Kompletný sprievodca tantrickým sexom + 7 techník tantry

0

V tomto článku sa dozviete, ako tantrickým sexom dosiahnuť tie najintenzívnejšie a najúžasnejšie orgazmy vo vašom živote. Článok je skutočne vyčerpávajúci, vďaka čomu sa v ňom dočítate aj mnoho ďalších dôležitých informácií. Zistíte, čo to tantrický sex je, aké má prínosy a ako vám pomôže utužiť váš vzťah. Odporúčame vám prejsť si každú časť článku, aby vám nič neušlo.

Čo je to tantrický sex?

Tantra je filozofia, ktorej korene siahajú až do starodávnej Indie. Zmyslom tantrického sexu je uvedomenie si vlastnej energie a poznanie vplyvu a pôsobenia tejto energie na okolie prostredníctvom sexuality. 

Pri tantre vás sexuálna energia dokáže úplne pohltiť a cítite jej prúdenie. Táto energia presahuje hranice vášho tela, pretože sa prelieva medzi oboma partnermi. Niektorí ľudia opisujú tantrický sex ako splynutie s druhou osobou.

Základnou myšlienkou tantry je, že páry dokážu kontrolovaním svojej vzájomnej energie dosiahnuť vyššiu úroveň sexuality a duchovna. 

Podľa tantrikov (ľudia, ktorí sa tantre venujú a vykonávajú ju) je sex považovaný za niečo posvätné. Nie je to niečo hriešne, nemravné, zakázané či niečo, čo by sa malo tajiť (niektoré tantrické sekty dokonca uctievali vagínu [1]).

dotyky muža a ženy
Priaznivci tantry považujú sex za niečo posvätné

História tantry v západnom svete

Pierre Bernard bol americký jogín, vedec, okultista, filozof, mystik a podnikateľ. Práve on uviedol tantru do západného sveta. V roku 1906 zhrnul pravidlá tantry vo svojej publikácii Tantrik Order of America [2, 3] a v Spojených štátoch otvoril niekoľko kliník tantry. Bernard sa okrem tantry venoval aj jóge, čo bola pre američanov tiež nová záležitosť. Záujem o východné kultúry zdieľal v nasledujúcich rokoch aj jeho synovec Theos.

Bernard považoval sex za prínosný v mnohých aspektoch našich životov. Jeho nasledujúci citát je nesmierne nadčasový:

„V tejto dobe, kedy sa sexuálnym témam vo všeobecnosti vyhýbame a učíme sa, že chuť na sex je zvierací pud, ktorý by sme mali potlačiť a tajiť, nie je prekvapivé, že drvivej väčšine ľudí uniká dôležitosť sexuálnej podstaty. Ľudia si dnes neuvedomujú, že sex nie je len príčinou existencie samotných jednotlivcov. Je zdrojom celkového ľudského života a šťastia.“

Tantrický sex zaznamenal najväčší rozmach približne v 60. rokoch 20. storočia. Toto obdobie niektorí nazývajú obdobím neotantry [4]. Implementácia modernej tantry do sexuality je spájaná so vznikom nových náboženstiev, a to aj napriek tomu, že sa tantra k žiadnym náboženstvám v minulosti nehlásila [5, 6].

Niektorí ľudia sa však pri tantre zameriavajú len na jej sexuálnu stránku. Mnohí ani netušia, že tantrický sex je hlboko prepojený so spiritualitou. 

historické vyobrazenie muža a ženy
Tantrický sex sa v historickom kontexte spája so spiritualitou

Zmysel tantry

Kontrolovanie a zdieľanie sexuálnej energie

Pôvodná myšlienka tantry vychádza zo spájania protikladov. Zvyčajne muža a ženy, prostredníctvom ich sexuálnej energie. Tantra učí, že energiu jednotlivca je možné zlučovať s energiou okolitého sveta pomocou sexu. Pri tantrickom sexe je dôležité využívať srdce a celé telo. Nielen myseľ.

Využívanie tantry pri sexe pomáha predchádzať masívnemu odlivu energie z tela po orgazme a minimalizovať účinky náhlej straty energie. Myšlienka odlivu energie sa objavuje aj v taoizme. Podľa taoistov je chi (prípadne qi) forma energie nevyhnutná pre život [7, 8]. Väčšie pochopenie pre tantrický sex majú predovšetkým ľudia, ktorí už majú skúsenosti s hinduistickými a východnými filozofiami. Nevylučuje sa však využívať tantru aj pri inom presvedčení.

Sex s čistou mysľou

Dôležitou súčasťou tantry je meditácia. Pri samotnom tantrickom sexe to nie je nevyhnutné, je ale potrebné si na ňu niekedy nájsť čas, ideálne pred sexom. Meditácia totiž zvýši našu vnímavosť a pozornosť. Začneme lepšie vstrebávať prítomný okamih a zabudneme na rušivé elementy. Tento stav sa často označuje anglickým pojmom „mindfulness“. Lepšie sústredenie sa a čistá myseľ môžu zlepšiť celkovú spokojnosť pri sexe [9, 10].

Tantra nie je kamasutra

V západných krajinách sa tantra často zamieňa za kamasutru. Je to taktiež starodávny indický text, zaoberajúci sa ľudskou sexualitou, predovšetkým sexuálnymi polohami. Kamasutra a tantrický sex majú podobný pôvod, jedná sa však o samostatné filozofie. V skutočnosti sa ale môžu navzájom dopĺňať. Tantrický sex je výnimočný v tom, že dokáže búrať negatívne predsudky a hranice týkajúce sa sexuality, ktoré sa niekedy môžu zdať až absurdnými.

sochy mužov a žien v rôznych sexuálnych polohách
Kamasutra a tantrický sex síce majú veľmi podobný pôvod, no tantra nie je iba o sexuálnych polohách

Tantrická terminológia

Pripravili sme pre vás súhrn najbežnejších pojmov z oblasti tantry.

 • Tantrik – osoba, ktorá vykonáva tantru.
 • Chi – životná energia prúdiaca všade okolo nás.
 • Čakra – miesto v ľudskom tele, kde sa hromadí energia. V tele je sedem týchto miest.
 • Kundalini – výrazná sexuálna energia nachádzajúca sa pri konci chrbtice [11]. 
 • Lingam – penis.
 • Maithuna – sanskritský výraz pre sexuálne prepojenie.
 • Červená tantra – tantra zahŕňajúca sex.
 • Vajra – ďalší sanskritský výraz pre penis.
 • Yab-Yum – pozícia, pri ktorej žena sedí v lone svojho partnera čelom otočená k nemu.
 • Yoni – vagína, vnímaná ako posvätné miesto, ktoré je zdrojom „všetkého života“. 
použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 %

Umiestnenie čakier

V tele je sedem hlavných čakier:

 • Koruna (vo vrchnej časti hlavy)
 • Tretie oko (na čele)
 • Hrdlo
 • Srdce
 • Solar plexus
 • Sakrálna čakra (na spodnom bruchu pod pupkom)
 • Koreň (koniec chrbtice, pri kostrči)

Sakrálna čakra je spájaná so sexualitou a potešením. Ku každej čakre je pridelená farba dúhy, od fialovej po červenú. K sakrálnej čakre pripadá oranžová farba dúhy.

Niektorí tantrici veria, že čakry môžu byť blokované alebo mimo rovnováhy. To môže viesť k fyzickým a psychickým problémom. Rozširovanie sexuality by malo čakry posilňovať.

sakrálna čiara na žene
Sakrálna čiara sa skladá z viacerých farieb, pričom sa spája so sexualitou

Prečo by (nielen) ženy mali vyskúšať tantrický sex?

Existuje viacero dôvodov, prečo je tantrický sex vhodný pre ženy.

Predlžuje sex

Pri tantre je potrebné spomaliť, sústrediť sa na dýchanie a užívať si daný moment. V priebehu toho sa nahromadí tantrická energia v tele.

Pomalý rozbeh je dôležitý najmä pre ženy, pretože práve im zvyčajne trvá dlhšie, kým sa dostanú do tej správnej nálady. Je to spôsobené tým, že ženy privedú k vzrušeniu zvyčajne responzívne sexuálne podnety a nie spontánne [12, 13]. Ženy, u ktorých sa vzrušenie spravidla dostavuje až po začatí sexu, sú ideálne kandidátky na tantrický sex. Znamená to, že na sexuálne podnety reagujú responzívne a potrebujú stimul, ktorý ich privedie k sexuálnej alebo emočnej reakcii [14].

Dlhší čas strávený pri sexuálnej aktivite umožní ženám dosiahnuť riadne vzrušenie. Krv sa nahrnie do oblasti genitálií a vagína sa dostatočne uvoľní pre pohodlný prienik. Klitoris sa stoporí, pysky ohanbia sa zväčšia a telo bude poskytovať dostatok prirodzenej lubrikácie [15], vďaka čomu je sex omnoho príjemnejší. Pri takomto plnohodnotnom vzrušení si ženy užijú lepší sex a zvýši sa pravdepodobnosť dosiahnutia orgazmu.

Keď je vaša sexualita responzívna, tak dostanete chuť na sex len na základe nejakého spúšťača. V takom prípade môže byť práve tantra tým spúšťačom [16], ktorý vás privedie do tej správnej nálady.

dotyky prstov na nohách
Pri tantre je nutné spomaliť a sústrediť sa na telo

Viac si užijú daný moment (mindfulness)

Tantrická filozofia neustále kladie dôraz na prežívanie daného momentu. V modernej psychológii sa to označuje ako všímavý stav mysle (všímavosť alebo z angl. mindfulness). Je to: „Udržanie vedomia v prítomnosti konkrétneho momentu vrátane našich myšlienok, zmyslov, fyzických podnetov a okolitého prostredia.“ [17]

Tieto myšlienky pramenia z budhistického učenia [18], podobne ako aj tantra. Môžu sa praktizovať pri jóge alebo meditácii. Svoje uplatnenie však majú aj pri sexe.

Počas všímavého stavu mysli môžete mať aj iné myšlienky, necháte ich ale uplynúť a nesústreďujete sa na nich. Rozlišujeme medzi tým mať myšlienky a prežívať myšlienky. Ak sa to naučíte kontrolovať, budete vedieť jednoducho vypúšťať myšlienky, ktoré vám bránia pri vzrušení.

Ďalším aspektom všímavosti je venovanie pozornosti svojim fyzickým pocitom. Dokážete tak prepojiť myseľ s telom. Niekedy sa totiž strácame vo vlastných myšlienkach, ktoré nás pohltia. Typickým príkladom je to, že ženy sa sústreďujú na svoj sexuálny výkon namiesto toho, aby si radšej sex užívali [19].

Myšlienky podporované aj vedeckými výskumami 

Viaceré výskumy preukázali, že mindfulness môže pomôcť zosúladiť fyzický a psychický stav vzrušenia [20], zvýšiť sexuálne uspokojenie [9, 10] a zlepšiť vzrušenie/sexuálnu reakciu [21, 22, 23] a túžby [24, 25]. Aj keď vás tantra neosloví, tak tieto rady podporené modernými štúdiami preukazujú, že mindfulness môže zlepšiť váš sexuálny život.

Mindfulness je v súčasnosti veľmi populárna téma, ktorej sa venujú mnohí autori. Viac informácií o nej si viete jednoducho dohľadať na internete alebo nájsť v mnohých článkoch či knihách.

použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 %

Dosiahnutie mindfulness (všímavý stav mysle)

Dosiahnutie všímavého stavu mysle a jeho ovládanie si vyžaduje tréning. Prvým k

rokom je vedieť si uvedomiť, keď vám „utekajú“ myšlienky. Keď to dokážete, je potrebné zhlboka sa nadýchnuť a povedať si, že sa musíte sústrediť. Niekedy vám pri tom pomôže aj určitý kontakt s vašou polovičkou. 

Najlepším spôsobom, ako sa udržať v prítomnosti je sústrediť sa na dýchanie. Keď začínate myslieť na všetko možné, tak sa jednoducho znovu vráťte k dýchaniu.

K lepšej koncentrácii vám pomôže aj odstránenie rušivých faktorov z okolia. Môže to byť vypnutie zvuku na telefóne alebo zamknutie dverí. Pred sexom si pripravte všetko, čo potrebujete, vrátane kondómov, lubrikačného gélu, erotických hračiek a podobne.

Platí jednoduché pravidlo – čím menej vecí vám v danej chvíli môžu zaťažovať myšlienky, tým viac si ju užijete.

7 techník tantry

Keby ste chceli tantru pochopiť skutočne do hĺbky, museli by ste odcestovať do Indie a stráviť tam 6 mesiacov jej študovaním. To nie je veľmi praktické.

Na začiatok úplne stačí, aby ste sa oboznámili so základnými technikami, ktoré sme pre vás zhrnuli v nasledujúcej časti.

Vytvorte si vhodné prostredie

Tantrický sex sa začína oveľa skôr než začne samotný sex. Navodenie príjemnej atmosféry a odstránenie rušivých elementov sú kľúčové aspekty pre správne sústredenie a prúdenie energie. Začnite uprataním izby. Umiestnite si na stôl kvety, sviečky a čokoľvek iné, čo vám pomôže dosiahnuť pokojnú atmosféru.

Tantra podporuje prijímanie okolitých vnemov, a preto bude mať akékoľvek svetlo, vôňa či hudba vplyv na váš sexuálny zážitok.

sviečky v miestnosti
Pred samotným tantrickým sexom je dôležité navodiť vhodnú atmosféru

Dýchajte spoločne

Dýchanie je základom tantry a je dôležité u oboch partnerov. Predstavíme vám bližšie jednu konkrétnu techniku, pri ktorej si partneri doslova vymieňajú vzduch medzi sebou.

Pri tejto technike sú muž aj žena otočení tvárami k sebe. Žena vdychuje súčasne s tým, keď jej partner vydychuje a naopak. Táto technika sa vykonáva dobre pri polohe Yab-Yum (keď žena sedí v partnerovom lone), ale aj v ľahu v posteli.  

Je dobré si dýchanie nacvičiť dopredu osamote. Nadýchnite sa, počkajte 7 sekúnd a vydýchnite. Výdych by mal trvať dlhšie ako nádych. V dýchaní sa ukrýva energia, ktorú môžete prenášať na rôzne časti tela, vrátane čakier.

Keď sa to naučíte robiť správne, môžete túto energiu dokonca použiť na dosiahnutie celotelového orgazmu.

TIP PRE MUŽOV: Pri vnikaní do ženy by mali vydychovať a pri vyťahovaní penisu z vagíny by sa mali naopak nadychovať.

Udržujte očný kontakt

V západných kultúrach ľudia pri sexe majú až príliš často zatvorené oči, obzvlášť pri orgazme. Polohy tantrického sexu umožňujú párom mať očný kontakt. 

Očným kontaktom sa partneri lepšie prepoja. Spočiatku to môže byť zvláštne, no časom zistíte, že je to veľmi príjemné.

očný kontakt s partnerom
Snažte sa s partnerom neustále udržiavať očný kontakt

Prežívajte každý okamih – mindfulness

O mindfulness, sústredení a vnímaní daného momentu sme už písali dosť. Pri tantrickom sexe je to však také podstatné, že je potrebné to neustále pripomínať.

Pre lepšiu koncentráciu sa zameriavajte len na minimum vecí. Môžu to byť napríklad dotyky. Sústreďte sa aj na vaše ciele. Ide vám o to aby ste uspokojili vašu polovičku? Chcete sa čo najviac prepojiť? Alebo si partnerka len vášnivo užíva partnerov jazyk na klitorise? Vyhýbajte sa komplikovaným myšlienkovým pochodom.

Dosiahnite správne rozpoloženie

Medzi základné techniky, ako sa dostať do vhodného stavu sú dýchanie, očný kontakt a celotelový sex. Chceme ale upriamiť vašu pozornosť na dve konkrétne praktiky, ktoré sú veľmi účinné.

Prvou je ruka na srdci. Je to metóda, pri ktorej si partneri dokážu navzájom vymieňať energiu. Stačí, keď si žena položí ruku na partnerovo srdce on zase na jej. S voľnými rukami by sa mali spoločne chytiť. Pri sexe tak cítite vzájomné búšenie srdca. Alternatívou tejto metódy je, keď si muž aj žena položia ruky len na jej srdce a spoločne cítia búšenie.

Tou druhou je meditácia. Muž aj žena môžu meditovať spoločne. Ideálne na posteli v ľahu. Muž si ľahne na bok a jeho partnerka sa k nemu otočená chrbtom pritlačí. Jednu ruku muž položí pod jej hlavu a ohne tak, aby sa dotýkal jej čela (čakra tretie oko). Druhú ruku preloží cez jej srdce, čo je ďalšia čakra. Žena si potom pohodlne môže položiť ruky na tie partnerove, pre lepšie prúdenie energie.

meditácia muža a ženy
Spoločná meditácia vám pomôže hlavne v začiatkoch

Nehýbte sa priveľa

Možno si myslíte, že pri sexe je potrebné veľké množstvo pohybu. Nemusí to tak byť. Pri tantrickom sexe sa často môže stať, že sa partneri takmer nehýbu a ani nič nehovoria. Prirodzené vzdychy od slasti sú však normálne aj vtedy.

Niektorí tantrici sú presvedčení, že milovanie je pri tantrickom sexe možné aj bez pohlavného styku.

Zároveň sa neunáhlite pri predohre. Mnoho ľudí považuje pohlavný styk za primárnu činnosť sexuality. Pravdou však je, že akákoľvek sexuálna aktivita môže byť intímna a môže viesť k plnohodnotnému uspokojeniu. Každá aktivita je veľmi dôležitá v sexuálnom živote. K tantrickému sexu sa skvele hodí ako predohra erotická masáž.

Vynechajte orgazmus

Tantrický sex sa vyznačuje tým, že je možné užiť si sex aj bez orgazmu [26]. Je dôležité uvedomiť si, že orgazmus nie je jediným zdrojom slasti pri sexe.

Pri tantrickom sexe je kladený dôraz na kontrolu, čo zahŕňa aj kontrolu nad orgazmom. Obzvlášť u mužov môžu techniky dýchania a mindfulness pomôcť predĺžiť sex bez ejakulácie.

Muži dokážu kontrolovať svoje telo dokonca natoľko, že dosiahnu orgazmus bez ejakulácie, čo je kľúčom k viacnásobnému orgazmu u mužov [27].

Orgazmus nie je pri tantrickom sexe až taký kľúčový. Pozornosť sa teda viac zameriava na iné sexuálne aktivity, predovšetkým na predohru. Tá je pri tantrickom sexe nevyhnutnosťou. 

Pre väčšinu žien je predohra vo všeobecnosti veľmi dôležitá, pretože ženy dosiahnu orgazmus jednoduchšie stimuláciou klitorisu než pohlavným stykom [28]. Pri tantrickom sexe to platí ešte viac. Pomalší sex je teda cestou k novým sexuálnym zážitkom.

Tantra a orálny sex

Učenie o tantre sa v mnohých prípadoch zameriava na zrkadlové a symetrické spájanie tiel, prípadne na polohy, pri ktorých telá partnerov do seba prirodzene „zapadajú“. Zvyčajne je takúto symbiózu najjednoduchšie dosiahnuť pri klasickom sexe. Myšlienky tantrického sexu sa však dajú využívať aj pri iných sexuálnych aktivitách, akou je aj orálny sex.

Najzákladnejšou zásadou je, aby ste pri ňom nezabudli udržiavať očný kontakt. Ženy nemusia nič predstierať a snažiť sa pri tom vyzerať sexy. Mali by sa na svojho muža pozerať prirodzene. Pri orálnom sexe by ženy mali používať aj svoje ruky.

Ako pri každej praktike tantrického sexu, tak aj pri orálnom sexe je dôležité dýchanie. Pri kontakte úst s telom polovičky si môžete predstavovať, ako medzi vami prúdi energia.

Sústreďte sa pri tom na daný okamih a užívajte si ho. Nezaťažujte sa myšlienkami, či to robíte správne a ďalšími obavami.

Tantra pri masturbácii

Väčšina znalostí o tantrickom sexe predpokladá, že sú pri ňom prítomné dve osoby. Tantra však nie je len pre páry. Jej princípy je možné uplatniť aj pri masturbácii. V praxi to vyzerá nasledovne:

 • Sústredenie na pomalé dýchanie s dlhým výdychom.
 • Predstavovanie si prúdenia energie cez telo.
 • Dostatok času na predohru.
 • Spraviť si poriadok v izbe a vyhradiť si čas výhradne na masturbáciu.
 • Preskúmanie celého svojho tela.
 • Nenechať sa pohltiť negatívnymi myšlienkami a obavami.
 • Prijatie sexuálnych túžob svojho tela.

Dôležitou súčasťou tantry je aj meditácia. Je vhodná aj pre ľudí, ktorí nie sú vo vzťahu. 

cvičenie ženy s inštruktorom
Ak ste začiatočník nebojte sa osloviť inštruktora, ktorý vás naučí základy tantry

Je potrebné si vyhľadať inštruktora tantry?

Niektorí ľudia odporúčajú využiť pomoc skúsených inštruktorov alebo učiteľov tantry, ktorí sú často nazývaný ako guru tantry. Prínosné je to najmä vtedy, ak vás zaujíma tantra do hĺbky a chcete sa dozvedieť viac o životnom štýle tantrikov. Nie je to však nevyhnutné, najmä ak vás zaujíma len tantrický sex.

Existuje mnoho možností ako sa o tantre učiť aj samostatne. Mnoho informácií nájdete na internete, v knihách a videách. Tieto zdroje vám poskytnú všetky základné informácie o tantre.

Keď sa predsa len rozhodnete vyhľadať pomoc od inej osoby, dávajte si predovšetkým pozor na rôznych podvodníkov. Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí sa nad ostatných povyšujú na základe ich širších znalostí a zneužívajú moc z pozície učiteľa. Niektorým „učiteľom“ tantry ide len o to, aby so svojimi učňami mali sex a nie o šírenie filozofie tantry. Dávajte si teda veľký pozor.

Nájdite si učiteľa, ktorý vám vysvetlí, ako žiť tantrický život a v čom spočíva tantrický sex. Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí sľubujú zázračné vyliečenie, osvietenie alebo pofiderné návody.

Vo všeobecnosti sa vyhýbajte komukoľvek, kto za učenie tantry požaduje nehorázne sumy peňazí. Takýto čin je označovaný za neúctivú komodifikáciu starodávneho východného učenia [29].

Myslite aj na to, že učiteľ tantry môže byť poctivý a skutočný odborník, no aj tak nemusí byť vhodný práve pre vás. Stretnite sa s viacerými a až potom si vyberte.

Tantra v očiach skeptikov

Doposiaľ sme o tantre písali v nádeji, že čitatelia sú zvedaví a chcú sa dozvedieť viac. Nie všetci sú však takí. Existuje nemálo skeptikov, ktorí učenie o tantre považujú za nezmysly a roztopašnosť modernej doby.

 • V prvom rade musíme povedať, že nikto nie je nútený zapájať sa do komunity okolo tantry a stretávať sa s inými tantrikmi či inštruktormi. Tantrický sex môže byť výhradne súkromná záležitosť každého človeka.
 • V druhom rade, nie je potrebné presedlať na úplne nový život založený na tantrickej filozofii a spiritualite. Stačí si jednoducho vybrať len niektoré praktiky, ktoré vás oslovia a pomôžu spestriť váš sexuálny život.
 • Za tretie, nemusíte ani veriť rečiam o tantre. Aj bez toho vám tantrický sex dokáže poskytnúť mnohé výhody. Nemusíte cítiť prúdenie energie z vášho tela do tela vašej polovičky (známe ako sublimácia). Stále však môžete skúsiť nové polohy, udržiavať očný kontakt alebo synchronizovať dýchanie s vašou polovičkou. Pri týchto praktikách sa na sex začnete pozerať odlišným spôsobom.

Je dôležité povedať, že tantrický sex nebude fungovať medzi osobami, ktoré sa pred chvíľou zoznámili v bare. Je potrebné, aby medzi partnermi existovalo hlbšie puto. Nefunguje ani vtedy, keď máte rušný týždeň a skutočne vám neostáva čas ísť na veci pomaly.

Aj pre skeptikov môže byť tantra obohatením ich sexuality a môže posilniť ich vzťah. Za vyskúšanie nič nedáte. Keď vás to neosloví, budete aspoň o niečo múdrejší a posuniete sa ďalej.

Časté otázky

Sú všetci ľudia vykonávajúci tantru podivíni?

Predsudky mnohých navádzajú na myšlienky, že sa tantra praktizuje len v divných sexuálnych spoločenstvách, hippie komunitách alebo u mladých, ktorí nevedia, čo robiť z rozkoše.

Pravdou ale je, že sa tantre venujú rôzni ľudia bez rozdielu. Teda aj tí úplne normálni ľudia a páry. Život je prikrátky na to, aby ste sa zapodievali negatívnymi myšlienkami o iných ľuďoch. Jednoducho si z tantry vyberte to, čo vás osloví. Nič sa nestane, keď z času na čas skúsite aj niečo neobvyklé. Všetko s mierou.

dotyky muža a ženy pri meditácii
Nemusíte ísť presne podľa manuálu, z tantry si vyberte to, čo vás osloví

Pomáha tantra pri dosiahnutí intenzívnejšieho orgazmu?

Nemôžeme to garantovať, niektorí ľudia ale tvrdia, že pri tantrickom sexe zažívajú silnejší orgazmus. Najlepší spôsob, ako to môžete zistiť je, že si to sami skúsite.

Čo ale tantra zaručene robí je, že si budete viac užívať danú chvíľu, vyskúšate nové techniky a venujete viac času prepojeniu s vašou polovičkou. Všetky tieto aktivity môžu viesť k efektu intenzívnejšieho prežívania orgazmu a celkového sexuálneho zážitku. 

Ako dôležité sú pri tantrickom sexe sexuálne polohy?

Existujú určité polohy, ktoré sa uvádzajú v príručkách tantry. Sú špecifické v tom, že umožňujú lepšie prepojenie partnerov, výmenu vzduchu pri synchronizovanom dýchaní a akékoľvek iné praktiky, pri ktorých dochádza k prúdeniu energie.

Tantrický sex však nie je závislý od sexuálnych polôh. Dá sa vykonávať aj pri tých bežných. Oveľa dôležitejšie je byť v správnom psychickom rozpoložení a byť spontánny, než ostať pripútaný ku konkrétnym polohám.

Je tantra vhodná pre každého?

Áno, tantra je vhodná skutočne pre každého. Aj pre ľudí z komunity LGBTQ+, pre invalidných ľudí, ale aj pre nezadaných.

Pomáha tantra pri prekonaní sexuálnej traumy alebo PTSD?

Niektorí ľudia tvrdili, že pociťovali úľavu od symptómov PTSD (posttraumatická stresová porucha) alebo iných ťažkostí po tom, ako začali praktizovať tantru. Tantra do veľkej miery ovplyvňuje našu psychiku práve využívaním praktík mindfulness, teda dosiahnutím vnímavého stavu mysle (vnímanie konkrétneho okamihu). Mindfulness môže poskytovať úľavu od rôznych symptómov [30]. Pozitívne účinky tejto metódy sa prejavili u ľudí s hraničnou poruchou osobnosti, u závislých, pri strese a úzkosti a pri veľkej depresívnej poruche [31, 32, 33]. Koncepcia mindfulness môže podľa jednej štúdie pomôcť aj ľuďom, ktorí zažili traumu [34].

Niektorí ľudia si ale na druhej strane myslia, že mindfulness môže zhoršovať symptómy PTSD. Ak máte obavy, tak sa vždy radšej poraďte s vašim lekárom alebo psychológom.

Záver

Tantrický sex je skvelý spôsob, ako môžete obohatiť váš sexuálny život. Hlavným princípom je dlhší a pomalší sex, ktorý precítite intenzívnejšie. Niektorí ľudia v tantre vidia hlbší, duchovný zmysel. Pre iných tantra predstavuje jednoducho intímnejšiu formu sexu. V každom prípade vám odporúčame, aby ste tantru aspoň vyskúšali. Pustite sa do toho s otvorenou mysľou a bez veľkolepých očakávaní. Dúfame, že vám pri tom bude tento článok nápomocný.

Ďalšie zdroje a odporúčania

Keby ste sa chceli dozvedieť viac o koncepcii mindfulness a o tom, ako dokáže zlepšiť sexuálny život žien, tak vám odporúčame knihu Lepší sex vďaka všímavosti od psychologičky Lori Brotto.

Spisovateľ Nik Douglas napísal knihu Mystéria sexu, kde podrobne vysvetľuje všetko o tantre a kamasutre.

Kniha The Art of Everyday Ecstasy (Umenie každodennej extázy), je ďalšia kniha o tantre. Avšak bez tématiky sexu. Autorka Margo Anand vydala aj ďalšie publikácie, v ktorých sa už venuje aj tantrickému sexu.

Isabel Thomson-Officer v tomto článku rozoberá problémy, ktoré môžu pri tantre nastať. Venuje sa aj téme, kedy učitelia tantry zneužívajú svojich študentov, ktorí sa chcú o tantre vzdelávať.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.