Príčiny predčasnej ejakulácie

Príčiny predčasnej ejakulácie neboli dodnes natoľko preskúmané, aby sme boli schopní jednoducho a jednoznačne určiť, čo jednotlivé prípady tejto sexuálnej poruchy spôsobuje. Všetky faktory, ktoré ovplyvňujú proces ejakulácie, a teda aj predčasnú ejakuláciu, je možné rozdeliť do týchto skupín:

  • Psychické príčiny predčasnej ejakulácie
  • Fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie
  • Nedostatok sexuálnych skúseností a nízka sexuálna aktivita

Tieto skupiny príčin sú stále relatívne obsiahle a je ich možné vnútorne rozčleniť. Všetky informácie o príčinách predčasnej ejakulácie nájdete v tomto článku. Najskôr vám však odporúčam prečítať si môj článok obsahujúci základné informácie o predčasnej ejakulácii.

Taktiež je dôležité podotknúť, že príčiny jednotlivých prípadov predčasnej ejakulácie sa môžu líšiť v závislosti na tom, či ide o vrodenú alebo získanú predčasnú ejakuláciu. Prečítajte si viac o typoch predčasnej ejakulácie.

Psychické príčiny predčasnej ejakulácie

Veľká časť prípadov predčasnej ejakulácie je spôsobená psychikou muža. Sexualita je nesmierne zložitá záležitosť a muž ani sám nevie, čo jeho problémy s príliš skorým orgazmom spôsobuje. Ak máte stálu sexuálnu partnerku, je veľmi dôležité s ňou viesť otvorenú diskusiu o vašom probléme. Ak totiž budete vaše problémy „držať v sebe“, je veľmi nepravdepodobné, že sa vám ich podarí odstrániť.

Strach z príliš skorého orgazmu

Veľmi častým dôvodom vzniku predčasnej ejakulácie je to, že sa muž obáva, že svoju partnerku neuspokojí. Pri samotnom pohlavnom styku stále na to myslí a bojí sa, že vyvrcholí príliš skoro. V dôsledku toho stráca schopnosť oddialiť ejakuláciu a stane sa presne to, čoho sa najviac obáva – predčasne vyvrcholí a partnerka ostáva neuspokojená.

Po takejto skúsenosti muž stráca svoje sebavedomie a jeho obavy z predčasnej ejakulácie sa ešte viac prehlbujú. Takýmto spôsobom sa muž môže dostať do „začarovaného kruhu“, z ktorého sa nesmierne ťažko vychádza.

Príčiny psychickej ejakulácie

Predčasná ejakulácia je úzko spojená s psychikou muža.

Ako však takýto problém riešiť? Ako som už písal, prípravky na oddialenie ejakulácie vám v tomto prípade pomôžu iba krátkodobo. Pre odstránenie predčasnej ejakulácie je dôležité nájsť a odstrániť jej skutočnú príčinu.

Riešením psychických problémov je väčšinou rozprávanie. Možno to znie príliš „obyčajne“, no je to skutočne tak. Porozprávajte sa so svojou partnerkou, alebo vyhľadajte pomoc odborníka a preberte vaše problémy s ním. Nesmierne dôležitá je podpora zo strany vašej partnerky. S ňou budú šance na odstránenie vašich problémov omnoho vyššie, ako bez nej. Buďte otvorený a všetko s ňou prediskutujte.

Psychické problémy a predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia môže byť spôsobená aj rôznymi psychickými problémami, ktoré nemusia priamo súvisieť s pohlavným stykom. Ak muž trpí úzkosťou, depresiou, alebo zažíva pocity viny, utrpieť môže aj jeho sexuálny život.

Práve kvôli pocitom viny sú časté prípady, v ktorých má muž problémy s predčasnou ejakuláciou napríklad pri podvádzaní svojej dlhodobej partnerky. Tieto prípady je možné zaradiť do skupiny situačnej predčasnej ejakulácie, o ktorej si môžete viac prečítať v článku o typoch predčasnej ejakulácie.

Predčasná ejakulácia môže byť spôsobená aj minulými sexuálnymi skúsenosťami. Príkladom môže byť veľmi prísna sexuálna výchova zo strany rodičov či učiteľov a rôzne pomýlené predstavy o pohlavnom styku. Traumatické skúsenosti so sexom môžu taktiež zmeniť to, ako ho muž vníma, a spôsobovať príliš skorú ejakuláciu.

Test na predčasnú ejakuláciu

Fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie

Predčasná ejakulácia môže byť spôsobená aj rôznymi fyziologickými príčinami. Fyziológia je veda študujúca funkcie organizmov, orgánov a orgánových sústav. Fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie teda súvisia s funkciami jednotlivých častí ľudského tela, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú sexualitu či samotný proces vyvrcholenia a ejakulácie.

Ľudské telo je komplikované a proces vyvrcholenia je ovplyvňovaný mnohými procesmi, ktoré v ňom prebiehajú. Medzi fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie sa zaraďujú napríklad tieto:

  • Krátka uzdička. Uzdička je prúžok kože, ktorý spája žaluď s predkožkou. V prípade, že je príliš krátka, môže byť pri erekcii príliš napnutá a citlivá. Ide o najcitlivejšie miesto na celom penise. Tento problém sa dá riešiť operatívne.
  • Hormonálne vylučovanie. Určite viete, že sexualita úzko súvisí s hormónmi. Ak je ich vylučovanie narušené, môžu sa dostaviť problémy s predčasnou ejakuláciou, ako aj mnohé iné sexuálne poruchy. Príkladom je napríklad štítna žľaza, ktorej poruchy môžu predčasnú ejakuláciu spôsobiť.
  • Ochorenia prostaty.
  • Zdravotné problémy ako cukrovka, skleróza multiplex či dlhodobo zvýšený krvný tlak.
  • Nadmerná konzumácia alkoholu či užívanie drog.
  • Vedľajšie účinky rôznych liečiv.

V prípade, že váš prípad predčasnej ejakulácie je spôsobený niektorou z jej možných fyziologických príčin, nepomôže vám nič iné, ako návšteva lekára a konzultácia s ním.

Pri fyziologických príčinách je väčšinou predčasná ejakulácia spôsobovaná problémom s časťou ľudského tela. Odstránenie tohto problému vám s veľkou pravdepodobnosťou pomôže odstrániť aj problémy s predčasnou ejakuláciou.

Nedostatok sexuálnych skúseností a nízka sexuálna aktivita

Predčasná ejakulácia môže byť spôsobená aj nedostatkom sexuálnych skúseností či celkovo nízkou sexuálnou aktivitou. Nedostatok sexuálnych skúseností je príčinou toho, že prvý sex väčšiny mužov je sprevádzaný práve relatívne skorým vyvrcholením. Tieto problémy by bolo možné zaradiť medzi psychologické príčiny predčasnej ejakulácie, no rozhodol som sa ich uviesť samostatne.

 TIP: Medzi najpopulárnejšie voľnopredajné tabletky na predčasnú ejakuláciu patria tabletky Zerex Extralong a eJoy 

Dobrou správou je, že ak ste ešte mali iba malý počet pohlavných stykov a vyvrcholili ste príliš skoro, je dosť veľká šanca, že vaše problémy časom pominú. Väčšina mužov sa s pribúdajúcimi sexuálnymi skúsenosťami učí ovládať svoju ejakuláciu a získava schopnosť ju cielene oddialiť.

Podobné to je aj s nízkou sexuálnou aktivitou. Ak je muž sexuálne „nevybúrený“, každý pohlavný styk je pre neho natoľko vzrušujúci, že nedokáže svoju ejakuláciu ovládať a oddialiť. Taktiež je možné povedať, že po zvýšení sexuálnej aktivity vo väčšine prípadov problémy s predčasnou ejakuláciou ustúpia.

Prečo je dôležité poznať príčinu predčasnej ejakulácie

Poznanie skutočnej príčiny daného prípadu predčasnej ejakulácie je veľmi dôležité. Mnohé z prípravkov na predčasnú ejakuláciu sú určené na zmiernenie či úplné odstránenie hlavného príznaku – neschopnosti oddialiť orgazmus a príliš skorého vyvrcholenia. Krémy a kondómy určené na zníženie citlivosti penisu dokážu pomôcť pri jednotlivých pohlavných stykoch. Aby ste sa k nim však už nemuseli vracať, je potrebné odhaliť a odstrániť to, čo vaše sexuálne problémy skutočne spôsobuje.

Ak je vaša predčasná ejakulácia spôsobená psychickými problémami, môžete neustále míňať peniaze na lieky či gély, no vaše problémy sa budú neustále vracať. Keď sa vám podarí odstrániť psychické či fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie, možno už nikdy nebudete musieť vyhľadávať žiadne prípravky. Iba tak si budete môcť užívať ničím nerušený sexuálny život s vašou partnerkou.

Príčiny predčasnej ejakulácie
3.7 (73.33%) 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist