Rakovina prostaty – všetky podstatné informácie

0

Rakovina prostaty, tiež známa aj pod názvami karcinóm prostaty či nádor prostaty, je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich nádorových ochorení vôbec. Podľa údajov Východoslovenského onkologického ústavu (VOÚ) je treťou najčastejšou rakovinou u mužov na Slovensku, po rakovine pľúc a rakovine hrubého čreva.

Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje približne 1200 nových prípadov rakoviny prostaty, zatiaľ čo každoročný počet úmrtí sa pohybuje okolo hodnoty 500. Rakovina prostaty sa vyskytuje prevažne u starších mužov. VOÚ uvádza, že k štyrom z piatich prípadov dochádza u mužov starších ako 65 rokov.

Aj keď sa rakovina prostaty vyskytuje primárne u starších mužov, myslím si, že všetci muži akéhokoľvek veku by mali mať o tomto ochorení dostatočné množstvo informácií. Prečítajte si tento článok a zistite o karcinóme prostaty všetko, čo potrebujete vedieť.

Rakovina prostaty a rizikové faktory

Ako pri väčšine ochorení, aj riziko výskytu rakoviny prostaty stúpa s vekom. Drvivá väčšina prípadov tohto ochorenia postihuje starších mužov, pričom najviac mužov trpiacich rakovinou prostaty je vo veku od 70 do 80 rokov. Je teda jasné, že stúpajúci vek je jedným z najpodstatnejších rizikových faktorov rakoviny prostaty.

Výskyt rakoviny prostaty je ovplyvňovaný aj rasou. Častejšie sa vyskytuje u mužov afroamerického pôvodu, pri ktorých je navyše častejší aj výskyt tohto ochorenia v mladšom veku. Presný dôvod rozdielneho výskytu rakoviny prostaty u mužov iných rás zatiaľ nie je známy.

Ako pri každom podobnom ochorení, výskyt je ovplyvnený aj genetickými a dedičnými faktormi. Preto je dôležitá rodinná história ochorení. Pokiaľ má muž brata s rakovinou prostaty, má až dvojnásobne zvýšenú šancu, že sa toto nádorové ochorenie vyskytne aj uňho. Pri otcovi s rakovinou prostaty nie je % až tak výrazné. Aj napriek genetickým faktorom nastáva väčšina prípadov rakoviny prostaty u mužov bez akejkoľvek rodinnej histórie.

Výskyt rakoviny prostaty môže byť ovplyvnený aj pohlavne prenosnými chorobami a infekciami. Zatiaľ nebol tento vzťah nijako potvrdený, no ani vyvrátený.

LIEKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Prostalex
Proerecta PROSTATE
Erexan PROSTATE
Prostanax

Niektoré štúdie naznačujú vzťah medzi zápalmi prostaty a výskytom rakoviny prostaty. Zápaly sú často odhalené pri odoberaní vzoriek tkaniva s rakovinovými bunkami, no vzťah medzi zápalmi a rakovinou prostaty zatiaľ nie je známy.

Rakovina prostaty
Bledomodrá stuha je medzinárodným symbolom boja proti rakovine prostaty

Strava a životný štýl

Samozrejme, nemožno zabudnúť ani na stravu. Vplyv stravy na výskyt rakoviny prostaty nie je doposiaľ presne známy, no už bol sledovaný viacerými štúdiami. Muži konzumujúci množstvo tmavého mäsa alebo mliečnych produktov s vysokým obsahom tuku majú mierne zvýšenú šancu jej výskytu. Niektoré štúdie taktiež naznačujú určitý vzťah medzi zvýšeným príjmom vápnika a zvýšenou pravdepodobnosťou výskytu rakoviny prostaty.

Pri väčšine ochorení pôsobí obezita negatívne, no pri rakovine prostaty zatiaľ nič nenaznačuje, že by obezita mala zvyšovať pravdepodobnosť jej výskytu. Avšak, výsledky niektorých štúdií naznačujú, že obézni muži majú nižšiu pravdepodobnosť výskytu menej nebezpečných foriem rakoviny prostaty a zvýšenú pravdepodobnosť výskytu agresívnejších prípadov.

Nesmieme zabudnúť ani na fajčenie, ktoré je často spájané s rôznymi typmi rakoviny, aj keď prevažne, logicky, s rakovinou pľúc. Pri rakovine prostaty nebol zatiaľ nájdený vzťah s fajčením, no niektoré štúdie pripisujú fajčeniu mierny nárast úmrtnosti v jej dôsledku. Tento vzťah však ešte musí byť potvrdený ďalším výskumom.

Prevencia pred rakovinou prostaty

Šancu na výskyt rakoviny prostaty je možné aspoň do určitej miery znížiť uplatnením preventívnych metód. Samozrejme, mnohé z vyššie uvedených rizikových faktorov človek nijako neovplyvní (vek, rasa, rodinná história atď.), no minimálne tie súvisiace so stravou a životným štýlom je možné ovplyvniť.

Zdravá strava bohatá na rozličné druhy zeleniny a ovocia, pravidelná fyzická aktivita a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti môžu aspoň do určitej miery pomôcť. Niektoré štúdie taktiež naznačujú, že určité vitamíny a minerály (napr. vitamín E či selén) môžu znižovať pravdepodobnosť výskytu rakoviny prostaty, no iné štúdie tento vzťah nepotvrdili.

Najlepšou preventívnou metódou je dodržiavanie pravidelných lekárskych vyšetrení a kontrola zdravia prostaty. Vďaka častým lekárskym vyšetreniam je možné odhaliť rakovinu prostaty už v skorom štádiu a výrazne tak zvýšiť šancu na jej úplné odstránenie.

Príznaky a priebeh rakoviny prostaty

Rakovina prostaty, ako aj rôzne iné nádorové ochorenia, sú špecifické a nepríjemné v tom, že pri nich často nie sú prítomné žiadne včasné príznaky, ktoré by zjednodušovali diagnózu v počiatočných štádiách ochorenia.

Príznaky sa spravidla objavia až v neskoršej fáze, keď zväčšená prostata tlačí na močovú rúru a ďalšie časti vylučovacej sústavy, čím spôsobuje komplikácie spojené s močením:

  • Časté močenie v noci či cez deň
  • Ťažkosti s oddialením močenia
  • Ťažkosti so začatím močenia
  • Slabý, tenký a prerušovaný prúd moču
  • Predĺžené a náročné močenie
  • Odkvapkávanie moču po skončení močenia
  • Bolesti a pálenie pri močení
  • Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra
Problémy s močením
Pri problémoch s prostatou sa muž môže cítiť ako známa belgická socha – časté močenie je jedným z hlavných príznakov

V pokročilom štádiu rakoviny prostaty sa môžu k týmto typickým príznakom pridať aj závažnejšie náznaky toho, že niečo nie je v poriadku, ako napríklad prítomnosť krvi v moči alebo v semene. K týmto príznakom väčšinou dochádza pri prerastaní rakoviny do tkanív v okolí prostaty.

V prípade metastáz v iných častiach organizmu sa môžu dostaviť aj iné symptómy, ako napríklad bolesti kostí v oblasti krížov a panvy pri výskyte metastáz v kostiach. V niektorých prípadoch môžu byť bolesti kostí prvým príznakom rakoviny prostaty, no táto skutočnosť svedčí o naozaj neskorom odhalení prítomnosti rakoviny v organizme.

Diagnóza a vyšetrenie

Na diagnózu a vyšetrenie pacienta pri podozrení na rakovinu prostaty sa používajú viaceré diagnostické postupy a nástroje. V nasledujúcom zozname nájdete tie najčastejšie:

  • Vyšetrenie cez konečník (per rectum) – Hmatom cez konečník dokáže kvalifikovaný lekár posúdiť tvar a veľkosť prostaty. Pri rakovine prostaty sa objem tejto žľazy spravidla zväčšuje, takže jej zväčšenie môže naznačovať prítomnosť nádorového ochorenia. Avšak, zväčšená prostata môže byť aj príznakom iných ochorení, najčastejšie menej nebezpečnej benígnej prostatickej hyperplázie.
  • Test PSA (antigén špecifický pre prostatu) – Pomocou tzv. PSA testu sa odhaľuje hladina špecifického antigénu v krvi, ktorá býva zvýšená u mužov, ktorí s prostatou nemajú niečo v poriadku. Výhodou PSA testu je jednoduchosť, ako aj schopnosť odhaliť asymptomatické prípady rakoviny prostaty, teda také prípady, ktoré sa zatiaľ nijako neprejavujú. PSA test je však na získanie bližších informácií potrebné skombinovať s inými diagnostickými nástrojmi.
  • Cystoskopia – Pri tomto vyšetrení je pomocou miniatúrnej kamery preskúmané vnútro močovej rúry a močového mechúra. Po znecitlivení je do močovej rúry zavedená tenká trubička so svetlom a kamerou, vďaka ktorej je možné vizuálne posúdiť veľkosť prostaty a poškodenie okolitých tkanív.
  • Biopsia prostaty – Biopsia je najlepším postupom na definitívne potvrdenie alebo vyvrátenie výskytu rakoviny prostaty. Z prostaty je odobratá vzorka tkaniva, ktorá je preskúmaná pod mikroskopom, čím je možné jednoznačne posúdiť prítomnosť rakovinových buniek.
  • Ultrazvuk a ďalšie zobrazovacie metódy – Vyšetrenie ultrazvukom, röntgenom, CT či MRI dá lekárom lepšiu predstavu o tom, čo sa odohráva v ľudskom tele, vďaka čomu je možné lepšie posúdiť aj výskyt rakoviny prostaty, ako aj prípadné metastázy v iných častiach organizmu.

Poznámka: Meranie hodnoty PSA v krvi je možné použiť aj ako účinnú preventívnu metódu. Ide o relatívne nenáročné vyšetrenie, ktoré je možné vykonávať pravidelne a sledovať tak zdravie prostaty. Pri zlých hodnotách muž hneď vie, že s jeho prostatou pravdepodobne niečo nie je v poriadku, vďaka čomu môže konať predtým, ako sa ochorenie rozšíri do nebezpečnejšej podoby.

Na prvotné otestovanie zdravia vašej prostaty môžete použiť aj domáci test na prostatu, vďaka ktorému môžete rýchlo a jednoducho zistiť, či je vaša prostata v poriadku alebo nie. Domáce testy prostaty merajú hodnotu PSA, podobne ako niektoré laboratórne testy, takže vedia celkom spoľahlivo odhaliť komplikácie spojené s prostatou. Domáci test síce nenahradí plnohodnotné vyšetrenie lekárom, no môže byť efektívnym prvým krokom na ceste za zdravou prostatou.

Rakovina prostaty a jej liečba

Existuje viacero spôsobov liečby rakoviny prostaty, pričom ten najlepší z nich sa spravidla určuje podľa rozsahu a akútnosti ochorenia. Nižšie nájdete najčastejšie používané liečebné postupy, spoločne s ich použitím, výhodami a nevýhodami.

Aktívne sledovanie

Aktívne sledovanie sa používa pri prípadoch rakoviny prostaty, ktoré boli odhalené už v skorých štádiách a napredujú iba pomaly. Pri použití tejto metódy je pravidelne sledovaný stav prostaty a vývoj nádorových buniek.

Aktívne sledovanie sa používa pre to, že pri menej nebezpečných prípadoch rakoviny prostaty nie je nutné ihneď siahať po radikálnych metódach liečby. V niektorých prípadoch môže byť liečba rizikovejšia ako ponechanie nádoru bez zákroku, čo robí z aktívneho sledovania najlepšiu možnosť v danej konkrétnej situácii.

Chirurgické odstránenie rakoviny prostaty

V závažnejších prípadoch je možné chirurgicky odstrániť tkanivo s rakovinotvornými bunkami, vďaka čomu sa už nebudú ďalej šíriť do zvyšku prostaty či odlišných častí tela. V závislosti na množstve odstráneného tkaniva a použitých postupoch je možné vyčleniť viacero druhov používaných chirurgických zákrokov:

  • Radikálna prostatektómia – Pri tomto zákroku je chirurgicky odstránená celá prostata, spoločne s inými oblasťami tela, do ktorej sa rakovina rozšírila. Pri rakovine prostaty sa radikálnou prostatektómiou spravidla odstraňuje prostata aj s jej puzdrom.
  • Transuretrálna resekcia prostaty – Nie vždy je potrebné odstrániť úplne celú prostatu. V niektorých prípadoch je dostačujúce zamerať sa na časti prostaty s rakovinovými bunkami a chirurgicky odstrániť iba tie, konkrétne cez močovú rúru. Do zvyšku prostaty sa nezasahuje. Avšak, tento zákrok sa používa iba na odstránenie symptómov, teda časti prostaty, ktorá spôsobuje problémy pri močení či iné komplikácie.
  • Kryochirurgický zákrok – Použitý môže byť aj tzv. kryochirurgický zákrok, pri ktorom sú nádorové bunky pôsobením veľmi nízkych teplôt zmrazené. Tento zákrok je zatiaľ považovaný za experimentálny, je spojený s viacerými vedľajšími účinkami a používa sa väčšinou u mužov, pri ktorých neprichádza do úvahy klasický chirurgický zákrok.

Aj keď existuje viacero typov chirurgických zákrokov, na úplné odstránenie a vyliečenie rakoviny prostaty sa spravidla používa radikálna prostatektómia, teda odstránenie celej prostaty. Pokiaľ budete chcieť rakovinu prostaty liečiť chirurgicky, väčšinou vám bude vykonaný práve tento zákrok.

Liečba žiarením (rádioterapia)

Pri rádioterapii sa používajú zdroje ionizačného žiarenia na ničenie rakovinových buniek. Používa sa často pri pacientoch, ktorí sa chcú vyhnúť chirurgickému zákroku, alebo pri ktorých je chirurgický zákrok príliš nebezpečný či úplne nemožný. Pri klasickej rádioterapii sa zdroj žiarenia nachádza mimo organizmu, takže je nádor ožarovaný z väčšej vzdialenosti.

Brachyterapia

Brachyterapia sa označuje aj pomenovaním vnútorné ožarovanie, ktoré veľmi dobre popisuje jej princíp. Ide o formu rádioterapie, pri ktorej sa zdroj žiarenia umiestňuje do vnútra organizmu v blízkosti nádoru, teda v prípade rakoviny prostaty do blízkosti prostaty.

Do tela je vložená kapsula s rádioaktívnym materiálom, ktorej obal prepúšťa žiarenie na miesto určenia, no zároveň zabraňuje úniku samotného rádioaktívneho materiálu do vnútra organizmu.

LIEKY NA PROSTATU BEZ RECEPTU
Prostalex
Proerecta PROSTATE
Erexan PROSTATE
Prostanax

Výhodou brachyterapie v porovnaní s klasickou rádioterapiou je skutočnosť, že ožarovaná je iba úzko špecifikovaná časť organizmu, vďaka čomu je značne zredukované množstvo ožiareného zdravého tkaniva v okolí samotného nádoru. Taktiež liečba spravidla trvá kratšie a vyžaduje si menej návštev lekára.

Hormonálna liečba

Rast a funkcie buniek v tele každého muža sú ovplyvnené hlavným mužským pohlavným hormónom – testosterónom. Ten sa tvorí primárne v semenníkoch. Cieľom hormonálnej liečby pri rakovine prostaty je znížiť produkciu testosterónu, čo samo o sebe nevylieči rakovinu, ale aspoň spomalí jej rast a rozširovanie do ďalších častí organizmu.

Na zníženie produkcie testosterónu môžu byť použité lieky tlmiace funkciu semenníkov, no v niektorých prípadoch môže byť produkcia testosterónu znížená aj úplným odstránením semenníkov.

Chemoterapia

V pokročilých prípadoch rakoviny prostaty, v ktorých iné možnosti liečby nepomáhajú alebo nie sú možné, sa na liečbu používa chemoterapia. Tá spočíva v podávaní liekov, ktoré priamo zabíjajú nádorové bunky, no môžu mať aj viaceré nežiaduce účinky na organizmus.

Pri chemoterapii sú používané lieky s názvom cytostatiká, ktoré sa môžu podávať vo forme tabliet či infúzií.

Liečba chemoterapiou podávaná vo forme infúzie
Liečba chemoterapiou podávaná vo forme infúzie

Záver

Rakovina prostaty je závažné ochorenie, ale úmrtnosť už nie je tak vysoká a postupom rokov klesá. Dôležité je dbať na prevenciu a v prípade akýchkoľvek ťažkostí sa okamžite obrátiť na lekára. Skorá diagnóza môže pri rakovine prostaty doslova zachraňovať životy, takže ju určite nepodceňte.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.