Kámasútra – čo viete aj neviete

0

Kámasútra

Čo si predstavíte pod pojmom Kámasútra? Väčšina asi erotickú knihu plnú sexuálnych návodov a polôh. Kámasútra je však oveľa viac a má dlhú históriu.

História

Kámasútra
Kámasútra

Kámasútra je staroveký indický text písaný v sanskrte, ktorý pojednáva o láske a sexualite. Názov by sa dal preložiť ako Učebnica lásky alebo Poučenie o rozkoši.

Kámasútru napísal filozof a mních Mallanága Vátsjájana niekedy vo 4-6. storočí nášho letopočtu. Dielo bolo určené ako vážne poučenie o sexualite a sexuálnom živote, ale nielen to. Radí tiež, ako na manželské spolužitie či vedenie domácnosti.

Pre zaujímavosť sa dozvieme napríklad, ako veľký je kladený dôraz na rozdiel medzi manželstvom a láskou. Pre manželstvo je podľa Kámasútry podstatné plodenie potomkov, zatiaľ čo pre lásku je najdôležitejšie psychické a fyzické spojenie. U lásky je teda sex dôležitý pre fyzické pudy a pre spokojnosť človeka.

Vátsjájana Kámasútru vytvoril na základe iných, starších príručiek o sexualite. Tie tu tiež často cituje. Avšak nezachovala sa z nich žiadna.

Táto pôvodná Kámasútra je písaná ako učebnica, takže nečakajte žiadne „šteklivé“ čítanie. Texty sú písané stroho a pedantsky. Dodnes je však vzorom pre mnoho erotických a sexuálnych literárnych diel.

Čo sa v Kámasútre dočítate?

Síce sa pôvodný rukopis nezachoval celkom v poriadku a prekladatelia sa museli inšpirovať aj rôznymi komentármi k nemu, vieme však, o čom bol, respektíve je.
Obsah je rozdelený do 7 kapitol, ktoré sú rozdelené celkom do 36 častí. Každá kapitola pojednáva o niečom inom, a to nielen v oblasti sexu, ale aj vzťahov a spoločnom súžití či riadení domácnosti.

TOP produkt nášho hodnotenia

Zoznam a obsah jednotlivých kapitol:

1. Úvod

Dočítame sa o zmysle života, ale tiež o správnom zariadení domu. Autor rozdeľuje ženy na jednotlivé typy a určuje, ktoré typy mužov sú pre nich vhodné. Tiež sa tu venuje telesnej čistote a hygiene a spoločenskému správaniu.

2. Milovanie

V tejto časti sú muži a ženy rozdelení podľa veľkosti pohlavia. Ale predovšetkým je tu popísané milovanie. Predohra, ako objímanie, bozkávanie a vzdychanie. Ale tiež je tu viac ako 80 sexuálnych polôh. Pre spokojný a plnohodnotný sexuálny život bolo totiž považované za dôležité ich časté striedanie.

3. Panny

O tom, ako si má muž získať ženu a žena muža. O dvorení, citových prejavoch, pytačkách a sobáši.

4. Manželky

Opisuje, ako by sa mala správať správna manželka. Hovorí však aj o mnohoženstve.

5. Pani

Opisuje, ako zviesť ženu, ale tiež, ako si ju udržať.

Kámasútra – čo viete aj neviete
Kámasútra – čo viete aj neviete

6. Konkubíny

Ako už názov napovedá, hovorí sa tu o prostitúcii a prostitútkach.

7. Rady

V poslednej kapitole nájdeme rôzne rady, napríklad ako môže muž zväčšiť svoj penis, alebo recepty na rôzne afrodiziaká atď.

Čo sa týka sexuálnych polôh, sú popisované naozaj skôr učebnicovo a ak by ste si podľa nich chceli večer „zašantiť“, nemuselo by sa vám to podariť. Veľa z nich je dosť krkolomných a málokto by ich fyzicky zvládol. Navyše ich opis nie je práve veľmi vzrušujúci, a to aj napriek tomu, že ako texty tak obrázky popisujú samotný sexuálny akt aj ľudské telo do najmenších detailov. Vyobrazené polohy však môžete vyskúšať pre posilňovanie určitých svalov na tele. V Kámasútre sa dokonca dočítate, ktorých.

Kámasútra dnes

Dnešné „Kámasútry“ vychádzajú z tej pôvodnej predovšetkým po tej erotickej a sexuálnej stránke. Väčšinou v nich nájdete inšpirácie na rôzne sexuálne polohy a ďalšie rady a tipy, ako si spestriť sexuálny život a dosiahnuť lepší orgazmus.

Aj tu bývajú polohy krkolomné, ale aj tie ľahko zvládnuteľné. Rozhodne však dnešní autori kladú väčší dôraz na erotično a na to, aby už samotné čítanie knihy bolo pre pár vzrušujúce a samo o sebe viedlo k lepšiemu sexuálnemu zážitku.

 

4.5/5 - (2 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.