Ochorenie ďasien, konkrétne jeho rozsiahlejšia forma – parodontóza, je často považované za prejav celkového stavu organizmu. Parodontóza môže byť spôsobená lokálnymi príčinami, ktoré majú pôvod priamo v ústach, ako napríklad zubný kameň či nesprávna ústna hygiena. Zároveň však môže byť spôsobená tzv. vnútornými príčinami, ktoré súvisia práve s celkovým stavom organizmu.

Návšteva zubára

Pravidelné návštevy zubného lekára nie je dobré podceňovať

Spojenie medzi parodontózou a impotenciou

Výsledky taiwanského výskumu naznačujú, že muži s chronickou parodontózou majú erektilnú dysfunkciu častejšie ako muži bez nej. To však, samozrejme, ešte neznamená, že jedno z týchto ochorení je spôsobené druhým. Znamená to iba to, že by medzi nimi mohol existovať nejaký vzťah.

Ďalší výskum, tento krát od autorov z Turecka, taktiež sledoval vzťah medzi chronickou parodontózou a impotenciou. Až 53 % mužov s impotenciou malo chronickú parodontózu, zatiaľ čo medzi mužmi bez impotencie to bolo iba 23 %. Autori výskumu zohľadnili ďalšie faktory (ako vek, BMI, príjem či vzťah) a zistili, že muži s ochoreniami ďasien mali až 3-násobne vyššiu pravdepodobnosť výskytu erektilnej dysfunkcie.

TIP: Na trhu je dostupných mnoho doplnkov stravy na podporu erekcie. Najpredávanejšie sú tabletky Zerex. Najlacnejšie sú tabletky Erexan a v poslednom roku získali u mužov prudký nárast popularity tabletky eJoy.

Presná príčina tohto vzťahu zatiaľ nie je známa. Mohla by však súvisieť s tým, že ochorenia ďasien môžu prispievať k vzniku problémov s bunkami v stenách ciev. Tým by teoreticky mohli obmedziť tok krvi do penisu a prispievať k vzniku impotencie.

S parodontózou vám môže poradiť zubár či dentálny hygienik

Dentálny hygienik vám je schopný kvalifikovane poradiť, ako by ste sa mali starať o vaše zuby a ďasná, čo vám pomôže predchádzať vzniku parodontózy. Preventívne prehliadky u zubného lekára sú tiež nápomocné.

Tento článok je súčasťou rozsiahlej zbierky odpovedí na časté otázky týkajúce sa impotencie (erektilnej dyfunkcie). Prezrite si všetky časté otázky o erektilnej dysfunkcii