Melanóm je zhubný nádor kože, ktorý sa veľmi rýchlo šíri a metastázuje. Odborníci sa domnievali, že medzi aktívnou látkou vo Viagre (sildenafil) a vznikom melanómu môže existovať nejaké spojenie, avšak výskum z roku 2015 túto skutočnosť nepotvrdil.

Vedci skúmali informácie u viac ako 20-tisíc mužov zo Švédska a zohľadnená bola ich konzumácia jednak sildenafilu, no aj tadalafilu a vardenafilu, ktoré sa tiež používajú na liečbu impotencie perorálnym spôsobom.

TIP: Na trhu je dostupných mnoho doplnkov stravy na podporu erekcie. Najpredávanejšie sú tabletky Zerex. Najlacnejšie sú tabletky Erexan a v poslednom roku získali u mužov prudký nárast popularity tabletky eJoy.

Výsledky výskumu nenašli kauzálny vzťah medzi melanómom a impotenciou

Štúdia vzorky mužov odhalila, že muži s melanómom si častejšie kupovali lieky na podporu erekcie. To však ešte neznamená, že tieto lieky spôsobujú rakovinu.

Lieky na erekciu nespôsobujú vznik melanómu

Lieky na erekciu nespôsobujú vznik melanómu. Chrániť by ste sa mali pred slnečným žiarením

Najvyšší výskyt melanómu bol u mužov, ktorým bol počas ich života vystavený iba jeden recept na liek na impotenciu. Keby bol melanóm spôsobený týmito liekmi, pravdepodobne by bol jeho výskyt vyšší u mužov, ktorí Viagru či iné podobné liečivá užívali častejšie. Výsledky výskumu to však nepotvrdzujú. Lieky na podporu erekcie boli navyše spojené iba so skorými štádiami melanómu.

Možné vysvetlenie vzťahu spočíva v životnom štýle

Lieky na podporu erekcie sú relatívne drahé. Muži zo skúmanej vzorky, ktorí ich užívali, boli vo všeobecnosti lepšie vzdelaní a zarábajúci. Je teda možné, že mali viac voľného času, ktorý mohli tráviť na slnku.

Dbajte na prevenciu a v prípade podozrenia navštívte lekára

Melanóm patrí medzi najzhubnejšie typy rakoviny vôbec. Preto by ste si naň rozhodne mali dávať pozor. Počas slnečných dní trávte čo najviac času v tieni. Chráňte sa pred slnečným žiarením a používajte opaľovacie krémy s dostatočným ochranným faktorom. Ak máte akékoľvek podozrenia na vznik melanómu, nechajte si ich urýchlene skontrolovať odborníkom.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii.