Ako pomáha nočná erekcia pri diagnostike impotencie?

Nočné erekcie sú normálny biologický úkaz, ktorý počas svojho života zažije takmer každý muž. Ich výskyt je úplne normálny. V prípade, že sa s nimi na vlastnom tele nestretávate, môže to znamenať, že niečo nie je v poriadku.

Čo je to nočná erekcia

Nočná erekcia je presne to, kvôli čomu sa muži často zobúdzajú so známou rannou erekciou. Nie sú však nijako spojené so sexuálnou stimuláciou a nijako so sexuálnou aktivitou nesúvisia.

Nočná erekcia a impotencia

Kedy a prečo nastáva nočná erekcia?

Muž môže počas jednej noci mať 3 až 5 nočných erekcií, pričom každá z nich môže trvať až 30 minút. Ak sa počas tohto času zobudíte, stretnete sa práve s tým, čo nazývame ranná erekcia.

Prečo však erekcie počas spánku vznikajú a zanikajú? Súvisí to s fázami, ktoré sa počas spánku prirodzene striedajú. Ide o 2 hlavné fázy spánku:

  • REM spánok – Skratka REM pochádza z anglického rapid eye movement. Ide teda o spánok, počas ktorého sa človeku rapídne hýbu oči. Tento spánok je okrem toho charakteristický aj tým, že počas neho mávame sny.
  • NREM spánok – Ide o non rapid eye movement fázu spánku, počas ktorej sú oči v pokoji.

Spánok začína NREM spánkom a po ňom nasleduje REM spánok. Tieto dve fázy sa aj ďalej striedajú, až kým sa nezobudíte.

Kedy nastáva nočná erekcia

Nočná erekcia nastáva počas REM spánku. Počas tejto fázy spánku sú svaly najviac uvoľnené, no zároveň sa uvoľňujú menšie množstvá niektorých neurotransmiterov, medzi ktoré patrí napríklad noradrenalín.

Ten je, okrem iného, zodpovedný za zabraňovanie toho, aby erekcie nastávali v nesprávnu dobu. Noradrenalín zastavuje tok krvi do penisu a tým zabezpečuje, aby erekcia nenastala, keď nemá.

Keď sa počas REM fázy spánku jeho produkcia zníži, tak do penisu môže prúdiť viac krvi. Kvôli tomu je umožnená tvorba nočných erekcií.

TOP produkt nášho hodnotenia

Ako to súvisí s impotenciou?

Nočné erekcie môžu pomôcť pri diagnóze impotencie, respektíve jej typu. Ak pociťuje muž problémy s erekciou počas sexuálneho styku, no zároveň počas spánku zažíva nočné erekcie, je vysoko pravdepodobné, že jeho problémy s erekciou sú psychického pôvodu.

Nočné erekcie totiž dokazujú to, že prúdenie krvi do penisu nie je nijako obmedzené a je teda možné predpokladať, že na vine bude nejaký iný faktor.

Viac o tejto problematike zistíte v článku Test nočnej erekcie, v ktorom sa dozviete aj to, ako si môžete nočné erekcie svojpomocne „otestovať“. Výsledky testu sú však iba orientačné. Ak pociťujete akékoľvek problémy s kvalitou erekcie, obráťte sa na vášho lekára.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist