Ako ovplyvňuje rakovina sexuálne zdravie pacientov?

Rakovina patrí medzi najzávažnejšie zdravotné ťažkosti. Každoročne má na svedomí milióny životov po celom svete. Okrem samotných úmrtí taktiež veľmi rozsiahlym spôsobom ovplyvňuje kvalitu života pacientov, ktorí ňou boli diagnostikovaní.

Spôsobuje problémy s rôznymi časťami ľudského tela, ako aj veľmi nepríjemné psychické ťažkosti. Zároveň však môže spôsobovať aj problémy so sexualitou pacientov, ktoré vo veľkej miere závisia na pohlaví pacienta a type rakoviny, ktorou trpí.

Psychické problémy spôsobené rakovinou

Sexualita mužov aj žien veľmi úzko súvisí s psychikou. Samotná rakovina, ako aj viaceré spôsoby jej liečby, dokáže značne narušiť psychické zdravie a znižovať libido. Tento efekt môže nastať hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Fyzická únava. Rôzne spôsoby liečby spôsobujú obrovskú zaťaž na organizmus. Únava a vyčerpanie môžu spôsobiť, že pacient jednoducho nebude mať chuť na sex a uprednostní odpočinok.
  • Úzkosť. Počas liečby rakoviny môže už len pomyslenie na pohlavný styk vyvolávať pocity úzkosti. Pacienti môžu mať strach z bolesti, bezpečnosti, avšak aj toho, ako vyzerajú. Liečebné procedúry totiž často narúšajú vzhľad tela, spôsobujú vypadávanie vlasov alebo napríklad vytvárajú jazvy. Všetky tieto veci môžu znižovať sebadôveru pacienta a negatívne tak ovplyvňovať aj jeho sexuálne zdravie.
  • Depresia. Keď je človeku diagnostikovaná rakovina, môže to spôsobiť obrovské psychické problémy. Ide totiž o veľmi „ťažkú“ diagnózu. Niektorí pacienti môžu upadnúť do hlbokej depresie, kvôli ktorej jednoducho nemajú chuť na pohlavný styk, prípadne ani na akúkoľvek komunikáciu s partnerom a ľuďmi okolo nich.

V prípade takýchto problémov je jednoznačne najlepším riešením návšteva psychoterapeuta, ideálne takého, ktorý sa špecializuje na ľudí trpiacich rakovinou. Pravidelná terapia môže pomôcť v boji proti úzkosti a depresii a tým zlepšiť aj libido a sexuálny život pacienta.

Vplyv fajčenia na vznik rakoviny a impotencie

Fajčenie je jednou z najčastejších príčin rakoviny

Erektilná dysfunkcia a problémy s ejakuláciou

Niektoré typy rakoviny, ako napríklad rakovina prostaty, môžu u mužov spôsobovať aj fyziologické problémy s dosiahnutím a udržaním erekcie. Tieto problémy sú typické hlavne pre nádory v intímnych oblastiach, ako spomínaná rakovina prostaty, ale aj rakovina penisu, rakovina semenníkov, rakovina hrubého čreva či rakovina konečníka.

Niektorým mužom, ktorí pociťujú takéto problémy môžu pomôcť viaceré z bežne dostupných spôsobov liečby erektilnej dysfunkcie, vrátane perorálnych liekov. V prípade týchto liekov by si však muži mali dávať pozor, aby nejakým spôsobom neovplyvňovali liečbu rakoviny alebo si nespôsobili iné závažné problémy. Vždy sa najprv poraďte s lekárom.

Okrem problémov s erekciou môžu niektorí muži s rakovinou pociťovať aj problémy s ejakuláciou a dosahovaním orgazmu.

Bolesť

Liečba rakoviny alebo chirurgické zákroky vykonané na jej odstránenie spôsobujú v organizme rôzne zmeny, ktoré môžu spôsobovať bolesti počas pohlavného styku. Pacientom je odporúčané experimentovanie a hľadanie polôh alebo praktík, ktoré túto bolesť minimalizujú. Vždy je však potrebné myslieť na bezpečnosť a prípadne sa poradiť s lekárom.

Taktiež je niekedy dobré počkať, pretože bolesti sa časom značne zmierňujú alebo úplne miznú, pretože tkanivá poškodené liečbou alebo zákrokmi sa hoja. Samozrejme, postupný vývoj závisí na konkrétnom prípade a je značne individuálny.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist