Ultrazvuk je používaný pri sonografii na získanie detailného pohľadu na určitú časť ľudského tela. Používa sa počas tehotenstva na získanie obrazu plodu v tele matky, kontrolu vnútorných orgánov, no aj na vyhodnocovanie stavu penisu.

Ultrazvuk je možné použiť na vyhodnotenie rôznych stavov, medzi ktoré patrí aj erektilná dysfunkcia. Na tento účel sa používa špecifický typ sonografie, ktorá je známa ako Dopplerova sonografia.

Pri ultrazvuku penisu sa používa Dopplerova sonografia

Dopplerova sonografia sa používa na vyšetrenie funkcie ciev. Je založená na známom Dopplerovom jave a rovnako menovanom princípe. Tento princíp tvrdí, že zmeny frekvencie vĺn vysielaných pohybujúcim sa zdrojom závisia na rýchlosti, akým sa pohybuje vzhľadom na človeka alebo objekt, ktorý ich zachytáva.

Ultrazvuk sa používa aj na vyhodnotenie stavu ciev v penise

Ultrazvuk sa používa aj na vyhodnotenie stavu ciev v penise

Vďaka tomu je možné pomocou Dopplerovej sonografie zobraziť tok krvi vo vnútri organizmu a medzi jednotlivými orgánmi. Správny tok krvi do penisu je pre kvalitnú a pevnú erekciu nevyhnutný. Ak krv neprúdi správne do penisu, erekcia nemôže nastať. Práve preto môže Dopplerova sonografia pomôcť pri diagnóze erektilnej dysfunkcie.

Priebeh ultrazvuku penisu

Vyšetrenie začína vstreknutím injekcie obsahujúcej látky, ktoré rozšíria cievy v penise, čím zvýšia ich prietok a umožnia tak vzniknutie erekcie. Lekár následne prikladá k povrchu penisu sondu, pomocou ktorej sú získané údaje potrebné na vyhodnotenie vyšetrenia.

Pre získanie objektívnych výsledkov je dôležité, aby muži aspoň pár dní pred vyšetrením neužívali žiadne lieky na podporu erekcie a ideálne aj obmedzili svoju sexuálnu aktivitu. Konkrétne informácie a postupy vám pred vyšetrením povie samotný lekár.

Nemusíte sa však ničoho báť. Ide o neinvazívne vyšetrenie, ktoré by nemalo byť spojené so žiadnymi bolesťami. Jediným bolestivým bodom vyšetrenia je vpichnutie injekcie a niektorí muži pociťujú mierne závraty či nevoľnosti.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii.