Kofeín sa nachádza v mnohých nápojoch a potravinových doplnkoch. V tele pôsobí ako povzbudivá látka. Ide o návykovú látku s možnými nežiaducimi účinkami, ktorá však môže mať aj priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Výsledky výskumu naznačujú, že kofeín by mohol mať priaznivý vplyv na kvalitu mužskej erekcie.

Výsledky výskumu naznačujú pozitívny vplyv

Výskum z roku 2015 analyzoval údaje od viac ako 3700 mužov, v ktorých boli hľadané súvislosti medzi erektilnou dysfunkciou a množstvom konzumovaného kofeínu. Bolo zistené, že muži konzumujúci väčšie množstvo kofeínu (170 – 375 mg) mali nižšiu šancu výskytu impotencie.

Kofeín a kvalita erekcie

Kofeín a jeho vplyv na kvalitu erekcie

Výsledky tento vzťah naznačujú, no na jeho potvrdenie je potrebné túto oblasť ešte preskúmať. Vzťah sa zdal byť prítomný aj u mužov s obezitou či vysokým krvným tlakom. Pri diabetikoch však pozitívny vzťah medzi príjmom kofeínu a kvalitou erekcie nebol zistený, respektíve aspoň z výsledkov nevyplýva.

TIP: Na trhu je dostupných mnoho doplnkov stravy na podporu erekcie. Najpredávanejšie sú tabletky Zerex. Najlacnejšie sú tabletky Erexan a v poslednom roku získali u mužov prudký nárast popularity tabletky eJoy.

Aj keď vzťah ešte nie je potvrdený, už existujú teórie, ktoré by ho mohli vysvetliť. Jedným možným vysvetlením je to, že kofeín pomáha uvoľňovať tepny a hladké svaly v penise, vďaka čomu do neho môže bezproblémovo prúdiť krv potrebná na vznik erekcie.

Čo robiť, ak trpíte impotenciou

Možné objavenie tohto vzťahu však nenaznačuje, že zvýšená konzumácia kofeínu vám pomôže v boji proti impotencii. Tá je komplexnou sexuálnou poruchou a môže byť ovplyvňovaná obrovským množstvom faktorov. Ak pociťujete problémy s erekciou, určite by ste sa mali obrátiť na lekára, ktorý vám vo vašej situácii bude vedieť najlepšie pomôcť.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii.