Arginín – nápomocný pri poruchách erekcie

0

Môže byť arginín riešením pri liečbe impotencie?

Arginín je aminokyselina, ktorú si vytvára telo. Plní dôležitú funkciu pri hojení rán, funkcii imunitného systému a pri uvoľňovaní hormónov. U väčšiny ľudí vytvára telo všetok potrebný arginín, aby fungovalo tak ako má. Avšak môžu nastať situácie, kedy môže byť prospešné užívať ho ako doplnok.

Arginín
Arginín

Ako môže arginín pomôcť pri erektilnej dysfunkcii?

Jedna z oblastí kde sa arginín ako doplnok stravy javí veľmi nápomocný je liečba mužskej impotencie resp. erektilnej dysfunkcie (ED). Erektilná dysfunkcia je bežným problémom nielen u starnúcich mužov. Má široké spektrum príčin, vrátane ochorení, vedľajších účinkov z liekov a psychologických príčin ako sú stres a depresia. Nie je nič nezvyčajné, že muž nad 40 rokov má občas problémy s erekciou, ale opakujúce sa problémy si môžu vyžiadať liečbu.

POZNÁMKA: Riziko postihnutia erektilnou dysfunkciou stúpa s vekom, je to ale zväčša spôsobené zvyšujúcim sa výskytom chorôb ako sú napr.: vysoký krvný tlak, cukrovka, rôzne srdcové ochorenia atď. Tieto choroby a množstvo liekov predpísaných na ich liečbu môžu spôsobiť problémy s erekciou. Starnutie ako také nespôsobuje impotenciu. Prečítajte si aj ostatné mýty o ED .


Oxid dusnatý je dôležitou zložkou pri dosahovaní a udržaní erekcie. Napomáha k rozširovaniu ciev v penise, čim umožňuje dosiahnuť vyšší prietok krvi a lepšiu erekciu. Pre erekciu sú potrebné jeho vyššie hladiny ako je bežné. Lieky ako Viagra blokujú enzým PDE5 (enzým fosfodiesteráza typu 5), ktorý znižuje hodnoty oxidu dusnatého v tele. Arginín pomáha tvorbe oxidu dusnatého.

Čo ukázali štúdie o arginíne?

Doteraz bolo vykonaných len zopár štúdií o účinkoch arginínu pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Jedna konkrétna štúdia sa týkala 50 mužov s poruchami erekcie, ktorým sa podávalo buď 5 gramov arginínu alebo placebo, a to po dobu šiestich týždňov. Na konci štúdie pozorovalo zlepšenie sexuálnej funkcie viac mužov zo skupiny užívajúcej arginín ako z placebo skupiny.

Ďalšie štúdie poukázali na to, že arginín môže byť účinnou krátkodobou liečbou pre niektorých mužov, ale aj to, že nemusí mať dlhotrvajúci účinok pri liečbe impotencie. Výskum naznačil, že telo sa môže časom jednoducho prispôsobiť vyšším hladinám oxidu dusnatého a zníži tak schopnosť dosiahnuť erekciu na základe týchto vyšších hladín.

Niektoré štúdie preukázali, že kombinácia arginínu s inými látkami môže mať ešte väčší potenciál v liečbe ED. Yohimbine, liek vyrobený z bylinky yohimbe, môže pomôcť pri sexuálnej dysfunkcii ak je užívaný 1-2 hodiny pred pohlavným stykom, spolu s arginínom. Avšak musí sa užívať len pod dohľadom lekára, keďže liek má možné vedľajšie účinky. Arginín skombinovaný s extraktom z borovicovej kôry sa tiež ukázal ako potenciálny v liečbe ED.

Produkt s obsahom 3-kombinácie: MACA-Arginín-Tribulus terrestris
Produkt s obsahom 3-kombinácie: MACA-Arginín-Tribulus terrestris

V porovnávacej tabuľke si môžete všimnúť, že Arginín obsahuje väčšina výživových doplnkov na podporu erekcie, napr. aj Zerex, Erexan, Clavin a iné.

Stojí arginín za pokus?

Hoci sú názory na arginín zmiešané, je to všeobecne bezpečný doplnok pre inak zdravých mužov. Pravdepodobne neexistuje riziko užívania doplnku s obsahom arginínu ako prírodnej liečby k zvýšeniu sexuálnej funkcie ešte predtým ako siahnete k „agresívnejšej“ liečbe.

Ak trpíte poruchami erekcie, je dôležité prekonzultovať váš zdravotný stav so svojim lekárom ešte predtým, ako začnete akýkoľvek plán liečby. Iné zdravotné problémy sú tiež často podstatnou príčinou erektilnej dysfunkcie a liečba základného ochorenia často zmierni aj symptómy impotencie.

Existuje však mnoho alternatívnych terapií, ako arginín, ktoré poskytujú sľubnú podporu pri liečbe symptómov ED bez toho, aby ste využili farmakoterapiu.

Obr. zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arginine.png

 

4.3/5 - (6 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.