Typy predčasnej ejakulácie

Predčasná ejakulácia trápi mnohých mužov po celom svete. Ide o najčastejšiu mužskú sexuálnu poruchu vôbec. Zo strany odborníkov a lekárov jej ale nie je venovaná dostatočná pozornosť. Aby bolo možné predčasnú ejakuláciu lepšie definovať a skúmať, je zaužívané jej rozdelenie na dva základné typy, ktoré sa v mnohých aspektoch líšia.

 • Vrodená predčasná ejakulácia
 • Získaná predčasná ejakulácia

Vrodená predčasná ejakulácia

Vrodená predčasná ejakulácia je chronická sexuálna porucha, prejavujúca sa už od prvej sexuálnej skúsenosti muža, ktorý ňou trpí. V mnohých prípadoch je prítomná po celý život a dokonca sa môžu jej príznaky časom zhoršovať. Najmä v prípade, že muž aktívne nepracuje na zlepšení svojho stavu.

Odborníci v ISSM (Medzinárodná spoločnosť sexuálnej medicíny) charakterizujú vrodenú predčasnú ejakuláciu týmito bodmi:

 • Prejavuje sa už od prvého pohlavného styku.
 • Ejakulácia nastáva do jednej minúty od začiatku súlože (vaginálnej penetrácie).
 • Neschopnosť oddialiť ejakuláciu počas súlože.
 • Negatívne psychické problémy spojené s predčasnou ejakuláciou. Týmito psychickými problémami môže byť úzkosť, trápenie, frustrácia alebo celkové vyhýbanie sa sexuálnej aktivite a intímnosti.
Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia často spôsobuje negatívne psychické problémy

Získaná predčasná ejakulácia

Získaná predčasná ejakulácia sa neprejavuje počas celého života. Jej nástupu predchádza obdobie normálnej sexuálnej aktivity, počas ktorého muž nepociťuje problémy s predčasnou ejakuláciou.

Odborníci v ISSM (Medzinárodná spoločnosť sexuálnej medicíny) charakterizujú získanú predčasnú ejakuláciu týmito bodmi:

 • Prejavuje sa postupným alebo náhlym nástupom počas života, ktorému predchádza obdobie normálnej sexuálnej aktivity.
 • Dochádza ku klinicky významnému zníženiu doby potrebnej na dosiahnutie orgazmu počas súlože, a to až na 3 minúty či ešte menej.
 • Neschopnosť oddialiť ejakuláciu počas súlože.
 • Negatívne psychické problémy spojené s predčasnou ejakuláciou. Týmito psychickými problémami môže byť úzkosť, trápenie, frustrácia alebo celkové vyhýbanie sa sexuálnej aktivite a intímnosti.

Porovnanie vrodenej a získanej predčasnej ejakulácie

Možno ste si všimli, že určité body sú v charakteristike vrodenej a získanej predčasnej ejakulácie rovnaké a niektoré sú odlišné. V tabuľke nižšie nájdete rozdiely medzi týmito dvoma typmi predčasnej ejakulácie.

 Vrodená predčasná ejakuláciaZískaná predčasná ejakulácia
Nástup sexuálnej poruchyOd prvej sexuálnej skúsenostiPočas života
Doba od začiatku súlože po ejakuláciu1 minúta alebo menej3 minúty alebo menej
Neschopnosť oddialiť ejakuláciuÁnoÁno
Negatívne psychické problémy spojené s predčasnou ejakuláciouÁnoÁno

Ďalšie typy predčasnej ejakulácie

Vyššie uvedené typy predčasnej ejakulácie sú medzi lekármi považované za dva základné typy tohto sexuálneho problému. Existujú však aj ďalšie vlastnosti, v ktorých sa môžu jednotlivé prípady predčasnej ejakulácie líšiť. Za zmienku stoja dva „podtypy“ predčasnej ejakulácie, ktorými sú:

 • ejakulácia ante portas,
 • situačná predčasná ejakulácia.

Ejakulácia ante portas

Cudzím slovom „ante portas“ sa označuje typ ejakulácie, ktorý nastáva ešte pred začiatkom samotnej súlože, teda pred vstupom penisu do vagíny. Môže sa vyskytovať pri oboch základných typoch predčasnej ejakulácie. Častejšie ju však pociťujú muži trpiaci vrodenou predčasnou ejakuláciou.

 TIP: Medzi najpopulárnejšie voľnopredajné tabletky na predčasnú ejakuláciu patria tabletky Zerex Extralong a eJoy 

Ejakulácia ante portas predstavuje ešte väčší problém ako klasická predčasná ejakulácia. Ide o najrozsiahlejší typ tejto sexuálnej poruchy. Keďže k ejakulácii dochádza ešte pred prvým zasunutím penisu do vagíny, spermie sa nemajú ako dostať k vajíčku a jeho oplodnenie je veľmi problematické.

Podľa odhadov ISSM trpí ejakuláciou ante portas približne 5 % až 20 % mužov s vrodenou predčasnou ejakuláciou.

Situačná predčasná ejakulácia

Ďalší podtyp tejto sexuálnej poruchy je tzv. situačná predčasná ejakulácia. Podstata tohto typu je taká, že predčasná ejakulácia nenastáva vždy, ale iba v určitých okolnostiach, konkrétne väčšinou iba s jedným sexuálnym partnerom. V tomto prípade je predčasná ejakulácia veľmi často spôsobovaná práve psychikou a rôznymi psychickými problémami spojenými so vzťahmi či konkrétnym sexuálnym partnerom.

Pochopenie je dôležité

Možno vám rozdeľovanie prípadov predčasnej ejakulácie na jednotlivé typy príde zbytočné. Správne pochopenie ťažkostí a problémov je však nesmierne dôležité pre zistenie skutočnej príčiny, ktorá predčasnú ejakuláciu u jednotlivých mužov spôsobuje. Iba po správnom identifikovaní príčiny je možné s touto sexuálnou poruchou niečo urobiť a dostať svoj sexuálny život späť na správnu koľaj.

Typy predčasnej ejakulácie
4.3 (86.67%) 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist