Terapia rázovými vlnami má skutočne množstvo použití. Používa sa na rozbíjanie obličkových kameňov, liečbu zápalov šliach a pri mnohých ďalších lekárskych procedúrach. Môže však tento spôsob terapie pomôcť aj mužom trpiacim erektilnou dysfunkciou?

Liečba ED rázovými vlnami je vykonávaná špecializovanými strediskami. Momentálne ale nie je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

Liečba ED rázovými vlnami je vykonávaná špecializovanými strediskami. Momentálne ale nie je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

Výsledky naznačujú, že terapia rázovými vlnami skutočne môže pomôcť

Táto oblasť je síce relatívne nová, no výsledky viacerých výskumov naznačujú, že terapia rázovými vlnami skutočne môže pomôcť mužom pri liečbe impotencie. Táto skutočnosť úzko súvisí s jednou z najdôležitejších častí celého tela, kardiovaskulárnym systémom.

Pre dosiahnutie kvalitnej a pevnej erekcie je potrebné, aby sa penis naplnil krvou, ktorá je do neho privádzaná úzkymi cievami. Tie sa po naplnení penisu krvou stiahnu, aby krv ostala v penise až do ukončenia pohlavného styku. Tak by to malo fungovať u mužov bez problémov s erekciou. Ak je tok krvi do penisu poškodený, erekcia nemôže nastať.

TIP: Na trhu je dostupných mnoho doplnkov stravy na podporu erekcie. Najpredávanejšie sú tabletky Zerex. Najlacnejšie sú tabletky Erexan a v poslednom roku získali u mužov prudký nárast popularity tabletky eJoy.

Terapia rázovými vlnami pomáha tým spôsobom, že spôsobuje v penise mikrotraumy. To sa síce môže zdať zlé, no mikroskopické poškodenie ciev v tele spúšťa opravné procesy, vďaka čomu vznikajú nové cievy. Nové cievy už sú, na rozdiel od tých starých, schopné do penisu priviesť dostatočné množstvo krvi.

Výsledky výskumov

Vplyv terapie rázovými vlnami na impotenciu bol skúmaný už vo viacerých výskumoch.

  • V roku 2013 bol publikovaný výskum, v ktorom pomohla terapia rázovými vlnami väčšine mužov odstrániť alebo aspoň zmierniť ich erektilnú dysfunkciu. Výsledky taktiež naznačujú, že tento priaznivý efekt terapie pretrváva po dobu až 2 rokov.
  • V roku 2014 bol publikovaný ďalší výskum, v ktorom bolo sledovaných 112 mužov.  V tomto výskume pomohla terapia rázovými vlnami až 57 % mužov. Výsledky však naznačujú, že priaznivé účinky terapie sa časom zmenšujú. Podľa vedcov je možné, že v takýchto prípadoch by mohli pomôcť častejšie terapie.

Na potvrdenie výsledkov je nutný ďalší výskum

Aj keď doposiaľ vykonané výskumy naznačujú, že terapia rázovými vlnami môže v niektorých prípadoch pomáhať, ešte je potrebné túto oblasť dôkladnejšie preskúmať. Až po skutočnom potvrdení výsledkov a zdokonalení používaných postupov môže byť rázová terapia používaná ako štandardný spôsob liečby erektilnej dysfunkcie. Dovtedy si budete musieť vystačiť so spôsobmi liečby porúch erekcie, ktoré sú dostupné dnes.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii.