Všetko, čo potrebujete vedieť o vibrátoroch

0

Súčasné vibrátory a ich vznik bol do značnej miery ovplyvnený liečebnými praktikami spred mnohých rokov. Ženy zo strednej až vyššej vrstvy boli v minulosti často diagnostikované hystériou. Pojem hystéria pochádza z gréckeho slova „uterus“, čo je maternica. S touto diagnózou sú spájané mnohé symptómy, medzi ktoré patria aj:

 • Mdloba
 • Nespavosť
 • Lapanie po dychu
 • Pocit ťažkosti v bruchu
 • Vaginálna vlhkosť
 • Primalá alebo priveľká chuť na sex
 • Nechuť do jedla a ďalšie

V tej dobe bola hystéria liečená veľmi špecificky. Liečba prebiehala formou masáže vagíny, ktorú vykonávali samotní lekári. Cieľom masáže bolo dosiahnuť „hysterickú paroxyzmu“, čo dnes nazývame jednoducho orgazmom. Pri masáži nedochádzalo k žiadnemu prieniku do vagíny. Bola to výhradne vonkajšia stimulácia, takže sa to nepovažovalo za sexuálny akt. Vtedy bol za sexuálny akt považovaný len fyzický prienik do vagíny.

Tieto liečebné praktiky sa vykonávali už pred tisíckami rokov a postupne sa pri nich používali aj rôzne pomôcky a liečebné zariadenia. Nebolo to tak dávno, keď vznikli prvé elektronické prístroje, ktoré lekári používali pri masáži ženskej vagíny. Neskôr sa tieto zariadenia začali objavovať aj v pornografii, čo viedlo k zastaveniu ich využívania na liečebné účely. Prvé vibrátory boli teda určené pre medicínske zámery, no rýchlo si našli úplne iné uplatnenie, ktoré poznáme dodnes. 

vibrátor v ruke ženy
Vibrátory sa najskôr používali na liečebné účely

Čo je to vibrátor?

Vibrátor je elektronická erotická hračka, ktorá používa vibrácie pre sexuálnu stimuláciu žien a mužov. V súčasnosti má väčšina vibrátorov rôzne funkcie a možnosti stimulácie erotogénnych zón, akými sú vagína, klitoris, análny otvor, penis a semenníky. Niektoré vibrátory sú určené pre páry. Dokážu stimulovať genitálie ženy aj muža súčasne.

Vibrátory sa používali už okolo roku 1900. Bežne sa vtedy objavovali v reklamách pri elektrických spotrebičoch a iných obyčajných predmetoch do domácnosti. Vibrátory boli totiž považované za masážne zariadenia s priaznivými účinkami pre zdravie a krásu.

PREDAJ VIBRÁTOROV
RužovýSlon

Výhody vibrátorov

Včasné odhalenie vaginálnych problémov

Ženy poznajú svoje intímne partie omnoho lepšie vďaka pravidelnej masturbácii. To znamená, že dokážu rozoznať rôzne problémy a ochorenia omnoho skôr. Skúmanie a poznávanie vlastného tela je najlepšia forma preventívneho odhaľovania pohlavných chorôb.

Menej stresu a úzkosti

Je známe, že sa v tele pri orgazme vypúšťajú endorfíny a ďalšie hormóny šťastia (oxytocín). Nimi spôsobené príjemné pocity môžu trvať aj niekoľko hodín po orgazme. Pravidelná masturbácia vibrátorom teda môže znižovať pocity úzkosti a stresu.

benefity vibrátorov
Jedným z benefitov vibrátorov je zníženie pocitu úzkosti a stresu

Lepší krvný tlak a tepová frekvencia

Pri pravidelnom používaní vibrátora môže ľudské telo túžiť po sexe častejšie. Zvýšená chuť na sex má niekoľko výhod pre zdravie. Je prospešná pre aktivitu srdca, čo zlepšuje celkové zdravie. Zároveň vedie k nižšej tepovej frekvencii v pokoji, zdravším pľúcam a nižšiemu krvnému tlaku.

Pružnejšia vagína

Ženy počas menopauzy môžu čeliť rôznym problémom, vrátane poklesu hladiny estrogénu. Vagína sa v tomto období zvykne stiahnuť a menej lubrikovať. Dôsledkom sú bolesti pri sexe a celkový pokles chuti na sex. Pravidelné používanie vibrátora dokáže zlepšiť elasticitu vagíny a podporiť jej prirodzenú lubrikáciu, vďaka čomu bude sex príjemnejší aj počas menopauzy.

Častejší orgazmus pri sexe

Mnoho žien nedokáže pri klasickom sexe dosiahnuť orgazmus. Vibrátor im môže pomôcť, keď ho budú používať aj počas sexu pre stimuláciu klitorisu. 

orgazmus pri sexe
Vibrátor pomáha mnohým ženám dosiahnuť orgazmus

Typy vibrátorov

V súčasnosti existuje skutočne ohromné množstvo typov vibrátorov. Vo všeobecnosti sa delia do dvoch hlavných skupín. Sú to vibrátory buď s vonkajšou alebo vnútornou stimuláciou. Existujú aj modely, ktoré súčasne zvládnu oba druhy stimulácie. Pri výbere je dôležité zvážiť aj veľkosť, tvar a režimy vibrovania.

Existujú vibrátory určené pre individuálnu masturbáciu žien či mužov, pre spestrenie predohry. Ale aj vibrátory pre páry, s ktorými si partneri užijú vzájomnú stimuláciu. V tejto časti uvádzame prehľad základných typov vibrátorov.

PREDAJ VIBRÁTOROV
RužovýSlon

Análne vibrátory

Análne vibrátory sú určené na stimuláciu vnútornej, ale aj okolitej, vonkajšej časti análneho otvoru. V oboch oblastiach sa nachádzajú tisíce nervových zakončení. Na trhu je mnoho modelov análnych vibrátorov. Majú rôzne veľkosti a tvary. Niektoré sú určené na stimuláciu prostaty.

Vibrátory na klitoris

Vibrátory na klitoris sú veľmi žiadané, a preto existuje mnoho ich modelov. Sú označované aj ako masážne. Niektoré je možné nosiť pod oblečením. Môžu sa používať pri individuálnej masturbácii, sú ale skvelé aj pri predohre pred sexom.

vibrátor a spodné prádlo
Vibrátor na stimulovanie klitorisu

Duálne vibrátory

Duálne vibrátory stimulujú klitoris a súčasne vnikajú aj do vagíny. V obchodoch ich zvyknú predajcovia označovať aj pojmom „rabbit“, pretože výbežky na klitoris zvyknú byť dva a pripomínajú králičie uši (nie je to tak u všetkých modelov). Všetky tieto typy vibrátorov majú dve hlavné časti. Výbežok slúži na stimuláciu klitorisu a hlavná časť na stimuláciu vnútorných stien vagíny. Ich vzhľad, dizajn a spôsoby vibrovania sa však u rôznych výrobcov môžu odlišovať.

Mini vibrátory

Sú to malé a diskrétne vibrátory, často označované pojmom „bullet“, keďže svojim vzhľadom pripomínajú náboj. Väčšinou sú aj veľmi univerzálne. Môžu sa používať na vonkajšiu aj vnútornú stimuláciu. Sú vhodné pre ženy, ale aj pre mužov.

vibrátor podobný náboju
Mini vibrátory sú malé, diskrétne a podobajú sa náboju

Vibračné motýliky

Vibračné motýliky sú určené na nosenie aj počas bežného dňa pod oblečením. Spravidla ich je možné ovládať na diaľku buď bezdrôtovo alebo cez ovládanie na kábli. Vďaka svojmu dizajnu držia na svojom mieste a niekedy sú pripevnené na nohavičkách pre jednoduchšiu manipuláciu. 

Tiché vibrátory

Pri vibrátoroch je diskrétnosť veľmi dôležitá. Tú je možné dosiahnuť nielen malými rozmermi, ale aj extra tichým chodom vibrátora. Tieto vibrátory však dokážu stimulovať erotogénne zóny rovnako účinne, ako ich hlučnejšie verzie. Tichý chod je dosiahnutý najmä špeciálnymi motorčekmi a materiálmi. 

Simulátory orálneho sexu

Vibrátory v tvare jazyka nepripomínajú jazyk len vzhľadovo. Orálny sex sa snažia aj dôverne  napodobniť. Majú funkciu lízanie jazykom, ktorý sa nikdy neunaví. Stimulácia je zameraná predovšetkým na klitoris.

Prstové vibrátory

Sú veľmi diskrétne vďaka malým rozmerom, no aj napriek tomu poskytujú úžasnú stimuláciu pri masturbácii. Ich použitie je veľmi jednoduché. Stačí ich nasadiť na prst a môžete ich použiť na stimuláciu klitorisu a iných erotogénnych oblastí.

prstový vibrátor
Vibrátor na prst pomôže pri masturbácii

Vibrátory na bod G

Tieto vibrátory sú narozdiel od ostatných viac zakrivené, aby dosiahli na bod G. Sú zároveň kratšie, pretože bod G sa nachádza len pár centimetrov vo vnútri vagíny.

Nabíjacie vibrátory

V obchodoch stále narazíte na vibrátory, ktoré je pri používaní potrebné zapájať do elektrickej siete. V súčasnosti si však môžete vybrať z mnohých modelov s batériami. Má to svoje výhody aj nevýhody. Modely s batériou sú drahšie a môžu rýchlo stratiť výkon a vybiť sa. Modernejšie technológie však umožňujú dlhšiu výdrž batérií a rýchlejšie nabíjanie. Narozdiel od modelov bez batérie, nabíjateľné vibrátory nepoužívajte, keď sú zapojené v elektrickej zásuvke.

Materiály

Pri výrobe vibrátorov sa používajú mnohé materiály. Pripravili sme súhrn tých najbežnejších.

Silikónové vibrátory

Silikón je hypoalergénny. Je teda bezpečný pre ľudské telo a vhodný takmer pre každého. Okrem toho je veľmi odolný. Niektoré vibrátory sú vyrobené zo 100% silikónu (lekársky silikón), čo sa odporúča. Silikón môže byť pevný alebo ohybný a výhodou je, že tlmí zvuky pri vibrovaní.

silikónový vibrátor
Silikónové vibrátory sú najuniverzálnejšie, vhodné pre každého

TPE/TPR vibrátory

Termoplastický elastormér (TPE) a termoplastická guma (TPR) sú taktiež hypoalergénne materiály. Ich hlavnou výhodou je, že sú na dotyk mäkké, a to aj bez obsahu ftalátov. Sú teda netoxické a veľmi odolné. Nevýhodou týchto materiálov je, že majú pórovitý povrch, kvôli čomu sa náročnejšie čistia sa sterilizujú. Označujú sa aj pojmom „cyber skin“, pretože poskytujú veľmi realistický pocit pripomínajúci skutočnú pokožku.

Gumené vibrátory

Guma je najlacnejší materiál, ktorý sa používa pri výrobe vibrátorov. Guma prenáša vibrácie menej, v porovnaní s ostatnými materiálmi. Niektorí výrobcovia do gumy pridávajú aj ftaláty, vďaka ktorým sú extra elastické. Nezabúdajte, že guma môže zapáchať. Vždy nakupujte vibrátory len od overených výrobcov a predajcov.

vibrátory vyrobené z gumy
Gumené vibrátory môžu po čase zapáchať

Vibrátory z tvrdého plastu

Tvrdý plast je tiež jedným z najlacnejších materiálov používaných na vibrátoroch. Je zároveň aj najhlučnejší. Čistenie je veľmi jednoduché, keďže je to hypoalergénny materiál bez pórov. Tvrdý a hladký povrch je príjemný najmä pri vnútornej stimulácii.

PREDAJ VIBRÁTOROV
RužovýSlon

Latexové vibrátory

Latex je relatívne hrubý materiál, ktorý tlmí vibrácie. Niektorí ľudia sú naň alergickí a môže mať špecifický zápach. Aj napriek tomu je latex obľúbeným materiálom pri vibrátoroch.

Kovové vibrátory

Kovové vibrátory sú vyrábané spravidla z chirurgickej nerezovej ocele. Iným kovovým materiálom sa radšej vyhýbajte. Nerezová oceľ je vôbec jedným z najbezpečnejších materiálov pre ľudské telo. Jednoducho sa čistí a vibrátory vyzerajú veľmi elegantne.

kovový vibrátor
Kovové vibrátory sa vyrábajú z nerezovej chirurgickej ocele

Ako si vybrať správny vibrátor?

Súčasná ponuka vibrátorov môže byť pre mnohých až príliš veľká a komplikovaná. Existuje toľko farieb, tvarov a veľkostí, že výber nie je vôbec jednoduchý. Pripravili sme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si ten najlepší vibrátor práve pre vás.

V prvom rade je dôležité vedieť, po akej stimulácii túžite a na čo chcete vibrátor používať.

 • S vibrátormi len začínate? V takom prípade vám odporúčame jednoduchý vibrátor na stimuláciu klitorisu. Pre začiatočníkov je vhodnejšia externá stimulácia bez vniknutia do vagíny. Ženy ňou dokážu dosiahnuť úžasné orgazmy.
 • Chcete niečo univerzálne? Duálne vibrátory sú veľmi všestranné. Dajú sa použiť na vnútornú aj vonkajšiu stimuláciu rôznych častí tela.
 • Vyhovuje vám stimulácia bodu G? Siahnite po vibrátorch, ktoré sú na to určené. Všetky majú špeciálny zahnutý tvar. Vyberte si materiál, ktorý vám najviac vyhovuje.
 • Zvládnete skutočne veľa stimulácie? Možno je pre vás vhodný dvojitý vibrátor. Vnikne do vagíny a análneho otvoru súčasne. Žena si tak môže užiť pocit dvojitého prieniku aj pri bežnej masturbácii.

Veľkosť a materiál sú taktiež dôležité faktory pri výbere. Záleží len na vás, či vám vyhovuje tvrdý alebo mäkký materiál. Ak nechcete, aby vás počuli susedia alebo spolubývajúci vo vedľajšej izbe, tak odporúčame jemnejšie materiály. Tie totiž tlmia zvuky vibrovania. 

ponuka vibrátorov rôznych tvarov a veľkostí
Pri výbere vhodného vibrátora prihliadajte nielen na cenu, ale i veľkosť a vaše skúsenosti

Vibrátory pre začiatočníkov

Zo začiatku odporúčame vybrať si lacnejšie modely vibrátorov. Je to najlepší spôsob, ako zistiť, čo sa vám páči. Nevyhodíte tak veľa peňazí, keď siahnete po nesprávnom type vibrátora. Odporúčame zaobstarať si viacero rôznych modelov z nižšej cenovej kategórie a vyskúšať si ich funkcie. Experimentujte s minimálnymi nákladmi. Po drahších modeloch siahnite, až keď budete presne vedieť, čo chcete.

Vibrátory pre skúsených užívateľov

Keď už s používaním vibrátorov máte určité skúsenosti, môžete si dovoliť niečo odvážnejšie. Časom môžete skúšať iné typy, veľkosti a tvary pre nové zážitky. V obchodoch nájdete takmer nekonečné možnosti, ktoré vám pomôžu obohatiť váš sexuálny život a masturbáciu. Obmedzuje vás len vaša predstavivosť a rozpočet. Ceny niektorých najdrahších modelov sú pre mnohých až zarážajúco vysoké. Keď si to ale môžete dovoliť, tak vám nič nebráni dopriať si to najlepšie. Vibrátory nakupujte vždy len od overených výrobcov a predajcov.

Ako používať vibrátory

Najprv zistite, ako váš vibrátor funguje

Vibrátor vždy najprv vyskúšajte. Nie je rozumné ho prvýkrát zapnúť až pri intímnych momentoch s vašou polovičkou. Pre maximálne využitie potenciálu vibrátora sa vždy oboznámte s jeho funkciami a špecifikami. Vyskúšajte rôzne nastavenia, intenzitu a typy vibrácií. Zistite, čo z toho vám najviac vyhovuje. Pokojne sa môže stať, že len pri držaní vibrátora v ruke pocítite vzrušenie. Vtedy viete, že máte ten správny produkt.

Nezameriavajte sa príliš na dosiahnutie orgazmu

Vibrátorom si ženy môžu najprv prechádzať po tele, aby ste zistili, aký je to pocit a aby si nastavili vhodný režim vibrovania. Potom ho môžu smerovať ku klitorisu. Najlepšie je robiť všetko pomaly a postupne pridávať. Intenzívne stimulovanie hneď od začiatku môže byť až príliš veľké sústo.

K orgazmu sa odhodlajte v ten správny moment

Pri používaní vibrátora je dôležité uvoľniť sa a udržiavať primeranú hladinu vzrušenia. Vzrušenie môžete dosiahnuť pozeraním porna alebo zapojením fantázie o vysnívanom milencovi. Niektorých ľudí vzrušuje čítanie erotických príbehov. U každého spôsobuje vzrušenie niečo iné, a preto robte to, čo je pre vás príjemné.

Predovšetkým si to užívajte. Nie je zámerom dostať sa čo najskôr k orgazmu. Hrajte sa so svojim telom a skúšajte všetko, čo vás láka. Orgazmus bude len prirodzeným vyvrcholením tejto vzrušujúcej hry a čerešničkou na torte.

použitie vibrátora
Nesnažte sa dosiahnuť čo najskôr orgazmus, ale začnite spoznávaním svojho tela

Úžasné účinky orgazmu na zdravie

Sexuálni terapeuti často odporúčajú vibrátory ženám, ktoré majú problémy s dosiahnutím orgazmu pri masturbácii alebo pri sexe. Vibrátor dokáže znásobiť pôžitok nielen pri masturbácii, ale aj pri klasickom sexe, a to obom partnerom. Pravidelné dosiahnutie orgazmu so sebou prináša celú radu výhod pre ľudské zdravie. Nával endorfínov je veľmi príjemný a telo je po orgazme neskutočne uvoľnené.

Tipy pri používaní vibrátorov

Predchádzanie problémom

 • Vyberajte si vibrátory z materiálov, ktoré nemajú pórovitý povrch. Značne tak obmedzíte šírenie baktérií. Baktérie sa množia na vlhkých a teplých miestach. Dávajte si pozor od koho vibrátor kupujete. Uistite sa, že produkt je riadne zabalený.
 • Nakupujte od overených predajcov. Existujú mnohé firmy, ktoré sa snažia zákazníkov nalákať na nízke ceny. Odporúčame nerobiť unáhlené nákupy produktov za najnižšiu cenu. Nízka cena zvyčajne zodpovedá kvalite (nie vždy to tak musí byť). Nezabúdajte, že vibrátor sa bude dotýkať vášho tela prípadne do vás aj vnikne. Preto je nesmierne dôležité vybrať si produkt, ktorý je hygienický, bezpečný, osvedčený a jednoducho sa čistí. 
 • Vibrátor dôkladne očistite po každom použití. Ak to neurobíte, budete riskovať podráždenie pokožky a infekcie. Nedostatočná hygiena vedie k tvorbe baktérií a vírusových infekcií. Pri čistení môžete použiť dezinfekčné mydlo a teplú vodu.

Bežné použitie

Čo robiť:

 • Používajte len lubrikačné gély na báze vody. Vibrátory nie sú určené pre kontakt s rôznymi chemikáliami.
 • Vibrátory čistite po každom použití. Teplá voda a dezinfekčné mydlo sú ideálne.
 • Pred použitím vibrátora skontrolujte, či je čistý. Skontrolujte, či nie je zaprášený alebo špinavý.
 • Bezpečnosť je na prvom mieste. Vibrátor nezdieľajte s nikým iným. Riskovali by ste bakteriálnu infekciu alebo prenos pohlavných chorôb. Je to nesmierne dôležité.
lubrikačný gél a vibrátor
Na vibrátor nanášajte lubrikačný gél na báze vody

Čo nerobiť:

 • Na vibrátory nepoužívajte iné lubrikačné gély, ako na báze vody. Nepoužívajte ani masážne oleje a silikónové lubrikačné gély.
 • Nepoužívajte vibrátor počas nabíjania. Keď má nabíjateľnú batériu, nepoužívajte ho, keď je zapojený v elektrickej zásuvke.

Čistenie

Čo robiť:

 • Pri čistení používajte mydlo s dezinfekčnou látkou a teplú vodu. Dávajte si pozor, aby ste do vody nenamočili batériu.
 • Používajte čistiace utierky. Sú veľmi praktické. Veľmi dobre vám na to poslúžia aj detské vlhčené obrúsky.
umývanie vibrátora
Po každom použití vibrátor dôkladne umyte

Čo nerobiť:

 • Na sterilizáciu vibrátora nepoužívajte mikrovlnnú rúru.
 • Nepoužívajte na čistenie alkohol, acetón, petrolej.
 • Nepoužívajte kyselinové/alkalické čističe.

Skladovanie

Čo robiť:

 • Vibrátor uskladnite až keď je riadne umytý a vysušený.
 • Skladujte ho v čistom obale, aby sa nezaprášil a nezašpinil.
 • Pri nabíjacích modeloch sa riaďte pokynmi výrobcu pre dosiahnutie maximálnej životnosti batérie pri skladovaní. Po plnom nabití vytiahnite zariadenie z elektrickej siete.

Čo nerobiť:

 • Nevystavujte vibrátory extrémne vysokým a nízkym teplotám.
 • Neskladujte vibrátory bez obalu, aby sa na nich neprilepil prach a iné nečistoty.

Časté otázky

Ako vibrátory fungujú?

V každom vibrátore je malý elektromotor, ktorého rotujúca časť má na sebe malé závažie. Pri rýchlom otáčaní to spôsobuje vibrácie. Väčšie vibrátory majú často silnejšie elektromotory. Niektoré modely obsahujú aj elektromagnetickú cievku pre zosilnenie vibrácií.

Aký vibrátor je najlepší pre mužov?

Pre mužov sú určené análne vibrátory, masážne prístroje prostaty a masturbátory. Všetky sú navrhnuté tak, aby prenášali vibrácie na tie najcitlivejšie miesta.

masážny prístroj pre muža
Z vibrátorov pre mužov sú vhodné análne vibrátory, prípadne masážne prístroje

Môžem sa pri používaní vibrátora zraniť?

Vibrátory sú elektrické zariadenia a existuje preto riziko elektrického šoku. Toto riziko však existuje u akýchkoľvek elektronických zariadení. Pokiaľ nie sú vibrátory vodotesné, tak ich za každú cenu držte od vody. Zároveň by všetky vodiče a drôty mali byť riadne skryté a izolované. Dávajte si pozor aj na prehriatie vibrátora. Ak ho používate príliš dlho, existuje riziko popálenia sa.

Ktorý vibrátor je pre mňa najlepší?

Záleží len na vás, po čom túžite. V obchodoch je celá rada rôznych modelov. Určite si nejaký vyberiete. Najlepšie je ísť do obchodu a na vlastné oči si obzrieť ponuku.

PREDAJ VIBRÁTOROV
RužovýSlon

Záver

Masturbácia sprevádza ľudstvo už po tisícročia. Vývoj vedy a medicíny priniesol svetu vibrátory, ktoré samotnú masturbáciu a sexuálny pôžitok posúvajú na novú úroveň. Vibrátory majú priaznivé účinky na zdravie a na sexuálny život. V obchodoch dnes nájdete širokú ponuku rôznych typov vibrátorov v rôznych cenových kategóriách. Rozhodne si viete nájsť ten pravý pre vás. Je len na vás, ktorý vás osloví. Veríme, že vám tento článok uľahčí váš výber.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.