k sexuálnym problémom :

  • Keď jeden z partnerov túži po sexe častejšie ako ten druhý.
  • Keď vo vašom sexuálnom živote prevláda nespokojnosť a nedostatok radosti.
  • Keď jeden z partnerov cíti, že dáva viac ako dostáva.
  • Keď je prítomné obviňovanie, strach alebo úzkosť ohľadom sexuálnej aktivity.
  • Keď uprednostňujete odlišné sexuálne praktiky ako váš partner.

Psychológia impotencie je niekedy aj o “vkročení do neznámych vôd.” Vyžaduje si to dôveru a skúsenosť, ktorá prichádza spolu s učením sa, porozumením a zlúčením vašich vlastných sexuálnych túžob s túžbami vášho partnera.

Nie všetci dokážeme čítať myšlienky toho druhého, ale otvorená a úprimná komunikácia, určenie si toho čo vás sexuálne uspokojuje je prvým krokom. Rovnako dôležité je aj otvorené a úprimné počúvanie vášho partnera. Empatia, trpezlivosť, vytrvalosť a ochota dohodnúť sa sú znakmi úspešného vzťahu.

 

4.4/5 - (5 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.