Veľkosť penisu – je naozaj dôležitá?

0

Pre ľudí je prirodzené zaujímať sa o sex a všetko, čo je s ním spojené. Týka sa to aj skúmania toho, ako vyzerajú ostatní, prípadne porovnávať svoj výzor s ostatnými. Mnohých zaujíma, o koľko sa odlišujú od bežného štandardu. Vedci preto premerali každý detail ľudského tela. Od anatómie po sexuálne aktivity a túžby. Výsledky spriemerovali a sú akýmsi ukazovateľom „normálnosti“. Veľkosť penisu nie je výnimkou. Je to práve jedna z vecí ľudského tela, o ktorú sa muži odjakživa zaujímajú najviac. Veľkosť penisu je častou témou aj pre ženy.

O týchto meraniach sa však vo všeobecnosti ľahšie hovorí ako sa uskutočňujú. Existuje široká škála rôznych metód merania. Niektoré údaje sú veľmi subjektívne. Napríklad: „čo je atraktívne a čo nie?“.

V nasledujúcich riadkoch sú preto uvedené rôzne zdroje a spôsoby merania ľudského tela. Tvrdenia vychádzajú zo všeobecných názorov založených na faktoch a štatistikách.

Dĺžka penisu

U väčšiny mužov sa dĺžka penisu pohybuje v rozmedzí 13 – 18 cm pri plnej erekcii. Podľa Kinseyho Inštitútu (založil ho Dr. Alfred Kinsey v r. 1947) je priemerná dĺžka penisu okolo 15 cm.

PRODUKTY NA ZVÄČŠENIE PENISU
RužovýSlon
IntímneNákupy
VIMAX

Avšak Britský odborný časopis urológie (British Journal of Urology) stanovil priemernú dĺžku penisu na hodnote 12,9 cm a Medzinárodný odborný časopis impotencie (International Journal of Impotence) nameral priemernú hodnotu 13,6 cm. Priemerná dĺžka penisu v stave bez erekcie je v rozmedzí 7,6 – 10 cm.

meranie dĺžky penisu
Priemerná dĺžka penisu sa bez erekcie pohybuje do 10 cm

Držiteľom nameraného rekordu najdlhšieho penisu na svete je Jonah Falcon, o ktorom bol natočený dokument „Private Dicks: Men Exposed“. Dĺžka jeho penisu v ovisnutom stave bola nameraná na hodnote 24,1 cm a v stoporenom stave 34,3 cm.

Prvá zverejnená vedecká štúdia o sexuálnom živote skutočných ľudí vôbec pochádzala zo spomínaného Kinseyho Inštitútu v roku 1948. Dr. Kinsey vtedy objavil muža s najmenším zaznamenaným penisom, s dĺžkou 4,5 cm pri erekcii. Penis pri erekcii s dĺžkou pod 7 cm sa považuje za mikropenis. Tento stav sa v súčasnosti dá riešiť buď hormonálnou liečbou v mladom veku alebo chirurgicky.

Obvod penisu

Priemerná dĺžka obvodu penisu je v rozmedzí 11,9 – 13 cm podľa Britského časopisu urológie. Aký je rekord zaznamenaný pri obvode penisu? Dalo by sa to prirovnať k tomu, keď chytíte muža za strednú časť jeho predlaktia, keď je napnuté. 

Keďže sa väčšina nervových zakončení vagíny nachádza v blízkosti jej vstupu, širší penis ju dokáže stimulovať lepšie a poskytnúť väčší sexuálny pôžitok ako dlhší penis.

Prečo je tomu tak? Širší penis totiž vyvíja väčší tlak na vaginálny vestibul – je to tkanivo nachádzajúce sa po oboch stranách klitorisu a tiahnuce sa po stranách vagíny. Tlak na toto tkanivo vytvára u žien pocit väčšieho „vyplnenia“, keď do nich vniká partner. 

vniknutie penisu do vagíny
Širší penis prispieva k lepšiemu sexuálnemu pôžitku ženy

Veľkosť ovisnutého a stoporeného penisu

Dá sa určiť veľkosť penisu pri erekcii podľa jeho veľkosti v ovisnutom stave? Článok vedeckého časopisu Psychology Today sa venoval tejto otázke. Je v ňom napísané nasledujúce tvrdenie: „U mužov neexistuje konzistentný vzťah medzi veľkosťou penisu v ovisnutom stave a pri plnej erekcii.“

V jednej štúdii vykonanej na 80 mužoch vedci zistili, že zmena veľkosti penisu pri prechode z ovisnutého stavu do erekcie môže byť u každého muža úplne iná. Môže to byť nárast o len 0,6 cm, ale aj o 8,9 cm.

použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 %

Dr. Alfred Kinsey vykonal analýzu viac než tisícky meraní, podľa ktorej majú kratšie penisy v ovisnutom stave tendenciu narásť v dĺžke dvakrát viac ako dlhšie penisy v ovisnutom stave. Z dát tiež vyplýva že u približne 12 % penisov došlo k nárastu o tretinu alebo menej celkovej dĺžky. Asi 7 % penisov svoju dĺžku zdvojnásobilo.

ovisnutý penis
Kratšie penisy v ovisnutom stave majú tendenciu narásť dvakrát viac ako dlhšie

S obriezkou alebo bez nej?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Spoločný program Spojených národov pre HIV/AIDS (UNAIDS) vydali správu, v ktorej sa odhaduje (celosvetovo), že asi len 30 % mužov nad 15 rokov má obriezku. Zaujímavé je, že podľa odhadov Amerického strediska pre kontrolu chorôb (CDC) je obriezka vykonaná až u 65 % novorodencov v USA.

Obriezka je dodnes kontroverznou témou. Často je vykonávaná zo zdravotných alebo kozmetických dôvodov.

Miera mužov s obriezkou sa líši v rôznych regiónoch a na základe náboženstva. Takmer všetci židia a moslimovia na svete majú obriezku na penise. Predstavujú asi 70 % celkového množstva mužov s obriezkou na svete.

Najviac mužov s obriezkou z iných než náboženských dôvodov je práve v USA. Až 75 nežidovských a nemoslimských američanov má obriezku. V Kanade je to okolo 30 %, v Spojenom kráľovstve 20 % a v Austrálii 6 %.

obriezka u novorodenca
Výskyt obriezky sa líši v závislosti od regiónu a náboženstva

Súvis medzi výškou a veľkosťou penisu

Je medzi tým nejaká spojitosť? Niekomu sa môže zdať, že vyšší muž bude mať veľký penis a nižší muž zase menší penis. Úplne to tak nefunguje. Americkí sexuológovia, Masters a Johnsonová, merali dĺžku penisu u viac než 300 mužov. Zistili určitú koreláciu, no bola len veľmi malá. Tejto téme sa venovala aj jedna talianska štúdia. Súvis medzi výškou muža a dĺžkou jeho penisu bol aj v nej minimálny.

Ďalšie zaujímavé štatistiky týkajúce sa sexuálneho života

Ako je spomínané v úvode, všetko týkajúce sa sexu je odjakživa sprevádzané porovnávaním sa v rôznych aspektoch. Z toho dôvodu existuje mnoho meraní a štatistík z tých najrôznejších kútov sveta sexu. V nasledujúcich riadkoch sú uvedené niektoré výsledky meraní.

Priemerná dĺžka sexu

Niektorí ľudia zvyknú trpieť obavami, že ostatní sú v sexe lepší a vydržia dlhšie ako oni. Nasledujúce štatistiky by ich mohli zaujímať.

Zistenia z prieskumu jedného sexuálneho terapeuta ukazujú, že optimálna dĺžka sexu by podľa respondentov mala byť od 3 do 13 minút. A to s mediánom 7,3 minúty.

Štúdia zverejnená v Časopise sexuálnej medicíny poukázala na to, že každý pár zúčastnený v štúdii mal svoje vlastné priemerné časy. Do veľkej miery to záviselo na množstve energie a sexuálnej túžbe.

sex
Priemerná dĺžka sexu sa pohybuje okolo 7 minút

Ako často majú ľudia sex?

Výskum britského Národného priskumného ústavu sexuálnych postojov a životných štýlov (Natsal) bol vykonaný na takmer 20 tisíc mužoch a ženách. Zo zistení vyplýva, že ženy vo veku 20 – 29 rokov a muži vo veku 25 – 34 rokov mávajú sex maximálne 5-krát do týždňa.

Do dovŕšenia veku 55 – 59 rokov sa frekvencia sexu znížila u mužov na dvakrát za týždeň a viac než polovica žien nemala sex za týždeň ani raz.

Sexuálne dysfunkcie

Muži väčšinou neradi rozprávajú o svojich sexuálnych problémoch. Približne polovica mužov však problémami v spálni trpí. Medzi najčastejšie problémy patria najmä:

 • strata libida
 • predčasná ejakulácia
 • erektilná dysfunkcia
PRODUKTY NA ZVÄČŠENIE PENISU
RužovýSlon
IntímneNákupy
VIMAX

Rizikovými faktormi pri týchto problémoch sú:

 • diabetes
 • srdcové ochorenia
 • neurologické poruchy
 • fajčenie
 • problémy s krvným obehom
 • niektoré lieky

Je dôležité poznamenať, že existuje mnoho účinných spôsobov liečby sexuálnych dysfunkcií. Obrátenie sa na lekára je správnym krokom k vyriešeniu problému.

Záleží na veľkosti?

Je úplne normálne byť trochu nervózny a neistý pri prvom intímnom zbližovaní sa s druhou osobou. Nespokojnosť so svojím telom, nízke sebavedomie a málo sexuálnych skúseností často prispievajú k tým pocitom.

výraz ženy pri hodnotení penisu
Veľkosť penisu by rozhodne nemala mať vplyv na výkon muža v posteli

U mužov to môže byť spôsobené aj nespokojnosťou s veľkosťou penisu. Niektorí muži môžu byť veľkosťou až posadnutí. Určite je fajn mať väčší penis. Avšak pár centimetrov hore-dole nerobí rozdiel medzi dobrým a zlým milencom. V žiadnom prípade by to nemalo ovplyvňovať výkon muža v posteli. Muž dokáže ženu uspokojiť bez ohľadu na veľkosť penisu.

V minulosti, u jaskynných ľudí, bola veľkosť penisu symbolom mužnosti a zohrávala veľký význam v kolektíve. Tie časy sú nepochybne preč. Aj napriek tomu sa dnes mužom s veľkým penisom môže žiť o čosi ľahšie, no často je to spojené aj s rôznymi problémami.

Šírka penisu je pre ženy dôležitejšia ako dĺžka

Niektoré ženy veľké penisy ani nelákajú. Môžu im spôsobovať nepohodlie alebo bolesť. Pre ženy je omnoho dôležitejší obvod alebo šírka penisu ako jeho dĺžka. Nervové zakončenia sú umiestnené len zopár centimetrov do hĺbky vagíny, takže pre pocit „vyplnenia“ je pre ženy lepší penis, ktorý je kratší a širší.

Čo je pri sexe dôležitejšie ako veľkosť penisu?

Veľkosť penisu nie je najdôležitejším faktorom pre sexuálne uspokojenie. V skutočnosti existuje celá rada ďalších aspektov, ktoré pri sexe zohrávajú zásadnejšiu rolu. Dobrý sexuálny zážitok závisí na kombinácii viacerých faktorov (vrátane veľkosti penisu). V nasledujúcich riadkoch sú spomenuté tie najhlavnejšie z nich.

milostné hrátky v posteli
Kvalitu sexu ovplyvňujú aj ďalšie faktory ako skúsenosti či sexuálna poloha

Kľúčové je pracovať na schopnostiach a vedieť ich predať

Obstojný výkon v posteli nezávisí len na hĺbke penetrácie. Je to o sebavedomí, otvorenosti a skvelých schopnostiach v posteli. Dôraz je kladený práve na tie schopnosti.

Máloktorý penis je navyše väčší v porovnaní s dildami, ktoré ženy používajú. Takže snažiť sa zapôsobiť veľkosťou je väčšinou nezmysel. Preto je kľúčové pracovať na svojich schopnostiach a vedieť ich predať

Medzi kľúčové schopnosti pre uspokojenie ženy nepochybne patria prstovanie a lízanie vagíny. Mužom odporúčame pozrieť si príručku alebo encyklopédiu o sexe. Dokážu tak príjemne zaskočiť a očariť ženy svojimi znalosťami a talentom.

Za zváženie stojí aj absolvovanie masérskeho kurzu. Masáž je pre ženy vzrušujúca a muži pochopia dôležitosť dotykov a vzájomného prepojenia.

Sebavedomie nesmie chýbať

Muži jednoducho musia byť v posteli sebavedomí. Ak žena vycíti čo i len náznak pochybností muža o vlastnom penise, tak pochybovať bude aj ona. To ako muži vnímajú seba samého dokážu ženy rozoznať, pretože dokážu čítať medzi riadkami.

Muži by nemali myslieť na veci, ktoré sú pre nich nepríjemné. Muž so zjavnými komplexmi ženy odrádza. Žena by si mnohé veci ani nevšimla, ak by tým samotný muž nebol posadnutý.

hádka medzi ženou a mužom
Žena a muž by sa mali vzájomne rešpektovať

Rešpektovanie sexuálneho partnera

Každý by mal mať rešpekt voči svojmu partnerovi. A je jedno či je to dlhodobý vzťah alebo nie. Ak muž rešpektuje partnerku, tá sa vďaka tomu bude cítiť príjemnejšie a bude viac vnímavá. Otvorenosť, ktorú bude pociťovať, povedie k jej lepšiemu sexuálnemu zážitku, čo je pre muža víťazstvom. Zároveň sa bude aj ona snažiť recipročne viac uspokojiť partnera a vynaloží na to dostatok snahy. A to je ďalšie víťazstvo pre muža

Výber vhodných polôh

Určité sexuálne polohy môžu spôsobiť, že aj malý penis bude žena cítiť ako obra. Ideálne sú polohy, pri ktorých dochádza k stimulácii bodu G. Vniknutie do vagíny je pri nich pod pravým uhlom a je plytšie. Okázalým polohám, ktoré má problém zvládnuť aj nejeden obdarený muž, sa treba vyhýbať.

Ďalšie maličkosti, ktoré robia rozdiely

V neposlednom rade, muži by mali najskôr vyriešiť rôzne iné záležitosti, ktoré ich v živote trápia a prenášajú sa aj do postele ako bremeno. Mali by zabudnúť na to, čo si o ich penise myslia iní ľudia. Už len samotné pracovanie na sebe samom vedie k lepšiemu vnímaniu seba samého.

Nasledujúce veci je dobré zariadiť ešte pred sexom:

 • cvičiť pre atraktívnejší vzhľad tela
 • udržiavať sa a zlepšovať sa v tom (nové techniky holenia alebo upravovania intímnych partií)
 • dobrá hygiena (pekná vôňa a čistenie zubov pre svieži dych)
 • príprava miesta na sex (niekedy stačí len upratať)

Pre mužov s menším penisom sa odporúča používať špeciálne kondómy. Tie normálne by mohli byť priveľké a nemuseli by dobre sedieť.

Záver

Mnohí muži si myslia, že veľkosť penisu a častý sex sú pre ženy dôležité pre ich sexuálne uspokojenie. Netreba sa toho však obávať. Väčšina žien to vôbec nerieši. Skôr ocenia partnerovu snaživosť, pozornosť a využívanie schopností za účelom jej uspokojenia.

Takže meter treba hodiť za hlavu a namiesto merania sa radšej naplno sústrediť na maximálne využitie svojho talentu. Veci ako veľký penis predsa ešte automaticky neznamenajú dobrý sex.

Jedna vec je istá. Žena si na svojom partnerovi bude viac vážiť jeho rešpekt voči nej a ako ju dokáže uspokojiť v posteli než ako je veľkosť jeho penisu.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.