Môže mať nedostatok vitamínu D vplyv na erektilnú dysfunkciu?

Vo všeobecnosti vitamín D nie je často spájaný s kvalitou erekcie či sexuálnym životom. Podľa výsledkov jedného výskumu je však možné, že existuje spojenie medzi týmto vitamínom a poruchami erekcie.

Vitamín D úzko súvisí so slnečným žiarením. Pri dopadaní slnečných lúčov na pokožku ľudského tela sa totiž zvyšuje jeho hladina. Preto je jeho nedostatok pociťovaný najčastejšie počas zimných mesiacov, kedy sú dni kratšie ako noci. Tento vitamín je taktiež možné získavať z viacerých druhov potravín, alebo prostredníctvom potravinových doplnkov.

Vplyv vitamínu D na kvalitu erekcie
Vplyv vitamínu D na kvalitu erekcie

Význam vitamínu D pre organizmus

Vitamín D rozhodne patrí medzi menej známe vitamíny, no to ešte neznamená, že nie je pre ľudské telo dôležitý. Napomáha telu spracovávať vápnik, čo je veľmi dôležité pre zdravie kostí a zubov. Zároveň prispieva k dobrému stavu nervov, svalov a imunitného systému organizmu.

Možné spojenie vitamínu D s impotenciou

Americkí vedci iba nedávno (v roku 2016) skúmali vzťah medzi vitamínom D a kvalitou mužskej erekcie. Aj keď je tento vzťah na prvý pohľad nepravdepodobný, výsledky výskumu vykonaného na 3390 mužoch naznačujú, že by skutočne mohol existovať.

Podľa výsledkov výskumu trpelo 36 % mužov s erektilnou dysfunkciou nedostatkom vitamínu D, zatiaľ čo pri mužoch s bezproblémovou erekciou bolo toto číslo iba na úrovni 29 %. Je však dôležité podotknúť, že muži s impotenciou boli vo všeobecnosti starší, menej aktívni a ich zdravie bolo celkovo v horšom stave.

TOP produkt nášho hodnoteniaTo, či spojenie medzi nedostatkom vitamínu D a erektilnou dysfunkciou skutočne existuje, ešte nie je úplne známe. Taktiež ešte nie je jasné, čo by ho vlastne mohlo spôsobovať. Jedna z teórií tvrdí, že nedostatok vitamínu D by mohol spôsobovať poškodenie ciev, kvôli ktorému sa do penisu nedostáva dostatok krvi. Taktiež je možné, že toto spojenie existuje kvôli oxidu dusnatému, ktorý zohráva pri erekciách dôležitú úlohu. Vitamín D totiž napomáha telu túto látku vytvárať.

Návštevou lekára nič nestratíte

Ak pociťujete problémy s erekciou, alebo akékoľvek iné zdravotné problémy, rozhodne by ste sa mali obrátiť na lekára a nechať si poradiť od odborníka v danej oblasti. K erektilnej dysfunkcii môže prispievať množstvo faktorov, ktoré často odhalí až dôkladná zdravotná prehliadka.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii