Poppers: Zloženie, účinky a zdravotné riziká

0

Malé farebné fľaštičky naplnené tekutinou, ktorá sa postupne odparuje. Možno ste sa s nimi už stretli v obchode či v kluboch a baroch. Sú populárne najmä medzi mladými ľuďmi. Hlavnou výhodou tejto drogy je takmer okamžitý nástup účinku. Z čoho sa skladá a s akým cieľom je užívaná? Prináša nejaké zdravotné riziká? Aj na tieto otázky si odpovieme nižšie v článku.

Zloženie Poppers

Základom Poppers sú látky, ktoré patria do skupiny dusitanov. Ide o zlúčeniny dusíka vo forme žltkastej alebo bezfarebnej kvapaliny. V závislosti od druhu Poppers sa vo fľaštičke nachádza iný typ dusitanu. (1)

UPOZORNENIE: V slovenskom právnom systéme sa Poppers neradia medzi drogy, preto ich je možné legálne kúpiť. Nesmú sa však predávať ako rekreačné drogy či afrodiziakum a nesmú sa za týmto účelom propagovať.

Spôsob užívania

Poppers sú obľúbenou drogou okrem iného aj preto, že ich užívanie je veľmi jednoduché. Princíp spočíva v tom, že dusitan sa vo fľaštičke postupne odparuje. Stačí teda odšróbovať uzáver, priložiť otvor k nosu, vdýchnuť a fľaštičku opäť zatvoriť.

Dnes sa však dajú kúpiť aj inhalátory špeciálne upravené pre užívanie tejto drogy. Ich výhoda spočíva v tom, že sú menej nápadné ako Poppers fľaštičky s farebnými etiketami. Taktiež je pri ich použití menšie riziko rozliatia obsahu. (1, 3)

rôzne druhy fľaštičiek Poppers
Inhalácia výparov z Poppers zlepšuje pôžitok zo sexu

Účinky Poppers

Hlavný efekt, kvôli ktorému sú Poppers vyhľadávané, je uvoľnenie hladkého svalstva. To sa nachádza v rôznych orgánoch tela, ale v tomto prípade sú dôležité cievy a orgány rozmnožovacej a vylučovacej sústavy. Čo to znamená z hľadiska účinkov?

použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 %

Po vdýchnutí dusitanových výparov dochádza k rozšíreniu ciev, čo má za následok:

  • zvýšené prekrvenie tela (najmä oblasť hlavy),
  • zrýchlenie srdcovej frekvencie,
  • euforické stavy,
  • príjemný pocit tepla,
  • strata morálnych zábran.

Okrem toho sú Poppers veľmi často využívané aj s cieľom zlepšenia a uľahčenia sexu. Inhaláciou dusitanov dochádza k uvoľneniu svalstva v okolí análneho zvierača a vagíny. Vďaka tomu je penetrácia pri sexe jednoduchšia a príjemnejšia.

Práve tento účinok preslávil Poppers v komunite gayov. Inhalácia dusitanových výparov je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou prípravy na análny sex. Poppers si ale obľúbili aj niektoré ženy. Uvoľnenie a prekrvenie vagíny im umožňuje dosahovať dlhšie a kvalitnejšie orgazmy.

orgazmus u ženy
Poppers sú obľúbené aj medzi ženami, ktoré vďaka nim dosahujú intenzívnejší orgazmus

Tieto účinky sa dostavia hneď po vdýchnutí. Dĺžka ich trvania závisí od konkrétneho druhu Poppers. Vo všeobecnosti však ide o desiatky sekúnd až niekoľko minút. (1, 3, 4)

VEDELI STE, ŽE: Dusitan amylnatý používaný v Poppers bol prvýkrát syntetizovaný v roku 1844 s cieľom liečby cievneho ochorenia angina pectoris.

Zdravotné riziká

Viaceré výskumy ukázali, že užívanie Poppers má niekoľko menej závažných vedľajších účinkov, ktoré ale môžu viesť až k smrti. Najlepšie preto urobíte, ak sa tejto droge vyhnete.

Medzi najčastejšie komplikácie spojené s Poppers patrí:

  • bolesť hlavy,
  • závraty,
  • nepravidelný rytmus srdca,
  • odpadávanie.

Rozhodne by sa im mali vyhýbať ľudia, ktorí majú problémy so srdcom a krvným tlakom. Práve zástava srdca je jedna z príčin smrti následkom užívania Poppers. Okrem toho sa pri inhalácii dusitanov v krvi z hemoglobínu tvorí methemoglobín, ktorý neodovzdáva kyslík telesným tkanivám, čo môže viesť až k smrti.

srdcová arytmia
Jedným z vedľajších účinkov inhalácie Poppers môže byť srdcová arytmia

Jedným z rizík je aj vznik chemických popálenín. Ak sa tekutina z Poppers dostane na kožu, pri dlhšom pôsobení môže spôsobiť popáleninu. Je preto dôležité okamžite dané miesto umyť vodou. (3, 4)

Druhy Poppers

Na trhu najčastejšie nájdete 4 typy Poppers. Všetky sú vyrobené na báze dusitanov. Rozdiely sú v konkrétnych zlúčeninách, ktoré majú zľahka odlišné účinky.

Amyl Poppers

Spomedzi Poppers ide o najsilnejší druh, preto nie je odporúčaný pre začiatočníkov. Okrem sily účinku poskytuje aj najdlhšie trvanie. Práve s týmto druhom sú spájané silné bolesti hlavy.

intenzívna bolesť hlavy u muža
Amyl Poppers sa radia k najsilnejším druhom, pričom môžu spôsobiť bolesti hlavy

Pentyl Poppers

Pentyl Poppers sú medzi užívateľmi najobľúbenejšie, a teda aj najpredávanejšie. Ich účinok je podobný Amyl Poppers, ale je jemnejší a kratšie trvajúci. Výhodou je aj to, že tekutina vo fľaštičke sa odparuje pomalšie.

Mixované Poppers

Zmiešaním správneho pomeru amyl a pentyl Poppers sa dá získať produkt, ktorý kombinuje benefity oboch. Sila účinkov sa nachádza niekde v strede a bolesť hlavy po použití je oveľa zriedkavejšia.

Propyl Poppers

Tento druh je veľmi silný, podobne ako amyl Poppers, ale efekt trvá pomerne krátko. V porovnaní s ostatnými druhmi je preto menej populárny. (2)

Predaj Poppers

V súvislosti s predajom Poppers vám možno napadne otázka: „Ako je možné, že je predaj tejto drogy legálny?“ Odpoveď sa skrýva v tom, pod akým označením sú Poppers predávané.

Okrem toho, že dusitany použité v Poppers vyvolávajú vyššie spomínané efekty, sú aj výborným čistidlom na kožu, audio hlavy a video hlavy. Obchodníci ich teda predávajú v tejto kategórii, aby sa vyhli problémom so zákonom. Cena za jednu fľaštičku sa pohybuje okolo 10 – 15€. (1)

Zhrnutie

Poppers sú obľúbené vďaka rýchlemu nástupu účinku, ktorý netrvá príliš dlho. Sú preto veľmi populárnou drogou v baroch, kluboch či na rôznych sex party. Vdychovaním dusitanov sa však vystavujete viacerým zdravotným rizikám. Aj z tohto dôvodu viaceré zdravotnícke organizácie užívanie Poppers nedoporučujú.

Zdroje:

(1) So what exactly are poppers? – https://www.independent.co.uk/news/uk/so-what-exactly-are-poppers-a7052141.html

(2) What type of poppers should you choose? – https://poppers-aromas.eu/blog/what-type-of-poppers-should-you-choose/

(3) Is amyl nitrite safe? – https://www.medicalnewstoday.com/articles/324000#safety

(4) Poppers – https://en.wikipedia.org/wiki/Poppers

4/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.