Všetko dôležité o mužských kondómoch

0

Kondómy sa sa často označujú aj ako prezervatívy a používajú sa ako nehormonálna metóda antikoncepcie, ale aj na ochranu pred prenosom pohlavných chorôb. Sú to doslovne veľmi tenké vrecúška z flexibilného materiálu, ktoré sa pred sexom navliekajú na stoporený penis. Tento tenký materiál je dostatočne odolný na to, aby zabránil priamemu kontaktu medzi penisom a pokožkou, vagínou či inou časťou tela druhej osoby. Kondóm zároveň bráni nechcenému tehotenstvu tým, že zabraňuje prieniku spermií do vagíny [1].

Materiály používané pri výrobe kondómov sú rôzne. Zvyčajne sa jedná o latex, no môžete sa stretnúť aj s kondómami zo zvieracej kože alebo plastu. Ich použitie je vždy len jednorázové. Pri každom jednotlivom sexe musí byť použitý nový kondóm. Zabránite tak jeho pretrhnutiu a následnému úniku tekutín. Pri dlhom sexe by sa kondóm mal vymieňať po každých tridsiatich minútach, kedy môže dôjsť k jeho významnému opotrebeniu. Pri každom prechode na iný typ sexu (akým môže byť orálny, vaginálny a análny sex) by sa mal použiť nový kondóm. V prípade skupinového sexu je potrebné použiť nový kondóm pri každej výmene partnera. Pre maximálnu účinnosť kondómu je dôležité, aby sa používal dôsledne a správne [3].

Existuje viacero typov kondómov, akými sú napríklad aj ženské kondómy. V tomto článku sa budeme venovať tým mužským.

Účinnosť kondómov

Kondómy sú veľmi účinné. Pri užívateľoch, ktorí ich používajú správne a pri každom sexe je účinnosť až 98 %. Pri priemerných užívateľoch, ktorí kondómy nepoužívajú až tak dôkladne alebo ich nesprávne nasadzujú, sa účinnosť pohybuje okolo 82 % [3]. Odporúčame používať kondóm pri každom sexe. Vždy sa pri tom riaďte inštrukciami z obalu a skontrolujte či kondóm nie je poškodený.

Ako používať kondómy?

Pre správne nasadenie kondómu a maximálnu ochranu sú potrebné určité znalosti a skúsenosti. Kondóm sa nasadzuje na stoporený penis po celej dĺžke, aby nedošlo k žiadnemu priamemu kontaktu s vagínou, análnym otvorom či ústami. Najvyššiu ochranu pred neželaným otehotnením a prenosom pohlavných chorôb získate práve dôkladným nasadením kondómu a výmenou za nový pri každom sexe. Zároveň však nikdy nepoužívajte dva kondómy súčasne. Nie sú na to určené a pri zvýšenom trení môže dôjsť k ich pretrhnutiu [2].

nasadenie kondómu
Kondóm sa nasadzuje na stoporený penis po celej jeho dĺžke

Ako si overiť či kondóm nie je poškodený?

Zabalený kondóm môže byť z rôznych príčin poškodený. Je dôležité si to zakaždým skontrolovať. Držte sa pri tom nasledujúcimi tromi krokmi.

Kontrola obalu

V prvom rade si dôkladne prezrite obal kondómu. Ak je značne opotrebený, natrhnutý, deravý alebo jednoducho vyzerá už na pohľad staro, tak kondóm radšej vyhoďte. Vždy sa ubezpečte, že je obal riadne uzatvorený. Zistíte to tak, že prstami jemne stlačíte balenie. Ak nikde neuniká vzduch, tak je to v poriadku. Ak vzduch uniká a balenie vám medzi prstami spľasne, tak kondóm môže byť poškodený a radšej ho vyhoďte [2]. 

Kontrola dátumu spotreby

Vždy si overte, či kondóm už nie je po dátume spotreby. Tento údaj by mal byť uvedený na každom obale v zadnej časti alebo niekde na okraji [2]. Ak tam dátum spotreby nie je alebo sa nedá prečítať, odporúčame kondóm vyhodiť a použiť iný.

PREDAJ KONDÓMOV
RužovýSlon

Kontrola samotného kondómu

Po kontrole obalu a dátumu spotreby môžete kondóm rozbaliť a vytiahnuť von. Spravte to opatrne, aby ste ho pri tom nepoškodili. Pri rozbaľovaní nepoužívajte nožnice alebo iné ostré predmety. Pre otvorenie obalu roztrhnite predpripravené výčnelky na okraji balenia, ktoré idú poľahky od seba. Kondóm jemne odrolujte, ale len trochu, a všímajte si nasledujúce znaky:

  1. Sfarbenie (tmavé žlté sfarbenie alebo nepriehľadná farba sú nežiaduce)
  2. Poškodenie (všímajte si či na povrchu nie sú dierky alebo trhlinky)
  3. Suchý povrch (kondóm by na dotyk nemal byť tvrdý či krehký a ani lepkavý a suchý)

Ak spozorujete niektorý z týchto nežiaducich znakov, kondóm by ste mali vyhodiť. Môžu totiž mať zásadný vplyv na funkčnosť.

kontrola kondómu
Pred použitím kondóm dôkladne skontrolujte

Dodatočné opatrenia

  • Vlhkosť, vysoká teplota, tlak a svetlo môžu spôsobovať vyššiu náchylnosť kondómu k poškodeniu.
  • Kondómy skladujte na chladnom a suchom mieste.
  • Kondómy nenoste vo vrecku, v peňaženke a podobne, kde na nich môže byť vyvíjaný vyšší tlak.

Aplikácia kondómu

Účinnosť kondómu do veľkej miery závisí na jeho správnom nasadení. Nezabúdajte preto na žiadny z nasledujúcich krokov.

  1. Skontrolujte kondóm (ako je uvedené v predchádzajúcej časti).
  2. Uistite sa, že kondóm nasadzujete správnym smerom, aby sa mohol zrolovať po penise.
  3. Špičku kondómu umiestnite na vrch žaluďa približne v jeho strede. U mužov bez obriezky je potrebné najprv stiahnuť predkožku.
  4. Potom prstami stlačte trčiacu špičku kondómu tak, aby trčalo aspoň 2,5 cm a nebol v nej vzduch. Tento priestor slúži na zachytenie mužského ejakulátu. Potom kondóm zrolujte po celej dĺžke penisu, až k jeho koreňu. Uistite sa, aby pri rolovaní pod kondómom neostávali žiadne vzduchové bublinky.
  5. Pri nasadzovaní kondómu sa snažte vyhnúť tomu, aby sa pod neho dostalo ochlpenie. Pri sexe to inak môže byť nepríjemné a bolestivé.
  6. Po nasadení aplikujte na vonkajšiu časť kondómu lubrikačný gél na báze vody alebo silikónu. Sex bude omnoho príjemnejší. Obzvlášť pri kondómoch, ktoré nie sú lubrikované z výroby.
  7. Kondóm pri zvliekaní držte na jeho konci tak, aby ste zabránili vytečeniu spermií. Mali by ste ho zvliekať ihneď po ejakulácii, keď je penis ešte stoporený.
  8. Na konci kondómu spravte uzlík a vyhoďte ho do smetia. Kondóm nikdy nesplachujte v toalete. Mohlo by to spôsobiť upchatie kanalizácie a navyše nie je schopný rozkladu.

Dodržanie všetkých týchto tipov vedie k vyššej účinnosti kondómu. Jeho integrita zostane neporušená a nedôjde k úniku ejakulátu.

nový kondóm
S kondómom manipulujte opatrne, aby nedošlo k jeho poškodeniu

Typy mužských kondómov

Latexové kondómy

Latexové kondómy sú najspoľahlivejším a aj najdostupnejším typom kondómov [2]. Ponúkajú lepšiu ochranu v porovnaní s kondómami zo zvieracej kože. Tie môžu obsahovať póry, ktoré sú dostatočne veľké pre preniknutie vírusu HIV a iných pohlavných chorôb. Latexové kondómy poskytujú najlepšiu ochranu pred nechceným tehotenstvom a prenosom pohlavných chorôb [2]. Súčasné technológie umožňujú výrobu skutočne tenkých latexových kondómov.

Pri latexových kondómoch je potrebné používať len lubrikačné gély na báze vody. Olejové lubrikanty môžu poškodiť latexový materiál. Latex sa môže poškodiť aj pri kontakte s detským olejom, vazelínou a dokonca aj so šľahačkou, a preto sa vyhnite ich vzájomnému kontaktu [1]. Niektorí ľudia sú na latex alergickí. Na trhu sú však našťastie aj jeho alternatívy.

Bezlatexové kondómy

Kondómy sa vyrábajú aj z mnohých iných materiálov. Najbežnejšími sú najmä polyuretán, polyizoprén, nitril alebo jahňacia koža [4, 6]. Odporúčame ich ale používať len v prípade, ak má aspoň jeden z partnerov alergiu na latex. Bezlatexové kondómy sú totiž náchylnejšie k pretrhnutiu, čím sa znižuje ich účinnosť [6]. Ako sme spomínali, kondómy z jahňacej kože navyše obsahujú póry, ktoré neposkytujú ochranu pred prenosom vírusu HIV a ďalších pohlavných chorôb. Niektorí ľudia uprednostňujú kondómy zo zvieracej kože, pretože sú neskutočne tenké a neovplyvňujú až tak citlivosť pri sexe. Sú však významne menej spoľahlivé a súčasné latexové kondómy sú tiež veľmi jemné.

PREDAJ KONDÓMOV
RužovýSlon

Kondómy s príchuťou

Ochutené kondómy dokážu spríjemniť intímne chvíle a priniesť znovu niečo nové do sexuálneho života partnerov. Sú to zvyčajne latexové kondómy s ochuteným povrchom, ktorý dokáže prekryť chuť latexu. Ich využitie je najvhodnejšie predovšetkým pri orálnom sexe. Môže sa stať, že u niekoho spôsobia ochutené kondómy podráždenie vagíny. V takom prípade sa im radšej vyhýbajte.

Svietiace kondómy

V obchodoch nájdete aj kondómy, ktoré v noci dokážu žiariť. Je to skvelý spôsob ako okoreniť váš sex a je to aj skvelý tip na darček, keďže nie sú až také bežné. Páni sa vďaka nim môžu v posteli cítiť ako rytieri z Hviezdnych vojen. Často sa označujú pojmami „light“ alebo „glow“. Zvyčajne sú vyrobené z latexu, takže poskytujú dostatočnú ochranu a ich používanie je bezpečné [6]. 

Kondómy s textúrovaným povrchom

Kondómy s vrúbkami slúžia spravidla na zvýšenie pôžitku partneriek, no v závislosti na type stimulujú aj mužov. Existujú rôzne druhy textúrovaných kondómov s rozličnými typmi stimulácie. Vrúbkovaný povrch však nemusí vyhovovať každému.

Spermicídne kondómy

Niektoré kondómy obsahujú spermicídy, čo je chemická látka, ktorá ničí spermie. Len táto samotná látka má 70 až 80% účinnosť pri zabránení tehotenstva. V kombinácii s kondómom je účinnosť na úrovni 97 %. Je to menej v porovnaní s kondómami bez spermicídov, pretože tie zároveň môžu poškodzovať latex. Chemikália môže navyše spôsobovať podráždenie pokožky a alergickú reakciu, a preto odporúčame používať kondómy bez spermicídov.

množstvo kondómov
Vyhnite sa kondómom so spermicídmi, ktoré predstavujú zo zdravotného hľadiska riziko

Ultratenké kondómy

Latexové kondómy sa dnes vyrábajú aj v ultratenkom prevedení. Pocitovo sú omnoho jemnejšie, pričom si zachovávajú svoju odolnosť. To, že sú tenšie ešte neznamená, že sa pretrhnú. Väčšina pretrhnutí kondómov vychádza z nesprávneho používania a nie z typu kondómu [6].

Lubrikované kondómy

Väčšina kondómov má na sebe lubrikant už od výroby. Pokojne však môžete použiť aj vlastný lubrikant. S dostatočným množstvom lubrikácie bude sex príjemnejší a zároveň sa tým zníži riziko pretrhnutia kondómu.

Za zmienku stoja aj hrejivé a chladivé kondómy, ktoré dokážu vzbudzovať nepoznané pocity pri milovaní.

Pri výbere kondómov je dôležité zvážiť ich tvar, šírku a dĺžku. Materiál je pružný a dokáže sa prispôsobiť, no výber správnej veľkosti dokáže znížiť riziko pretrhnutia alebo zošmyknutia kondómu.

široký kondóm
Pri výbere kondómu myslite nielen na materiál, ale i veľkosť

Výhody kondómov

Klasické kondómy majú niekoľko výhod oproti iným typom antikoncepcie. Zhrnuli sme ich do nasledujúcich bodov:

  1. Kondómy sú pri správnom používaní nesmierne účinné, s účinnosťou ochrany pred nechceným tehotenstvom na úrovni 98 %. Navyše poskytujú veľmi účinnú ochranu pred prenosom pohlavných chorôb, akými sú HIV alebo HPV [3].
  2. Kondómy sú relatívne lacné.
  3. Kondómy sú veľmi jednoducho dostupné. Predávajú sa v drogériách, lekárňach, supermarketoch, večierkach, automatoch a mnohých ďalších zariadeniach.
  4. Sú dostupné v rôznych tvaroch, farbách, príchutiach, takže si každý príde na svoje.
  5. Pre ich zakúpenie nie je potrebný lekársky predpis.
  6. Nasadzovanie kondómu môže byť súčasťou predohry.
  7. Tento typ ochrany je možné kedykoľvek odstrániť behom momentu, keď sa pre to partneri rozhodnú.

Cena kondómov sa pohybuje približne v rozmedzí 40 centov až 1 euro za kus v závislosti na type. Oplatí sa ich nakupovať vo väčších balíkoch. Kondómy sa niekedy rozdávajú aj zadarmo na rôznych akciách.

kondóm znižuje riziko prenosu pohlavných chorôb
Kondómy sú skvelým spôsobom ochrany pred HIV

Nevýhody kondómov

  1. Nasadzovanie kondómu môže narušiť čaro spontánneho sexu.
  2. Pri niektorých kondómoch je citlivosť menšia a pôžitok zo sexu je menej intenzívny.
  3. Kondómy nie sú účinné na 100 % (ich spoľahlivosť je ale aj tak veľmi vysoká).
  4. Niektorí muži môžu pri nasadzovaní kondómu pociťovať nervozitu a úzkosť. Môže to viesť k strate vzrušenia a erekcie. Účinný spôsob ako uvoľniť napätie je prenechať nasadenie kondómu partnerke.
  5. Kondóm môže nepríjemne zvierať penis.
  6. Kondómy sa časom môžu znehodnotiť, obzvlášť, keď sú ponechané na teplom a slnečnom mieste.

Každá metóda antikoncepcie má svoje špecifické výhody a nevýhody. Preto vám odporúčame ich všetky zvážiť a vybrať si to, čo najviac vyhovuje vašim potrebám.

použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 %

Záver

Kondómy sú skvelým druhom nehormonálnej antikoncepcie, ktorý účinne predchádza neželanému tehotenstvu a zabraňuje prenosu pohlavných chorôb. Dajú sa kúpiť na mnohých miestach a sú cenovo dostupné. Pri používaní stačí dodržať základné kroky a pravidlá, no chce to aj trochu skúseností. V obchodoch dnes nájdete celú radu rôznych prevedení. Vďaka tomu všetkému sú kondómy dodnes najpoužívanejším a najobľúbenejším druhom antikoncepcie na svete.

Zdroje:

  1. „Condoms.” AVERTing HIV and AIDS. AVERT, 01 May 2015.
  2. „Male Condom.” Center for Disease Control and Prevention. U.S. Department of Health and Human Services, 17 Aug. 2016.
  3. „How Effective are Condoms?” Planned Parenthood. Planned Parenthood, 14 Jan. 2016.
  4. „Male Condoms and STDs.” U S Food and Drug Administration Home Page. Office of the Commissioner, 24 Oct. 2016.
  5. „How to Put on a Condom – Planned Parenthood” YouTube.
  6. „11 Types of Condoms, Plus the Pros and Cons of Each.“ Health: Kristine Thomason [online]. 10 Dec. 2021. Dostupné z: https://www.health.com/condition/sexual-health/types-of-condoms
5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.