Čo je to bondage a ako môže okoreniť váš sex?

0

V skratke BDSM sa pod písmenom „B“ ukrýva bondage (bondáž alebo erotické zväzovanie). Je to aktivita, ktorú tisíce, či až milióny ľudí zaraďujú do svojho milostného a niekedy aj do bežného života. Ak chcete trochu oživiť váš intímny vzťah, tak bondage môže byť práve to, čo vám chýba. Nie je to až také hrozivé, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Čo je to bondage?

Bondage je stručne povedané druh sexuálnej hry, pri ktorej dochádza k zväzovaniu. Zvyčajne dominantná osoba zväzuje submisívnu polovičku. Pri bondage a iných praktikách BDSM sa môže zdať, že podriadená osoba sa tomu bráni, a preto je nesmierne dôležitá vzájomná dohoda. Partneri si vopred odsúhlasia, že do toho idú dobrovoľne a podriadená osoba môže kedykoľvek spomaliť alebo úplne zastaviť priebeh hry.

V médiách sa zvyčajne objavuje ako podriadená žena, nie vždy to tak ale je. Aj žena môže byť dominantná nad svojím partnerom alebo sa partneri môžu v dominancii striedať.

Prečo je bondage taká lákavá? Pre niekoho je už samotný pocit moci neodolateľný. Zvyčajne to platí pri ľuďoch, ktorí pociťujú nedostatok kontroly v bežnom živote. Na druhej strane, ak niekto často nesie na ramenách veľkú zodpovednosť alebo niečo riadi, tak si môže počas noci oddýchnuť a prenechať kontrolu v rukách inej osoby. Okrem toho, keď je človek zviazaný a má prekryté oči, tak sa vzrušenie môže stupňovať. Môže to vyvolať až zimomriavky pri čakaní, čo partner spraví. Pre mnohých je to ale len spestrením, inak bežného až nudného sexu.

zväzovanie rúk partnerky
Zviazaním rúk a prekrytím očí sa často pocit vzrušenia stupňuje

Predstavy o erotickom zväzovaní sú bežné a ste tu na správnom mieste, keď ich občas mávate. Bondage je skvelý spôsob ako dosiahnuť fyzické vzrušenie. Rovnako aj bolesť môže tiež priniesť úľavu a vzrušenie zároveň.

PREDAJ BDSM POMÔCOK
RužovýSlon

Je to normálne, keď máte obavy. Nie je však striktne dané, ako má bondage vyzerať. Môžete najprv vyskúšať, čo sa vám páči a vyhnúť sa zo začiatku jej extrémnym formám. Je dôležité, aby ste sa cítili príjemne, a preto by ste mali erotické zväzovanie skúšať len s niekým, komu maximálne dôverujete.

Erotické pomôcky, ktoré môžete používať pri bondage

K zväzovaniu nepotrebujete tajnú temnicu, kde môžete skrývať hrôzostrašné nástroje. Aj keď v skutočnosti niektoré bondážne pomôcky a praktiky môžu byť celkom extrémne a drahé. Nižšie vám prikladáme zoznam len niekoľkých z mnohých pomôcok, ktoré zoženiete v sexshopoch:

 • Kožené, látkové, kovové putá
 • Obojky a vôdzky
 • Okovy a reťaze
 • Análne háky
 • Laná
 • Pásky
 • Opasky a remene
 • Rozťahovače nôh
 • Klietky na penis a semenníky
 • Rôzne pásy cudnosti
 • Svorky a štipce na bradavky a klitoris
 • Bondážne rukavice a putá na predlaktie
 • Bondážne klietky

Pri bondáži sa bez erotických pomôcok viac-menej nezaobídete. Pre začiatočníkov odporúčame putá s popruhmi pod posteľou, ktoré spravia z každej postele ideálne miesto pre bondage.

Pásky a kožušinové putá sú taktiež skvelými nástrojmi pre začiatočníkov. V obchodoch nájdete aj bondážne sady, ktoré vám uľahčia rozhodovanie a vyskúšate si tak rôzne pomôcky.

Bondage však nie je len o zväzovaní vašich končatín, či iných častí tela. Je to aj o kontrolovaní vašich zmyslov.

 • Použitie náhubku (tzv. roubík) vám zabráni rozprávať alebo vydávať zvuky.
 • Slúchadlá alebo štuple do uší obmedzia váš sluch.
 • Môžete byť kreatívni pri obmedzení zmyslov chuti a hmatu.
 • Pri bondáži je veľmi obľúbené prekrytie očí, ktoré do vašej spálne prináša výnimočný pocit očakávania.
 • Kožené masky a kapucne sú extrémnejšími formami bondáže hlavy.
 • Môžete použiť aj psychologickú kontrolu partnera/partnerky. Pri bondáži nemusíte používať len fyzické zväzovanie, môžete niečo žiadať od vašej polovičky len slovne a využiť pri tom svoju dominanciu.
 • Jemné zviazanie, napríklad papierom, overí silu vôle partnera/partnerky.
erotické pomôcky
Pri bondage môžete využiť rôzne erotické pomôcky, od kovových pút až po masky

Pomôcky, ktoré nájdete aj doma

Pri nákupe rôznych pomôcok z kože alebo nehrdzavejúcej ocele, dokážete veľmi rýchlo utratiť vaše nasporené peniaze. Mnoho ľudí, ktorí obľubujú bondage, je však ochotných podeliť sa o svoje skúsenosti a radi poradia lacnejšie alternatívy, ktoré nájdete aj vo vašej domácnosti.

 • Na zväzovanie používajte potravinovú fóliu. Je lacná a v prípade potreby ju viete jednoducho rozrezať. Ak ju použijete správne, tak neobmedzuje ani prietok krvi, čo je častým problémom, keď sa na zväzovanie používajú rôzne látkové materiály, predovšetkým hodváb.
 • Použite štipce na bielizeň namiesto svoriek.
 • Použite kuchynské lopatky alebo pravítka namiesto plácačiek.
 • Masku na oči na spanie môžete použiť ako šatku na oči.
 • Urobte si vlastnú trstenicu tak, že priviažete strapce látky alebo kože na držiak.
 • Môžete si vyrobiť aj vlastné okrúhle náhubky z tesniaceho krúžku, nylonu a úchytiek.
 • Pre spanking sú výborné opasky.
 • Nepodceňujte potenciál dostatočne dlhého lana. Nesťahujte ho však príliš silno!

Bezpečnosť pri erotickom zväzovaní

Bezpečnosť pri bondáži je zo všetkého úplne najdôležitejšia. Pri obmedzovaní akýchkoľvek zmyslov, nikdy nezabúdajte na bezpečnosť. Obzvlášť tých zmyslov, ktoré sú dôležité pre komunikáciu, čím je napríklad aj sluch. Rovnako aj keď máte na ústach nasadený náhubok, tak nemôžete partnerovi povedať, že má spomaliť alebo úplne prestať s tým, čo práve robí. Z toho dôvodu sa vyvinulo niekoľko špeciálnych metód upozornení, ktoré môžete použiť v prípadoch, keď nedokážete rozprávať.

Dve takéto obľúbené metódy, ktoré naznačia, že niečo nie je v poriadku, sú tľapkanie po posteli alebo inom povrchu a pustenie loptičky, ktorú si predtým vezmete do ruky.

pokyn pre zastavenie
Pred začatím si je potrebné ujasniť pravidlá a pokyn pre zastavenie

Praktické tipy na bezpečnú bondáž

Pri bondáži si však musíte dávať pozor aj na ďalšie nesmierne dôležité veci. Ak vás riziká spojené s erotickým zväzovaním intenzívne vzrušujú, môže sa vám to vymknúť spod kontroly. Stačí, že niečo spravíte nesprávne a môžete tým spôsobiť vážne zranenia sebe alebo vašej polovičke. Ojedinele sa už stalo, že niekto z dôsledkov bondage aj zahynul. Na nasledujúce tipy pri bondage nezabúdajte:

 • Používajte bezpečnostné heslo/slovo, ktoré indikuje spomalenie alebo úplne zastavenie.
 • Na zväzovanie nepoužívajte hodváb alebo iné materiály, ktoré môžu obmedziť a zastaviť krvný obeh.
 • Vždy majte po ruke nožnice, s ktorými viete partnera/partnerku rýchlo oslobodiť.
 • Z rovnakého dôvodu majte vždy po ruke kľúče od pút.
 • Pri spankingu neudierajte na vnútorné orgány, akými sú napríklad obličky.
 • Pri používaní elektrických pomôcok buďte obzvlášť opatrní.
 • Pri zviazanej osobe musí byť vždy niekto prítomný.
 • Nikdy nepraktizujte bondage s niekým, komu nedôverujete.

Chceme ešte zdôrazniť, ako dôležité sú dôvera a komunikácia pri bondáži. Keď je osoba zviazaná, tak tá druhá osoba dokáže spôsobiť skutočné zranenia. Ak ignoruje bezpečnostné heslo, zviaže vás bez vášho súhlasu alebo prekračuje vaše hranice, tak môžete utrpieť vážne psychické a fyzické ujmy. Nehrnte sa do toho rýchlo, a to predovšetkým, keď len začínate. Pre oboch partnerov to spočiatku môže byť priveľké sústo naraz.

Je fajn si bondage naplánovať dopredu, a potom to s partnerom spätne prediskutovať. Po intenzívnej bondáži môže podriadená polovička potrebovať trochu nehy a utešujúcich a láskavých slov. Po BDSM praktikách je takáto následná starostlivosť normálna.

Bondage ako životný štýl

Zatiaľ sme o bondáži hovorili ako o súčasti intímneho života. Je to naozaj tak. Bondage dokáže posunúť váš sex na úplne inú úroveň, bez ohľadu na to, či ste vo vzťahu alebo ste single. Pre niektorých ľudí sú však bondage a BDSM spôsobom života. Neaplikujú ho len vo svojej spálni. Pre takéto páry sú roly dominancie a podriadenosti úplne prirodzené aj v normálnom živote. Prejavuje sa to slúžením dominantovi a určitým protokolom v spálni, ale aj mimo nej.

zviazanie partnerky lanom
Pre niektoré páry je bondage bežnou súčasťou života

Ľudia, pre ktorých sú BDSM a bondage spôsobom života, chcú buď riadiť toho druhého alebo uprednostňujú byť tým riadeným. Môže to byť spôsobené ich osobnosťou alebo tým, ako vnímajú svet. V niektorých prípadoch môže byť pokus o takýto spôsob života vo vzťahu zlomový. Napríklad ak žena v sebe objaví submisívne sklony a požiada partnera, aby sa k nej správal dominantne, no on nedisponuje dostatočnými prvkami dominancie, tak to môže viesť k nespokojnosti oboch partnerov.

Pri bondage je výhodou, že si roly môžete striedať. Ľudia, ktorí vykonávajú dominantnú aj submisívnu rolu, sa v BDSM komunite označujú pojmom „switch“. S vaším partnerom si však takýmito pojmami nemusíte lámať hlavu. Jednoducho robte to, čo sa vám páči. Pri bondage platí, že každý pár môže mať úplne iné túžby.

Ak si s partnerom nie ste istí, či sa do toho chcete púšťať, tak si najprv spoločne pozrite porno s bondage. Môže poslúžiť aj ako inšpirácia pre začiatočníkov. 

PREDAJ BDSM POMÔCOK
RužovýSlon

Záver

Je pravdou, že bondage sa nepáči každému a je to úplne normálne. Možno sa časom váš názor zmení a vyskúšate to niekedy v budúcnosti. Ak áno, tak to, samozrejme, neznamená, že by ste mali prestať s klasickým sexom. Erotické zväzovanie ho môže len okoreniť.

4/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.