Sex v tehotenstve: 13 najčastejších otázok a odpovedí

0

Keď je žena tehotná alebo sa snaží otehotnieť, tak má pravdepodobne mnoho otázok. Lekár na väčšinu z nich rád odpovie a veľa informácií sa dozviete aj z rôznych iných zdrojov. Je však pochopiteľné, keď ste v rozpakoch pri otázkach týkajúcich sa sexu v tehotenstve. Rozhodne ale nie ste prvá, koho tieto otázky zaujímajú a kto sa ich pýta.

Nasledujúce rady sú lekársky korektné, neváhajte ale kontaktovať vášho lekára pre konzultáciu a overenie si týchto informácií, prípadne sa ho opýtať na dodatočné otázky. Kontaktujte lekára aj v prípade, že pozorujete symptómy, akými sú krvácanie alebo dlhotrvajúca bolesť po sexe počas tehotenstva.

Je bezpečné mať sex v tehotenstve?

Podľa organizácie Mayo Clinic je sex počas normálneho tehotenstva úplne bezpečný. Vaše dieťa je chránené maternicovým svalstvom a amniónovým vakom. Hlienová zátka vypĺňa a utesňuje cervikálny kanál krčka maternice a ochraňuje tak plod pred infekciami. A naozaj sa nemusíte obávať, že dieťa uvidí penis vášho partnera. Plod prvýkrát otvára oči až v ôsmom mesiaci a je to aj tak nemožné.

Orgazmus môže byť sprevádzaný kontrakciami, ktoré však nemajú žiadny negatívny vplyv na vývoj vášho dieťaťa.

Na druhej strane, ak vám lekár nariadil kľudový režim v posteli a aby ste sa nenamáhali alebo ak je vaše tehotenstvo vo všeobecnosti rizikové, tak sex nemusí byť bezpečný. Vždy by ste mali konzultovať s vaším lekárom, či počas vášho tehotenstva môžete mať sex. Lekár vám môže odporučiť vyhýbanie sa sexu počas prvého trimestru v prípade, že ste v minulosti mali neúspešné tehotenstvo. Sexu v prvom trimestri tehotenstva sa vyhýbajte aj v prípade, keď v lone nesiete viac ako jedno dieťa.

konzultácia s lekárom
Ak máte rizikové tehotenstvo o bezpečnosti sexu sa poraďte so svojim lekárom

Môže sex spôsobiť potrat?

Podľa Americkej asociácie gravidity (American Pregnancy Association) dochádza k potratom najčastejšie počas prvého trimestra. Potraty môžu byť spôsobené rôznymi príčinami, akými sú:

  • Hormóny
  • Fajčenie a užívanie drog
  • Vek
  • Fyzická trauma
  • Nesprávne uhniezdenie plodu

Sex teda nie je na zozname príčin potratov. Ak dôjde k potratu po sexe, tak to pravdepodobne bude spôsobené už existujúcim problémom.

Budem mať chuť na sex v tehotenstve?

Počas tehotenstva to má každá žena inak. Nemusíte mať vôbec chuť na sex, a to obzvlášť, keď sa cítite byť pre partnera neatraktívna. Vašu chuť na sex môžu ovplyvňovať aj hormóny. Niekto však počas tehotenstva túži po sexe viac ako kedykoľvek predtým. V každom prípade je potrebné s vaším partnerom komunikovať, aby z jeho strany nedošlo k mylným urýchleným záverom. 

PRODUKTY PRE INTÍMNE ZDRAVIE ŽIEN
Proerecta WOMEN
Femm passion libido
Erexan FEMINA

Bude mať chuť na sex počas tehotenstva môj partner?

Je bežné, keď sú páry pri sexe počas tehotenstva trochu váhavé. Vaše telo sa skôr či neskôr fyzicky zmení. Váš partner môže mať obavy, že dieťa zraní alebo, že by dieťa mohlo niečo vidieť. Tieto obavy ale nie sú na mieste, pretože ako už bolo spomenuté vyššie, tak sex pri typickom tehotenstve nemá na dieťa žiadny negatívny vplyv a nič z toho si nebude pamätať.

žena leží vedľa muža
Nezľaknite sa, ak partner môže mať pred sexom v tehotenstve strach, je to prirodzené

Môžem mať počas tehotenstva orálny a análny sex?

Je úplne bezpečné prijímať alebo vykonávať orálny sex počas tehotenstva. Môžete pri tom zažiť neskutočný orgazmus, pretože počas tehotenstva môžete citlivejšie vnímať stimulácie pri orálnom sexe.

Podobne ako je to pri vaginálnom sexe, tak aj análny sex je počas tehotenstva úplne bezpečný. Používajte pri ňom veľa lubrikantu. Ak ste boli predtým v tejto oblasti príliš úzka, tak počas tehotenstva to môže byť ešte tesnejšie.

Je sex v tehotenstve iný?

Aj keď si sex bežne užívate, tak sex v tehotenstve môže byť pre vás nový pocit a pre niekoho môže byť aj mierne nepríjemný. Mnoho žien tvrdí, že sex v tehotenstve je iný oproti sexu, na ktorý boli zvyknuté predtým. A to aj keď vykonávajú úplne rovnaké polohy a stimulácie ako predtým. Je to spôsobené viacerými dôvodmi. Jedným z nich je, že v oblasti maternice cirkuluje viac krvi. Dôsledkom je intenzívnejšie cítenie, čo sa niekomu páči a niekomu nie.

bozkávanie ženy a muža
Sex v tehotenstve môže byť iný, intenzívnejší

Keďže je váš krčok citlivejší, tak môžete mať problém pri príliš hlbokých zásunoch, aj keď sa vám to pred tehotenstvom páčilo. Počas sexu preto radšej voľte pomalšie tempo a polohy, pri ktorých viete kontrolovať hĺbku prieniku. Môžete to kontrolovať aj tým, že partnerov penis pridržíte pri jeho koreni.

V neposlednom rade, vaše prsia môžu byť tiež citlivejšie na dotyk, čo vám nemusí byť pri sexe príjemné. Pre niekoho zas môžu byť dotyky na citlivejšie bradavky naopak veľmi vzrušujúce.

Je bezpečné používať erotické hračky v tehotenstve?

Počas tehotenstva sú ženské nálady spôsobené hormónmi nevyspytateľné. Niekedy môžete mať až príliš veľkú chuť na sex a váš partner ju nebude musieť vždy vedieť uspokojiť. V takom prípade môžete pokojne siahnuť po vašom obľúbenom vibrátore alebo inej erotickej hračke. V tehotenstve je obzvlášť dôležité udržiavať tieto pomôcky čisté. Erotické pomôcky zo skla, keramiky, silikónu, dreva, nehrdzavejúcej ocele, ktoré nemajú motorček, môžete vložiť na tri minúty do vriacej vody, čím sa sterilizujú. Prípadne môžete použiť vhodný čistiaci a dezinfekčný prostriedok.

Okrem toho by ste všetky pomôcky mali umývať mydlom a vodou pred aj po použití. Niektoré erotické pomôcky s pórovitým povrchom je obtiažne dôkladne vyčistiť a sterilizovať. V takom prípade na nich navlečte kondóm.

Spôsobí sex v tehotenstve krvácanie?

V období prvého trimestru môže prienik spôsobiť krvácanie a podľa Americkej asociácie gravidity je krvácanie počas aj po sexe v tehotenstve celkom bežné. Je to zapríčinené tým, že krčok maternice je citlivejší. Z mierneho krvácania nemusíte mať obavy. Môže byť nepríjemné, a preto používajte vložky. Počas krvácania vynechajte sex a nepoužívajte tampóny a erotické hračky až kým krvácanie úplne neustane.

Ako mám vykonávať intímnu hygienu v tehotenstve?

Niektoré ženy sú počas tehotenstva náchylnejšie na zápal močových ciest alebo podobné infekcie. Z výskumu na 84 ženách vyplýva, že keď sa po sexe vymočíte, vyčistíte tým močovú trubicu, čo znižuje riziko takýchto infekcií. Aby ste znížili riziko, môžete pri sexe v tehotenstve používať aj kondóm. Nebude slúžiť ako ochrana pred otehotnením, ale ako ochrana pred baktériami.

Umývanie vagíny teplou vodou a mydlom pred a po sexe môže tiež pôsobiť ako prevencia pred možnými infekciami.

tehotenské bruško
Nezabudnite sa po sexe dôkladne umyť teplou vodou, najmä intímne partie

Môžu sa počas sexu v tehotenstve šíriť pohlavné choroby?

Je niekoľko infekcií, ktoré sa v tehotenstve môžu preniesť z matky na dieťa. Ďalšie sa môžu preniesť pri prechode dieťaťa pôrodnými cestami pri pôrode. Kvapavka, chlamýdia, trichomoniáza a bakteriálna vaginóza sa môžu preniesť počas pôrodu. Všetky tieto pohlavné choroby sú našťastie liečiteľné.

Syfilis, HIV a niekedy aj herpes sa dokážu šíriť aj cez placentu. Kvôli tomu je potrebné chrániť sa kondómom aj počas tehotenstva.

Viac o šírení pohlavných chorôb počas tehotenstva si môžete prečítať v článku Americkej asociácie gravidity.

Ktoré sexuálne polohy sú počas tehotenstva najvhodnejšie?

Najlepšie sú sexuálne polohy, pri ktorých dokážete kontrolovať sklon prieniku a tempo sexu. Dávajte teda prednosť polohám, kedy ste vy na vrchu a partner je pod vami alebo si na neho sadnite, keď sedí na stoličke.

Pri výbere polohy zvážte aj fakt, že máte veľké bruško. Pri niektorých polohách vám môže prekážať alebo vám môže byť ťažké.

sex
Počas sexu v tehotenstve sa snažte byť tak, aby bol partner pod vami

Môže sex v tehotenstve uľahčiť pôrod?

To, že sex v tehotenstve dokáže uľahčiť pôrod, je len klebeta, ktorá sa dlhé roky šíri medzi ženami. Neexistuje k tomu žiadny oficiálny dôkaz. To ale neznamená, že si nemáte sex v tehotenstve užívať, keď naň máte chuť. Nemusí to pomôcť pri pôrode, ale rozhodne to pomôže vašej psychike, ktorá je tiež veľmi dôležitá.

Spôsobuje sex v tehotenstve kontrakcie?

Keď sa blíži termín pôrodu, môžu sa začať vyskytovať takzvané falošné kontrakcie, známe aj ako kontrakcie Braxton Hicks alebo „poslíčkovia“. Tieto kontrakcie môžu byť spôsobené viacerými príčinami a jednou z nich je aj sex. Presnejšie povedané je to práve orgazmus, ktorý môže viesť k falošným kontrakciám alebo orgazmus samotný môžete cítiť ako kontrakcie. Napriek tomu však nedochádza k pôrodu. Viac si o týchto kontrakciách môžete prečítať v tomto článku.

použi kód "ZLAVA10" a získaj zľavu 10 %

Môžete pri nich pociťovať sťahy v spodnej časti bruška, ktoré sú ale odlišné od skutočných kontrakcií. Dokážete ich rozoznať aj tak, že falošné kontrakcie sa vyskytujú v nepravidelných intervaloch aj dĺžkach. Keď sa falošné kontrakcie objavia po sexe, tak po čase samé prestanú.

Záver

Ak vám to okolnosti dovoľujú, tak si pokojne užívajte sex v tehotenstve. Nie je na tom nič zlé. Zmeny vášho tela vám spôsobia úplne nové pocity vzrušenia. Ak vám to naopak nebude príjemné, tak rozhodne nie ste sama. Každý to vníma inak a nezabúdajte sa o tom rozprávať aj s vaším partnerom.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.